;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

کادین بودو کوفته

شف این بار نیز یکی از غذاهای ترکی را آماده می کند. او می گوید این غذا که کادین بودو کوفته (KADIN BUDU KOFTE ) نام دارد از غذاهای سنتی ترکی است که به خاطر طبخ ساده و درعین حال طعم خوبی که دارد در ترکیه یکی از غذاهای پر طرفدار و مرسوم است و همچنین غذایی نیست که مختص به رستوران باشد و تهیه آن در خانه نیز به سادگی امکان پذیر است. این غذا در ترکیه با پوره سیب زمینی سرو می شود. به این ترتیب شف علاوه بر پخت کادین بودو کوفته، پوره سیب زمینی را نیز آماده می کند که برای تهیه کادین بودو کوفته


1)روغن زیتون 5قاشق غذاخوری
2)پیاز 1عدد کوچک
3)سیر 5حبه
4)آرد 50گرم
5)تخم مرغ 3عدد
6)گوشت گوسفندی چرخ کرده 200گرم
7)گوشت گوساله چرخ کرده 200گرم
8)نمک به مقدار کافی
9)فلفل سیاه دانه ای خرد شده به مقدار کافی
10)جعفری خرد شده 5قاشق غذاخوری
11)زیره 5گرم
12)روغن سرخ کردنی
13)برنج 1پیمانه
14)جوز هندی 1گرم


و برای پوره سیب زمینی مواد زیر لازم است:
1)کره 125گرم
2)جوز هندی 1گرم
3)شیر 1فنجان قهوه
4)سیب زمینی 4عدد متوسط
5)نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی


شف از قبل سیب زمینی ها را پوست گرفته و در آب سرد قرار می دهد تا کاملاً  تمیز شود و بعد حلقه حلقه کرده و در یک قابلمه به همراه آب روی گاز قرار می دهد تا آبپز شوند و در این فاصله آماده کردن غذای اصلی را با پیاز داغ و سیر داغ شروع می کند. به این ترتیب که 5-4 قاشق غذاخوری روغن زیتون را در ماهیتابه می ریزد و  پیاز و سیر را که از قبل نگینی خرد شده به آن اضافه می کند.
شف بعد از سرخ شدن پیاز و سیر نصف گوشت چرخ کرده گوساله و گوسفندی را به آن اضافه می کند و خوب تف می دهد تا زمانی که رنگ گوشت از قرمزی در بیاید.

 

         


حالا شف ماهیتابه را از روی گاز برمی دارد و به آن نمک و فلفل، زیره، جعفری را اضافه می کند و در یک کاسه می ریزد و باقیمانده گوشت (گوساله و گوسفندی) را به آن اضافه می کند و حسابی ورز می دهد. حدوداً 4-3 دقیقه طول می کشد تا خوب خود را بگیرد تا هنگام کوفته کردن به قول معروف وا نرود.

         


برای این غذا یک پیمانه برنج هم احتیاج داریم که سرآشپز آن را در آب جوش می ریزد و حدود 10 دقیقه می گذارد تا بجوشد. البته بسته به نوع برنج شما این زمان متفاوت است. برای اینکه بهتر متوجه شوم چقدر برنج باید بجوشد از شف خواستم که به من اجازه دهد، آن را تست کنم. وقتی یک دانه از برنج را با انگشت فشار دادم، طوری پخته شده بود که مغز خام نداشت و کاملاً نرم بود ولی له هم نبود.
حالا برنج آماده است و شف آنرا به الباقی مواد در کاسه اضافه می کند و یک تخم مرغ هم در کاسه می شکند و دوباره ورز می دهد. شف این مخلوط آماده کوفته را کنار می گذارد تا کمی جا بیفتد و به سراغ پوره می رود.

 

 
کم کم سیب زمینی ها پخته، شف آب قابلمه را خالی می کند و در ابتدا کره و شیر و با کمی تاخیر نمک و فلفل و جوز هندی را به آن اضافه می کند و با قاشق مخصوص هم می زند تا کاملاً نرم شود. از شف پرسیدم که می شه پوره را در مخلوط کن مخلوط و نرم  کرد که شف مخالف بود و روش مرسوم تهیه پوره را به شکلی که انجام شد، توضیح داد. با هم زدن و نرم شدن این مخلوط، پوره سیب زمینی آماده  می شود و نوبت به درست کردن کوفته ها می رسد.

         


شف دو تا تخم مرغ را در کاسه ای جدا با فلفل و نمک می ریزد و می زند و آرد را هم دریک ظرف پهن می ریزد. مخلوط آماده کوفته را شبیه به شکل کتلت خودمان در می آورد و یکی یکی در آرد و بعد تخم مرغ می غلتاند. بطوریکه سطح آنرا کاملاً بپوشاند. سر آشپز یک ماهیتابه گود بر می دارد و روی گاز قرار می دهد و آن را تا کمتر از نیمه از روغن سرخ کردنی پر می کند و بعد از داغ شدن، کوفته ها را در آن قرار می دهد. روغن تا حدی است که روی کوفته ها را می پوشاند و حرارت آن نباید بیشتر از 160درجه سانتیگراد باشد چراکه قبل از سرخ شدن روی کوفته داخل آن هم مغز پخت شود.

  


با سرخ شدن کوفته ها کادین بودو کوفته آماده سرو است که شف با قرار دادن گوجه فرنگی حلقه حلقه شده و پوره سیب زمینی و دوعدد کوفته این غذای لذیذ را با دکوری ساده و در عین حال زیبا آماده سرو می کند. و در آخر شف اضافه می کند که طریقه مرسوم و سنتی خوردن این غذا با دست است به این شکل که کوفته ها را با دست تکه می کنید و در پوره سیب زمینی می زنید  و میل می کنید.

 
 

elham Naderi

1390/6/20

ظاهرش که خیلی خوشمزه است راستی نمیشه مواد رو مثل کوفته خودمن گرد کنین ودر قابلمه بزاریم بپزه

iran2009

1390/6/20

جوز هندی را از کجا باید تهیه کنیم؟

Arman Kam

1391/2/13

من امشب با خانومم درست کردیم این غذا رو امشب واقعا یه غذای خوشمزه و کامل بود که موادش دم دسته و خیلی هم سخت نیست...دم شف گرم!

sina baharestani

1390/6/31

هر عطاری بری جوز هندی داره چه درسته چه پودری