;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

گیاه خواران معروف

لئو تولستوی  رمان‌نویس بزرگ روس،  نویسنده ی جنگ و صلح  و اناکارنینا، متفکر و دین‌دار، مقاله‌نویس سیاسی، اصلاح‌طلب اجتماعی، سال‌ها گیاه‌خوار بوده و از خوردن گوشت پستانداران و ماهی و پرندگان و تخم‌مرغ و کره و همچنین از نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی و کشیدن تنباکو امتناع می‌کرده است. 
رژیم غذایی تولستوی شامل  نان و میوه و سبزیجات و فرنی می‌شده است. او معتقد بود، انسان می‌تواند بدون کشتن حیوانات برای تهیه ی غذا زندگی کرد و سالم بود. بنابراین اگر گوشت بخورد، درواقع درگرفتن زندگی حیوانات، آن‌هم فقط برای امیال شخصی خود سهیم بوده است. 

 

 

لئوناردو داوینچی نقاش ایتالیایی، نقشه‌کش و طراح، مجسمه‌ساز و معمار و مهندس. از آفرینش‌های معروف او می‌توان به شام آخر و مونالیزا اشاره کرد. 
تاریخ‌دان‌ها از نوشته‌ها و نامه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند  که داوینچی گوشت نمی‌خورده و غذاهای او  بیشتر از سبزیجات بوده است. 
 حیوان‌دوستی داوینچی کاملاً مستند است و این ویژگی تا بدان جا بوده که پرنده‌های در قفس را می‌خرید و آزاد می‌کرد. در این رابطه او می‌گوید، اگر انسان می‌خواهد آزاد باشد، چرا باید پرندگان و حیوانات را در قفس نگه دارد. 

 

 

فرانس کافکا
به جرئت می‌توان گفت او یکی از بزرگ‌ترین و  تأثیرگذارترین نویسنده‌های قرن بیست است.  متولد چک، رمان‌نویس المانی زبان و نویسنده داستان‌های کوتاه. 
در طول زندگی  اش فعال حقوق حیوانات بود و  مخالف شدید هر نوع فعالیتی درزمینه ی کالبدشکافی حیوانات زنده بود. همین‌طور او از طرفداران پیشتاز در داشتن رژیم غذایی خام‌خواری بود. 
بر پایه گفته  های دوست کافکا و Max Brod زندگی‌نامه نویس،
روزی در برلین، هنگامی‌که  کافکا به آکواریومی خیره شده بود، به ماهی اشاره کرد و گفت:
الآن  می‌توانم با آرامش به تو نگاه کنم. من دیگر تو را نخواهم خورد.
به تعبیر Brod، کافکا گیاه‌خوار عجیبی  بود. یک گیاه‌خوار قانونمند.

 

 

جورج برناردشاو رمان‌نویس و منتقد اجتماعی ایرلندی. برنده جایزه نوبل ادبیات ٧٠ سال از زندگی خود را گیاه‌خوار بود. وقتی از شاو در سال ١٨٩٨ پرسیده شد،  چرا گیاه‌خوار شدید، او هم طبق معمول همیشه یک پاسخ رک و راسخ داد و گفت: 

چرا برای درست غذا خوردن باید حساب پس بدم!
اگر من با سرخ کردن بدن حیوانات پروار شوم، شاید آن‌وقت همین شما بپرسید که چرا این کار را انجام دادم.
 وقتی ما در حالی زندگی می‌کنیم که بدن خود را جای دفن حیوانات مرده می‌کنیم، چطور می‌توانیم توقع یک زندگی ارمانی را روی این کره ی خاکی داشته باشیم. 

 

 

حیوانات دوستان من هستند و من دوستان خود را نمی‌خورم!! 

فیثاغورث یکی از معروف‌ترین ریاضی‌دان‌هاست که در زمان یونان باستان حامی راسخ حقوق حیوانات بوده است.  مطمئناً گیاه‌خوارها به‌خوبی او را می‌شناسند. 

 

 

انیشتین
باور همگان این است که او بیشتر عمر خود را گوشت می‌خورده و در سال‌های آخر قبل از مرگ خود گیاه‌خوار می‌شود. 
ولی او همیشه از گیاه‌خوارها و رژیم غذایی ایشان حمایت می‌کرد. و یک‌بار گفته است:
من همیشه گوشت حیوانات را خورده‌ام اما با حسی از عذاب وجدان. 
به جرئت می‌توان گفت انیشتین بر این باور بوده است که سیر تکاملی در رژیم گیاه‌خواری چیزی است که به نفع سلامت انسان است و شانس او را برای زندگی در کره زمین بالا می‌برد.

 

 


 

mehradbazregar

1393/8/4

مگر گیاهان جاندار نیستند؟!

farshad farshad

1393/7/15

سپاسگذارم بابت اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید

شیدا سالاروند

1393/7/19

جورج برنارد شاو ایرلندی بوده نه اتریشی!!!!

marjan salehi

1393/7/8

خیلی مطلب جالبی بود . متشکر