;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
رستوران‌های داغ این هفته
کافی‌شاپ‌های داغ این هفته

چرا بیشتر وقت ها خسته به نظر می رسید؟

صبا صفری

 آیا بیشتر وقت‌ها خسته هستید و انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه‌تان ندارید؟ محققان دریافته‌اند که این احساس چه فیزیکی باشد و چه روحی دلایل خاصی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

فرار کردن از ورزش:
اگر به خاطر ترس از خستگی از زیر ورزش کردن در می‌روید باید بگوییم که اشتباه بزرگی می‌کنید. کسانی که حداقل هفته‌ای سه بار و هربار به مدت 20 دقیقه ورزش می‌کنند به نسبت دیگران از انرژی روزانه بیشتری برخوردارند که روح و جسمشان را سرحال‌تر می‌کند. علاوه بر آن ورزش کردن باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز و کار کردن بهتر سیستم قلبی و عروقی می‌شود که در دریافت بیشتر انرژی تاثیر مهمی دارد.
 
کمبود خوردن آب:
 

از دست رفتن حتی 2 درصد از آب بدن باعث از بین رفتن سطح زیادی از انرژی انسان می‌شود. کم‌آبی باعث بالا رفتن غلظت خون و در نتیجه کمتر پمپاژ کردن قلب می‌شود که این امر به کاهش سرعت رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به عضلات و اندام‌ها و در نتیجه خستگی همیشگی خواهد شد.
 
کمبود آهن
 
کمبود آهن شما را تحریک‌پذیر و ضعیف می‌کند و باعث می‌شود نتوانید به خوبی تمرکز کنید. به محض اینکه سطح آهن خون پایین می‌آید اکسیژن کمتری به عضلات و سلول‌ها سفر می‌کند و همین باعث خستگی می‌شود. 
برای اینکه از خطر کم‌خونی دور شوید مصرف این غذاها را افزایش دهید: گوشت گاو بدون چربی، لوبیا، سویا، تخم مرغ (سفیده و زرده)، سبزیجات برگ سبز تیره، آجیل و کره بادام زمینی.
یادتان باشد آهن را به همراه غذاهای سرشار از ویتامین C میل کنید چرا که ویتامین C جذب آهن را بهبود می بخشد.
 
فرار کردن از صبحانه
 
بدن شما در طی خواب شبانه با استفاده از غذاهایی که روز قبل میل کرده‌اید به پمپاژ خون و جریان اکسیژن در بدن می‌پردازد. برای همین به محض بیدار شدن از شما طلب سوخت تازه می‌کند و اگر به نیازش بی‌توجهی کنید، تنبل می‌شود! خوردن صبحانه مثل روشن کردن آتش متابولیسم در بدن شماست!
 
معاشرت زیاد با تلفن همراه
 


اگر جزو کسانی هستید که چه در تعطیلات و چه در بستر قبل از خواب، بی‌وقفه در حال چک کردن ایمیل‌ها و صفحه‌ی فیسبوک و اینستاگرامتان هستید، باید بگویم احتمال این بسیار زیاد است که در طول روز خسته به نظر برسید. سعی کنید یکی دو ساعت قبل از خواب و در طول تعطیلات تا جایی که ممکن است بی‌خیال موبایل و تبلت و کامپیوترتان شوید.
 
 

 

امسال افطار کجا بریم؟‌