;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

سالاد، راز سلامتی


 

 

 

 

در کلینیک تخصصی غذا٬ این هفته نوید ذوالفقار مطالبی را در مورد "سالادها و انواع آن" با شما در میان خواهد گذاشت این هفته قسمت اول این مطلب را بخوانید. سوالات تخصصی خود را در مورد آشپزی در بخش نظرات در پایین همین صفحه از نوید ذوالفقار بپرسید. همچنین موضوعاتی که دوست دارید در مورد آنها بیشتر صحبت شود را با ما در میان بگذارید.

 


 

فارغ از هر نژاد و مذهبی، همیشه دلایل دیگری برای هم سو بودن مردم با هم وجود دارد. این دلیل می تواند یک تیم فوتبال باشد، یک  گروه یا سبک موسیقی و یا یک کاسه پر از سبزیجات رنگارنگ و تازه که با لایه خوش طعم و عطری از سس پوشیده شده باشد.
سالادبازها مثل فراماسونرها لژ و دفتر و دستک ندارند، اما مانند آن ها در هر سوراخ و سنبه ای و در هر پست و مقامی هستند. مثل سلفی ها آدم نمی کشند، اما حاضرند به خودشان بمب ببندند وهر رستورانی را که سالاد بد سرو می کند منفجر کنند!
برای این جماعت متعصب، غذای اصلی همیشه در اولویت دوم است و تا محبوبشان نباشد، بر سر هیچ سفره ای حاضر نمی شوند. سالاد برای سالادبازها همه چیز است. تمام لذت غذا، حس سلامت بودن آنچه که فرو می دهند و طعم آنچه می خورند در سالاد خلاصه شده است. حتما دیده اید کسانی را که غذایشان یک تکه کوچک کتلت سرد و یک کف دست نان است، اما برای خوردن همین غذای ساده و مختصر کلی وقت صرف می کنند تا یک ظرف بزرگ سالاد آماده کنند یا آن هایی را که موقع سفارش غذا در رستوران  یکسره سراغ منوی سالادها می روند و اولویت بندی کیفی شان از یک رستوران، حجم و طعم سالاد آنجاست. به این افراد سالادباز حرفه ای می گویند. آیا شما هم جزو آن دسته اید؟

 
تاریخچه سالاد
طبق معمول همیشه مدعی اولین سالاد ایرانی ها هستند. گفته می شود بیش از دو هزار سال قبل از میلاد، پارسیان سبزیجات خرد شده را با روغن و نمک و چاشنی می خورده اند و از آنجا بوده است که این خوراک سبک و سردستی ایرانی به روم و یونان راه یافته است.
اما روایت غربی متفاوت است. در تاریخچه سالاد غربی آمده است که نام سالاد از  Salata  لاتین به معنی  Salty  یا نمک دار گرفته شده است. در کتاب A Discourse on Sallets تالیف سال 1699 آمده است که در این زمان ماری، ملکه اسکاتلند برای اولین بار ترکیبی از کرفس پخته و سبزیجات را با سسی از خردل و تخم مرغ آب پز خورده است و این آغاز اولین تلاش ها برای سالاد خور کردن بریتانیایی ها بوده است. سالاد در آمریکا از اواخر قرن بیستم مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است و از آنجا به سراسر جهان معرفی شده است!
فارغ از این ادعاها، سالادها را به اشکال مختلف در فرهنگ غذایی هر ملتی می توان پیدا کرد.بسیار پیش از آنکه آمریکا کشف شود ، اروپا متمدن شود و دهان ملکه اسکاتلند در قرن هفدهم برای سالاد خوردن باز شود، اما از آنجا که تاریخ را فاتحان می نویسند، سالاد هم به لیست بلند بالای افتخارات آمریکایی ها اضافه شده است.

 

 


سالاد چیست؟
ساده ترین تعریف سالاد، ترکیبی از انواع سبزیجات است که با ترکیبی از نمک، روغن و سرکه یا آبلیمو به عنوان پیش غذا یا همراه غذا سرو می شود، ولی امروز دیگر این تعریف برای سالاد کافی نیست، چون انواع اقسام سبزیجات  Vegetables ، گیاهان باغچه ای  Herbs  در کنار گوشت، مرغ ، ماهی، میوه، حبوبات و غلات و با ترکیبات پیچیده ای از سس ها سالاد نام دارند.


دسته بندی سالادها:
سالادها به 6 گروه تقسیم می شوند:
-سالاد سبز Green Salad: یا Garden Salad  سالاد باغچه، ترکیبی ساده از سبزیجات برگی مانند انواع کاهو، کلم و اسفناج است. به دلیل کالری پایین جزو خوراک های رژیمی دسته بندی می شوند.
-سالاد سبزی جات Vegetable Salad : مفصل تر از سالاد سبز است و در آن سبزیجات خامی مثل خیار، گوجه فرنگی، قارچ، هویج، انواع جوانه ، کرفس، فلفل دلمه ، پیاز و پیازچه هم استفاده می شود.در سالاد های این خانواده از سبزیجات پخته مانند ذرت، لوبیا سبزو فلفل کبابی هم استفاده می شود.
سالاد شیرازی و کل اسلو- سالاد کلم- برای ما ایرانی ها معروفترین سالادهای این خانواده هستند.
-باوند سالاد، Bound Salad : شاید بهترین معنی تحت اللفظی برای این گروه سالاد سفت یا سالاد بسته است.
این گروه از سالاد ها معمولا ترکیبی از سبزیجات خام و پخته به همراه انواع گوشت قرمز و سفید است که با حجم بالایی از یک سس غلیظ مانند مایونز پوشیده شده است. از نشانه های ظاهری این سالا همانطور که از نامش پیداست ، سفت بودن آن و حفظ شکل ظاهری هنگام سرو است. سالاد پاستا،سالاد مرغ، سالاد تُن و انواع سالاد سیب زمینی مانند سالاد اولویه، معروف ترین اعضای این گروه هستند. باوند سالاد ها می توانند به عنوان غذای اصلی در مهمانی های خودمانی و پیک نیک به عنوان غذای اصلی و ساندویچ و یا به عنوان دور چین در کنار انواع استیک و غذاهای گریل سرو شوند.

 


-غذا-سالاد  Main course Salad :  ترکیبی از سالاد سبزیجات به همراه تکه های گریل یا سرخ شده ماهی، گوشت، مرغ، نان، انواع پنیر و حبوبات و غلات که به نوعی می توانند یک غذای کامل باشد، برای همین بهتر است یک پرس آن توسط بیش از یک نفر سفارش داده شود تا به همراه غذای اصلی ، از اشتها جلوگیری نکند.
این خانواده به نام های  Dinners Salad  و  Entrée Salad  هم شناخته می شوند.سالاد سزار، سالادنیسوآز، شف سالاد و سالاد یونانی از معروفترین سالاد های این خانواده اند.
-سالاد میوه،  Fruit Salad : ترکیبی از انواع میوه تازه و کمپوت به همراه خامه، عسل،انواع مغز و پودر کاکائو و قهوه، که به عنوان دسر، عصرانه  یا حتی یک غذای سبک- البته بدون خامه و شکر- سرو می شود.
-دسر-سالاد، Dessert Salad : بیشتر در ایالات متحده رواج دارد. ترکیبی از ژله، انواع کوکی، خامه و خشکبار که به عنوان دسر سرو می شود.سالاد پسته و سالاد اسنیکرز معروف ترین سالادهای این دسته اند.
در ادامه به معرفی انواع سالاد، سس، چاشنی و مواد اولیه مصرفی در سالادها می پردازیم.

 
    


نگار رضائی

1392/5/22

عالی.ممنون

fahimeh

1392/5/20

مثل همیشه عالی بود.ممنون