;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چرا بیشتر وقت ها خسته به نظر می رسید؟

صبا صفری

 آیا بیشتر وقت‌ها خسته هستید و انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه‌تان ندارید؟ محققان دریافته‌اند که این احساس چه فیزیکی باشد و چه روحی دلایل خاصی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

فرار کردن از ورزش:
اگر به خاطر ترس از خستگی از زیر ورزش کردن در می‌روید باید بگوییم که اشتباه بزرگی می‌کنید. کسانی که حداقل هفته‌ای سه بار و هربار به مدت 20 دقیقه ورزش می‌کنند به نسبت دیگران از انرژی روزانه بیشتری برخوردارند که روح و جسمشان را سرحال‌تر می‌کند. علاوه بر آن ورزش کردن باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز و کار کردن بهتر سیستم قلبی و عروقی می‌شود که در دریافت بیشتر انرژی تاثیر مهمی دارد.
 
کمبود خوردن آب:
 

از دست رفتن حتی 2 درصد از آب بدن باعث از بین رفتن سطح زیادی از انرژی انسان می‌شود. کم‌آبی باعث بالا رفتن غلظت خون و در نتیجه کمتر پمپاژ کردن قلب می‌شود که این امر به کاهش سرعت رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به عضلات و اندام‌ها و در نتیجه خستگی همیشگی خواهد شد.
 
کمبود آهن
 
کمبود آهن شما را تحریک‌پذیر و ضعیف می‌کند و باعث می‌شود نتوانید به خوبی تمرکز کنید. به محض اینکه سطح آهن خون پایین می‌آید اکسیژن کمتری به عضلات و سلول‌ها سفر می‌کند و همین باعث خستگی می‌شود. 
برای اینکه از خطر کم‌خونی دور شوید مصرف این غذاها را افزایش دهید: گوشت گاو بدون چربی، لوبیا، سویا، تخم مرغ (سفیده و زرده)، سبزیجات برگ سبز تیره، آجیل و کره بادام زمینی.
یادتان باشد آهن را به همراه غذاهای سرشار از ویتامین C میل کنید چرا که ویتامین C جذب آهن را بهبود می بخشد.
 
فرار کردن از صبحانه
 
بدن شما در طی خواب شبانه با استفاده از غذاهایی که روز قبل میل کرده‌اید به پمپاژ خون و جریان اکسیژن در بدن می‌پردازد. برای همین به محض بیدار شدن از شما طلب سوخت تازه می‌کند و اگر به نیازش بی‌توجهی کنید، تنبل می‌شود! خوردن صبحانه مثل روشن کردن آتش متابولیسم در بدن شماست!
 
معاشرت زیاد با تلفن همراه
 


اگر جزو کسانی هستید که چه در تعطیلات و چه در بستر قبل از خواب، بی‌وقفه در حال چک کردن ایمیل‌ها و صفحه‌ی فیسبوک و اینستاگرامتان هستید، باید بگویم احتمال این بسیار زیاد است که در طول روز خسته به نظر برسید. سعی کنید یکی دو ساعت قبل از خواب و در طول تعطیلات تا جایی که ممکن است بی‌خیال موبایل و تبلت و کامپیوترتان شوید.