;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

هفت ضرر وحشتناک شکر در بدن

صبا صفری

 

همه‌مان از كودكي به ياد داريم كه بزرگ‌ترها ما را از خوردن قند و شكر باز مي‌داشتند و بارها هم اين جمله را شنيده بوديم كه شكر سم است. اما بياييد ببينيم شكر واقعا چه ضررهايي داريد و تا چه حد به بدن آسيب مي‌رساند. البته كه بي‌شك منظورمان قندهاي طبيعي موجود در ميوه‌ها و سبزيجات نيست و روي سخنمان با قندهاي بي‌فايده‌اي است كه در نان‌ها، شيريني‌ها، سس‌ها، غذاهاي آماده و هزار و يك چيز ديگر به صورت پررنگ حضور دارند. 

قند زيادي حسابي چاقتان مي‌كند.

مواد غذایی شیرین و قندی كالري زيادي دارند كه البته جزو كالري‌هاي بي‌فايده به حساب مي‌آيد چرا كه فاقد ویتامین، مواد معدنی و فیبر است و همين موضوع باعث افزایش ذخیره‌ چربی در بدن می‌شود و در نتیجه چاقی و به خصوص چاقی اطراف شكم رخ مي‌دهد. اما اتفاق خوب اين است كه به محض اينكه مصرف قند را کاهش بدهيد سايز دور شكمات شروع به كم شدن مي‌كند.


شكر اعتيادآور است.

آيا مي‌دانستيد كه مصرف روزانه 50 گرم شكر مي‌تواند سالانه 50 كيلو به وزن شما اضافه كند؟ و از آن بدتر اينكه مصرف شكر به شدت اعتيادآور است. اعتيادي كه شكر به وجود مي‌آورد چيزي شبيه اعتياد به كوكائين است. چرا كه مصرف قند ماده‌اي به نام دوپامين را تحريك مي‌كند كه باعث احساس لذت در مغز است و اين همان چيزي است كه باعث هوس شديد مواد قندي مي‌شود. خلاصه كه بهتر نيست به جاي اينكه به قند معتاد باشيم به داشتن يك زندگي سالم اعتياد پيدا كنيم؟


شكر باعث پوسيدگي دندان مي‌شود

يادتان مي‌آيد كه بچگي‌ها بهمان مي‌گفتند كه شيريني زياد باعث مي‌شود كه كرم دندانمان را بخورد؟ كاملا درست است. مصرف قندهاي غير طبيعي باعث ايجاد حفره در دندان و پوسيدگي بيشتر و زودتر دندان مي‌شود. هرچه بيشتر قند بخوريد شانس داشتن دندان‌هاي زيبا و سالم را زودتر از دست مي‌دهيد. براي همين تا دير نشده عجله كنيد و مصرف قند را در رژيم غذايي‌تان به حداقل برسانيد تا مدت بيشتري دندان‌هاي زيبايتان را حفظ كنيد.


شكر باعث ديرتر سير شدنتان مي‌شود.

مصرف زیاد قند باعث از بین رفتن هورمونی در بدن می شود که «لپتین» نام دارد و مسئول ایجاد احساس سیری بعد از مصرف غذاست. كمبود اين هورمون در بدن باعث مي‌شود كه مدام احساس گرسنگی کنید و میل زیادی به مصرف مواد غذایی قندی داشته باشيد. به محض اينكه مصرف قند را کاهش می‌دهید، بدن به تدریج کنترل اشتها را به دست می‌گیرد و شما هم احساس عذاب وجدان كمتري خواهيد كرد و البته وزن كمتري هم اضافه مي‌كنيد.


شكر سلامت قلبتان را به خطر مي‌اندازد.

قلب كساني كه قند بيشتري مصرف مي‌كنند به نسبت كساني كه مراقب مصرف شكر در رژيم غذايي‌شان هستند در معرض خطر بيشتري است. كاهش مصرف قند روشی مناسب برای حفظ سلامت قلب و کنترل تری‌گلیسیرید است. تري‌گليسيريد نوعی چربی است که کالری‌های ناشی از مصرف قند را ذخیره کرده و اثرات کلسترول خوب خون را از بين مي‌برد.


شكر هوشياري مغز را كم مي‌كند.

شكر همانطور كه باعث پوسيدگي دندان مي‌شود قدرت مغز را هم آرام آرام كم مي‌كند. تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن بیش از حد قند می‌تواند باعث اختلال در عملکرد شناختی و کاهش پروتئین‌هایی شود که دوست حافظه و پاسخگویی هستند.


افسردگي، افسردگي، افسردگي...

 

تحقيقات نشان داده است كه احتمال مواجهه با افسردگي در افراد بالغي که بیش از چهار وعده سودا در طي روز می‌نوشند، نسبت به افرادی که آب، قهوه و یا چای سبز بدون شكر مي‌خورند، بيشتر است. خوردن شکر ممکن است باعث شادی فرد به صورت موقت شود اما در درازمدت در فرد ایجاد افسردگی، اضطراب و استرس مي‌کند. کارشناسان در تحقیق بر روی موش‌های آزمایشگاهی دریافته‌اند داشتن رژیم غذایی سرشار از قند و شکر باعث تغییر مسیرهای ارسالی سیگنال‌های استرس از اعضای بدن به مغز و برعکس می‌شود.