;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چگونه آهن مورد نیاز بدن را تامین کنیم

گیاه‌خواری روزبه‌روز در بین مردم پرطرفدار می‌شود. دليل این محبوبیت عواملی چون سلامتی، مذهب،عقیدتی، و .... هست. رژیم غذایی که بر طبق وگان تنظیم می‌شود، رژیمی است بدون محصولِ هر حیوانی و متکی بر دانه‌ها، حبوبات، میوه‌ها غلات سبزیجات و مغزها ازجمله بادام و گردو، دانه‌ها. تمامی این‌ها برای انسان کافی و نیازهای ضروری بدن را تا مین می‌کند. هرچند یک وگان واقعی باید دائم میزان آهن بدن خود را چک کند و از وجود آن در رژیم خود مطمئن شود.

آهن یک ماده معدنی ضروری و یکی از اجزای تشکیل دهنده هموگلوبین در خون  هست که باعث رسیدن اکسیژن به بدن می‌شود.

مقدار پیشنهادی روزانه آهن با توجه به جنس و سن متفاوت است. ١٨میلی‌گرم در زنان بین سنین ١٩-٥٠ سال و ٨ میلی‌گرم در زنان بین سنین ١٩ تا ٥٠ سال و همین‌طور ٨میلی‌گرم برای بالای سن٥٠ برای زنان و مردان کمبود آهن باعث کم خونی می‌شود بیماری رایجی که عامل بسیاری از مشکلات و بیماری‌های دیگر می‌شود به‌ویژه در زنان به‌مراتب بیشتر است. کم خونی و فقر آهن کاملاً مرتبط با خستگی کوفتگی بدن، ضعف، سرگیجه، تنفس‌های کوتاه هست.

فقر آهن به‌طورکلی دلیل اصلی این نشانه‌ها نیست اما یکی از عواملی است که ریسک کم خونی را افزایش می‌دهد و همچنین باعث تحریک بیماری‌های مرتبط با کم خونی می‌شود. 


اگرچه نظریاتی در رابطه با میزان یکسان آهن در میان وگان‌ها و گیاه‌خوارها، و گوشت‌خوارها وجود دارد اما با توجه به آمارها باید پذیرفت که کم‌خونی و کمبود آهن در میان گیاه‌خوار بیشتر موجود است. با توجه به اطمینان وجود آهن در گوشت می‌توان این پیشنهاد را به گیاهخوارها داد که حتماً از گیاهان آهن‌دار مصرف کنند.

گرچه زندگی به سبک گیاه‌خوارها سالم‌تر است و از انواع بیماری مانند، سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و … به دور است.

 

 

از بهترین منابع آهن گیاهی می‌توان به این‌ها اشاره کرد.

غلات، سبوس گندم، جو، میوه‌ها، آب‌آلو بخارا، زردآلو خشک‌شده، انجیر خشک‌شده، کشمش، گیاهان، اسفناج پخته‌شده، قارچ پخته‌شده، سیب‌زمینی پخته‌شده، حبوبات، سویا، عدس، تخم آفتاب‌گردان، مغزها و دانه‌ها، برو کلی، بادام‌هندی و انواع لوبیا

 

روش‌های دیگری هم برای مدیریت آهن در بدن وجود دارد مثلاً خوردن غذاها و خوردنی‌هایی با درصد بسیار بالای ویتامین ‌c است که می‌تواند میزانی از آهن بدن را تا مین کند. البته اگر بتوانید لیستی از موادی که دارای آهن است معرفی کردیم را تهیه کنید کمتر دچار مشکل کمبود آهن می شوید.


نگران رسوب آهن نباشید زیرا جذب آهن با روش گیاهی بسیار امن و بی ضرر است.