;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

طرز تهیه‌ی فالوده

 

طرز تهیه‌ی فالوده

 

طرز تهیه فالوده، این دسر سنتی و محبوب ایرانی، نیازی به تعریف و تمجید ندارد. اما در مورد تاریخچه آن، به نظر می‌رسد که ریشه‌ی فالوده (مانند بستنی) به چین باز می‌گردد. جالب است بدانید که پادشاهان مغول (قرن ۱۶ تا ۱۸( علاقه‌ی زیادی به این دسر داشتند. در همان سال‌ها، هندی‌ها شکل دیگری از فالوده را درست کردند و آن را فالودا نامیدند. فالودا در دنیا شناخته شده‌تر از فالوده است.

آن شکلی از فالوده‌ که بیشتر از همه معروف است، فالوده شیرازی نام دارد. اما فالوده‌های یزدی و کرمانی هم داریم که طرز تهیه‌شان کمی با فالوده شیرازی متفاوت هستند. جالب است بدانید که یک نوع فالوده دیگر هم در دنیا وجود دارد که متعلق به سرخ‌پوست‌ها است و با آب هندوانه درست می‌شود.

در طرز تهیه فالوده که خواهید خواند، از رشته‌ی فالوده‌ آماده استفاده شده که معمولاً در بیشتر سوپرمارکت‌های مجازی و حقیقی وجود دارد.

از لحاظ کالری هم باید بگوییم که به هر حال فالوده دسر پرکالری محسوب می‌شود. این دستور تهیه برای ۴ نفر طراحی شده و اگر فالوده نهایی را به ۴ بخش مساوی تقسیم کنید، انرژی هر بخش حدود ۳۵۰ کیلوکالری تمام می‌شود. می‌توانید برای رژیمی شدن فالوده از شکر کمتری استفاده کنید. هر ۱۰۰ گرم شکر، ۳۵۰ کیلوکالری و هر ۱۰۰ گرم رشته نیز حدود ۳۵۰ کیلوکالری انرژی دارد.

توضیحات

برای: ۴ نفر

زمان آماده‌سازی: ۱۵ دقیقه

زمان پخت: ۱۰ دقیقه

زمان فریز: ۵ تا ۶ ساعت

سطح دشواری: آسان

مواد لازم:

۳۰۰ گرم شکر

۶۰ میلی‌لیتر آبلیمو

۲۰ تا ۵۰ میلی‌لیتر گلاب

۵۰ گرم رشته فالوده (نام دیگر رشته برنجی چینی)

طرز تهیه فالوده شیرازی

  • ابتدا ۵۰۰ میلی‌لیتر آب را در قابلمه‌ای نچسب روی دمای متوسط قرار دهید. شکر را داخل آب بریزید و به هم بزنید تا کامل حل شود.
  • قابلمه را از روی گاز بردارید و شربت را در ظرفی فلزی بریزید و بگذارید سرد شود.
  • گلاب را به شربت اضافه کنید و خوب هم بزنید. در این مرحله می‌توانید به شربت آبلیمو هم اضافه کنید. سپس شربت را درون فریزر قرار دهید تا یخ بزند. زمان فریز بستگی به فریزر شما دارد ولی معمولاً ۵ تا ۶ ساعت زمان می‌برد.
  • رشته‌های آماده‌ی فالوده را در قابلمه ریخته و روی آن آب جوش بریزید تا کامل روی رشته‌ها بپوشاند. بگذارید که آب به مدت ۱۰ تا ۱۵ یا تا زمانی که رشته‌ها نرم شوند، آهسته بجوشد.
  • رشته‌ها درون آبکش بریزید و با آب سرد بشویید.
  • شربت یخ زده را از فریزر خارج کنید و داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید تا کامل خورد و پودری شود. البته می‌توانید با استفاده از ابزار دستی هم یخ‌ها را خورد کنید ولی خوب بکوبید تا کامل خورد شود.
  • یخ‌های خورد شده و رشته‌ها را در یک ظرف بریزید و هم بزنید.
  • مخلوط را برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه درون فریزر بگذارید تا کمی رشته‌ها ترد شوند.

فالوده شما حاضر است. می‌توانید این دسر خوشمزه‌ی ایرانی را همراه با شربت آلبالو، بستنی یا آبلیمو (اگر اضافه نکرده بودید) سرو کنید. برای گارنیش می‌توانید از پسته‌ی خرد شده، انار، حلقه‌ی لیمو تازه و میوه‌های یخ زده (مثل تمشک( استفاده کنید.