;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

گیاه خواری قسمت دوم
گیاه‌خوارها رژیم‌های غذایی متفاوت و خاصی دارند که هر یک برای خود ویژگی‌هایی دارد. خوب است که با این رژیم‌ها آشنا شوید تا بهتر بتوانید گیاه‌خوارها را تفکیک کنید یا اگر تصمیم دارید تا گیاه‌خوار شوید بتوانید از یکی از دسته‌بندی‌های زیر کمک بگیرید.Pescatarian/ also spelled pescetarian

این کلمه pescatarian معمولاً برای آن دسته از افرادی است که از خوردن گوشت‌های حیوانات به غیر از ماهی امتناع می‌کنند. اگرچه کاربرد این کلمه خیلی رایج نیست اما هر روز به تعداد این دسته از افراد که این رژیم را دارند افزوده می‌شود که معمولاً دلیل آن‌ها سلامتی بوده و یا به عنوان شروعی برای وگان بودن از آن نام می‌برند.

Flexitarian/Semi-vegetarian
شما نمی‌توانید و نباید گیاه‌خوار باشید تا زمانی که عاشق گیاه‌خواری نباشید.Flexitarian واژه‌های است که به تازگی به عده از گیاه خوران نسبت داده شده است. این دسته به صورت موقعیتی گوشت می‌خورند.در واقع این رژیم شروع خیلی خوبی برای گیاه خوار شدن است.می‌توان گفت افرادی که رژیم را دارند،در سبک غذایی خود بسیار میانه رو هستند.


Vegetarian /Lacto-ovo- vegetarian

وقتی بیشتر مردم به گیاه‌خوارها فکر می‌کنند اولین تصورشان lacto-ovo-vegetarians است. کسانی اند که گوشت قرمز، گوشت خوک، ماکیان، ماهی و هر گوشت دیگری از هر حیوان دیگری را نمی‌خورند؛ اما تخم‌مرغ و سایر پرندگان و محصولاتی که از شیر تهیه می‌شود را می‌خورند. در زبان لاتین lacto به معنی شیر و ovo به معنی تخم‌مرغ است.
اگر فقط از واژه Lacto-vegetarian استفاده شود، به این معنی است که از تخم‌مرغ استفاده نمی‌کنند ولی از شیر و محصولات تهیه‌شده از شیر استفاده می‌کنند.
ovo-vegetarian در توضیح افرادی است که بر عکس توضیح بالا از محصولات تهیه‌شده از شیر را استفاده نمی‌کنند.، ولی از تخم‌مرغ و سایر پرندگان استفاده می‌کنند. 

Vegan


وگان‌ها (گیاه خوار مطلق) هیچ نوع گوشتی، هیچ نوع ماده ای که از شیر گرفته شده باشد و هیچ نوع خوراکی که از پوست، گوشت حیوانات تهیه شده باشد استفاده نمی‌کنند. به طور مثال حتی از ژلاتین که از مغز استخوان حیوانات تهیه می‌شود هم استفاده نمی‌کنند. عسل هم به دلیل اینکه باز از تلاش زنبورها به عمل آمده است مورد استفادهٔ وگان ها نیست.


Raw vegan/Raw food diet
خام گیاه‌خوارها آن دسته از گیاه خورانی هستند که هیچ گیاهی را بیشتر از 115 درجهٔ فارنهایت یا 46 درجه سانتی‌گراد حرارت نمی‌دهند. این‌ها معتقدند وقتی بیشتر از این دما به هر غذا و یا هر گیاهی حرارت دهیم تمام ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند که این برای بدن مضر است.

 

 

Macrobiotic
این رژیم غذایی بسیار سالم است و برای سلامتی انسان‌ها خیلی مفید است. در این رژیم انواع میوه غذاهای گیاهی و ماهی و دانه‌های خوراکی مانند جو و حبوبات است. در این رژیم از شکر و روغن استفاده نمی‌شود.

 

 

غیرقابل خوردن در رژیم
قابل خوردن در رژیم
انواع رژیم گیاه‌خواری
گوشت
ماکیان
ماهی و تمامی آبزیان
شیر
تخم‌مرغ
پنیر
عسل
" همچنین
چرم، خز، پشم، ابریشم، صابون، لوازم آرایشی مشتق از محصولات حیوانی
 
 
 
هر خوراکی فقط با پایه گیاهی
 
 
گیاه‌خوار مطلق
(vegan)
 
گوشت
ماکیان
ماهی
تخم‌مرغ و سایر پرندگان
 
هر خوراکی فقط با پایه گیاهی
شیر
محصولات تهیه‌شده از شیر
 پنیر
 ماست
 
 
 
Lacto-vegetarian
 
گوشت
ماکیان
ماهی
 
هر خوراکی فقط با پایه گیاهی
شیر
محصولات تهیه‌شده از شیر
 پنیر
 ماست
تخم‌مرغ و سایر پرندگان
 
 
 
Lacto-ovo vegetarian
 
 
هر خوراکی با پایه گیاهی
اما در بعضی از شرایط به صورت محدود از
گوشت قرمز
ماکیان و آبزیان استفاده می‌کنند.
 
 
 
 
Flexitarian (semi-vegetarian)

 

 

RANA as

1393/1/17

سلام ممنون از توضیحات کاملتون . می شه لطفا در مورد Vegetable Platter و طرز تهیه dip های مناسب برای سرو در جشنها هم توضیحاتی بدین؟

ami keyvan

1392/12/27

کامل و دقیق ممنون

Nazanin Fa

1393/2/30

در مورد Lacto-ovo vegetarian اشتباه راهنمايي كرده ايد. من خودم پيشرو اين طرز فكرهستم. هيچگونه موجود زنده اي كه كشته شود در رژيم غذايي نيست من جمله ساير پرندگان. اما محصولات لبني و تخم مرغ و عسل و غيره وجود دارد. دركل از راهنماييتان ممنونم :)