;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

10 مورد مهم در انتخاب منوی رستوران

saba safari

 

10 چیز که باید در مورد انتخاب منوی رستوران بدانید


1.    منوی رستوران شما باید خاص باشد. یعنی ترکیبی از غذاهای ویژه و چندتایی از آن "اُلدفشن"های قدیمی که هم بتواند کنجکاوی مشتریان رابرانگیزد و هم مشتری‌های محافظه‌کار که خیلی اهل ریسک نیستند را راضی نگهدارد.مثلا در مورد پیتزا، هم می‌توانید پیتزای پپرونی در منویتان داشته باشید و هم پیتزای اختراع خودتان را با ترکیبی از قارچ‌های عجیب و غریب و ادویه‌های تند و تیز.
2.    منوی رستوران شما باید منویی متنوع و جامع باشد. مثلا اگر در منویتان پیتزا با شتر مرغ ژاپنی دارید، بهتر است در کنار آن ساندویچ شترمرغ ژاپنی، استیک شترمرغ ژاپنی و یا سوپ شترمرغ ژاپنی هم داشته باشید. در غیر این صورت اگر پیتزاهای شترمرغ ژاپنی فروخته نشوند، شترمرغ‌های ژاپنی بیچاره روی دستتان باد کرده و بعد از چند روز روانه سطل زباله می‌شوند.
3.    منوی رستوران شما باید دارایارقامی معقول و منطقی باشد و هم هوای جیب شما را داشته باشد و هم جیب مشتری. اینکه به کیفیت موادی که در غذاهایتان استفاده می‌کنید توجه دارید خیلی هم عالی است، اما اگر از مواد خیلی گران‌قیمت استفاده کنید مجبور می‌شوید به همان نسبت غذایتان را هم گران بفروشید. بهتر است اعتدال را نگه دارید و از موادی استفاده کنید که در عین کیفیت بالا قیمت مناسبی هم دارند.

 

 

4.    منوی رستوران شما باید دستورهای نسبتا راحت و سریعی داشته باشد. هیچ گزینه‌ای بهتر از یک منوی پیچیده و سخت برای به وجود آمدن یک آشپزخانه آشفته و مشتری‌های گرسنه و چشم‌انتظار نیست. غذاها باید یکی از این دو حالت باشند: یا مثل پیتزاها و گریل‌ها به سرعت در اجاق، کوره و باربیکیو آماده شوند و یا از قبل آماده شده و فقط نیاز به گرم کردن داشته باشند.
5.    منوی رستوران شما باید فرمتی آسان برای خوانده شدن داشته باشد. فونت‌های عجیب و غریب و متن‌های طولانی خواندن را برای مشتری‌ سخت کرده و او را گیج خواهد کرد. منوی خود را ساده نگه دارید و از به کار بردن اصطلاحات تخصصی آشپزی اجتناب کنید تا مشتری بیچاره دو ساعتی را مشغول بالا و پایین کردن منو نباشد.
6.    منوی رستوران شما باید اندازه قابل کنترلی داشته باشد. بهتر است از وسوسه ارائه انتخاب‌های خیلی وسیع و گسترده در امان بمانید و تا جایی که می‌توانید انتخاب‌ها را به اندازه توانایی خود و کارکنانتان نگه دارید. لازم است قبل از نوشتن یک منوی بی‌انتها از خودتان بپرسید آیا اصلا آشپزخانه من قادر به ارائه این همه غذا هست؟ و یا جای کافی برای تهیه گریل‌ها، ساندویچ‌ها و سوپ‌ها و سالادها وجود دارد؟
7.    منوی رستوران شما باید هر از گاهی آپدیت شود. اگر برای طراحی و چاپ منوی خود هزینه زیادی را در نظر گرفته‌اید همینجا دست نگه دارید! بهتر است منوی شما جوری طراحی شود که قابلیت این را داشته باشد که لااقل سالی یک‌بار، با توجه به تغییرات احتمالی قیمت‌ها، سلیقه مشتریان و یا آیتم‌هایی که ممکن است هر از گاهی حذف یا اضافه شود، تغییر کند. این به آن معنی نیست که لازم است کل منو دوباره از اول نوشته شود، شما تنها نیاز دارید که مطمئن شوید همه چیز، از قیمت‌ها گرفته تا لیست غذاهای محبوب به درستی سر جای خود قرار گرفته‌اند.
8.    منوی رستوران شما اولین معرف رستوران شماست. یادتان باشد که همین چند برگه کاغذ به عنوان سفیر رستوران شما به حساب می‌آید و باید حسابی زیبا و کامل باشد. بهتر است از یک طراح باسلیقه کمک بگیرید و یا اگر از پسش بر می‌آیید خودتان برای ساختن آن دست به کار شوید. تم، سبک غذاها و چیدمان و رنگ رستوران از جمله چیزهایی هستند که باید در طراحی منو در نظر گرفته شوند.

 

 

9.    منوی رستوران شما باید نسخه‌ی به خصوصی برای روزهای ویژه و مناسبت‌های خاص داشته باشد. معمولا روز ولنتاین، روز مادر و یا شب سال نو از شلوغ‌ترین روزهای یک رستوران است و داشتن یک منوی "پریکس فیکس" یا منویی با آیتم‌های محدود به شما و کارکنانتان این امکان را می‌دهد که از آشفتگی و سردرگمی بیش از حد در این زمان تا حد ممکن دور بمانید. البته این منو تنها مختص روزهای شلوغ نیست، بلکه می‌تواند به عنوان یک پروموشن گزینه خوبی برای زمان‌های کم رفت و آمد یک رستوران به حساب بیاید. پیشنهادهایی مانند یک وعده کامل برای دو نفر و یا ارائه دسر یا نوشیدنی مخصوص یکی از این انتخاب‌هاست.
10.    منوی رستوران شما باید قبل از نهایی شدن چندباری امتحان شود. برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی طراحی و چاپ، بهتر است منوی خود را قبل از نهایی شدن حسابی بسنجید. چند شب اول را به صورت آزمایشی و با منوی دست‌نویس سر کنید و یا تنها به چاپ یکی دو نسخه اکتفا کنید تا حساب کار حسابی دستتان بیاید. بله قبول داریم! باز کردن یک رستوران حسابی دنگ و فنگ دارد!