;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

افراد بالای 50 سال چی بخورند؟

saba safari

خوردنی‌های مفید برای افراد بالای پنجاه سال
با بالا رفتن سن بدن دچار تغییراتی می‌شود که باعث از دست رفتن مقدار بیشتری از مواد معدنی و ویتامین‌هاست. برای همین افراد بالای 50 سال نیاز بیشتری دارند تا در مورد مواد غذایی و ریزمغذی‌های مورد نیازشان دقت کنند. برخی از خوراکی‌ها و مواد غذایی وجود دارد که خوردن هر روزه‌شان شدیدا در برنامه روزانه غذایی توصیه می‌شود.
•    سیب
سیب منبع فوق‌العاده‌ای از فیبر است که در عین کاهش کلسترول، سرعت جذب گلوکز و قندهای مضر را نیز کم می‌کند و به شما کمک می‌کند تا قند خونتان را همیشه در سطح مجاز نگه دارید. سیب همچنین یک منبع عالی ازپتاسیم،آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامینC است.

 

•    مارچوبه
شاید برایتان باورکردنی نباشد که این گیاه لاغر و به ظاهر کوچک یک منبع غنی از پروتئین و آهن و همچنین لیکوپن است که یک منبع خوب برای محافظت ازپروستات وکمک به کاهش خطرابتلابه سرطان پروستات به حساب می‌آید.علاوه بر این، مقادیر زیادی ازویتامینA که نیاز اصلی برای سیستم ایمنی بدن وسلامت چشم است و همین طور فیبر فراوان برای کمک به کاهش کلسترول وتشویق سلامت قلب در مارچوبه وجود دارد.

 

 

•    کلم براکلی
براکلی یکی از آن سبزی‌هایی است که هرگز نباید از برنامه غذایی هیچکس حذف شود. البته که بالا و پایین 50 سال ندارد ولی براکلی برای 50 ساله‌ها یک گنج به حساب می‌آید. فیبر بالا،آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌هایی مانند A، C، B9 (فولات) وK در براکلی بیداد می‌کنند.این بدان معناست که چشم، سلول‌های قرمزخون، سیستم ایمنی بدن،استخوان‌ها و بافت‌های بدن حسابی ازخوردن براکلی خوشحال می‌شوند.

 

 

•    شکلات تلخ
آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شکلات تلخ، مانند فلاونوئیدهاو پلیفنل‌ها باحفاظت ازعروق در برابر گرفتگی به جلوگیری ازحمله قلبی کمک می‌کند. برخی مطالعات نشان می‌دهدکه مصرف مقدارکمی ازشکلات تلخ (با حداقل 70 درصدکاکائو) به صورت منظم و روزانه می‌توانددرکاهش فشارخون وسکته مغزی درزنان بسیار مفید باشد.

 


•    قهوه
موسسه ملی بهداشت، رژیم غذایی و مطالعه سلامت آمریکا اعلام کردکه مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی وتنفسی، سکته مغزی، تصادفات، دیابت و عفونت در افرادی که به صورت منظم قهوه می‌نوشند کمتر است. نوشیدن قهوه همچنین به محافظت از سرطان سینه در زنان کمک می‌کند و البته افرادی که روزانه 3 تا 5 فنجان قهوه می‌نوشند، 60 درصد کمتر به آلزایمر دچار می‌شوند.

 


 

•    باقلا
این موجود کم‌چرب و بدون کلسترول سرشار از فیبر و ویتامین‌های گروه B ازجمله فولات، تیامینوریب و فلاوین و همینطور موادمعدنی مانند منگنز، آهن و پتاسیم است.

 

•    ماست یونانی
ماست یونانی دارای کربوهیدرات، شکر و نمک کمتر و پروتئین و پروبیوتیک بیشتر نسبت به ماست‌های دیگر است. یک وعده ماست یونانی کم چرب یا بدون چربی شامل دو برابر پروتئین بیشتر و کمتر از نصف میزان شکر یک ماست معمولی است. البته بهتر است مراقب باشید! ماست‌های یونانی پرچرب تا دلتان بخواهد چربی اشباع‌شده دارند.

 

 

•    روغن زیتون
روغن زیتون سرشار از چربی‌های غیر مضر است که به کاهش کلسترول خون و خطرابتلابه بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهدکه این نوع چربی ممکن است حتی سطح انسولین راپایین نگهدارد و قندخون را کنترل کند. روغن زیتون حاوی مقادیر زیادی از ویتامینK برای کمک به لخته شدن خون و ویتامینE است که یک آنتی‌اکسیدان مهم درایجادسلول‌های قرمزخون به حساب می‌آید.

 

 

•    گلابی
گلابی منبع سرشاری از فیبراست که به حفظ سطح مجاز قندخون وکاهش خطرابتلابه دیابت کمک می‌کند. گلابی معده شما را پرمی‌کند تا تمایل کمتری به غذاخوردن داشته باشید. همچنین خطرابتلا به سرطان روده بزرگ راکاهش می‌دهد. این میوه سرشار از مواد مغذی وغنی ازمواد معدنی مانند ویتامینC، اسیدفولیک، آنتی‌اکسیدان وپتاسیم است.

 

 

•    ماهی سلمون
ماهی سلمون البته از نوع غیر پرورشی‌اش را با نام "ماهی فوق‌العاده" می‌شناسند. چرا که سلمون حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا3 است که می‌تواندخطرابتلا به حمله قلبی و نامنظم بودن ضربان قلب راکاهش دهد. آنها همچنین می‌توانندبه کاهش فشارخون کمک کنند و ساخت غشای سلولی مغزرا بهبود بخشند. یادتان باشد که هرچقدر نوع وحشی سلمون مفید است، نوع پرورشی آن دارای مواد شیمیایی سمی و مضر است، پس در انتخاب آن دقت کامل را به عمل آورید.