;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

انواع چای

انواع چایی

بعد از آب، چای دومین نوشیدنی پرطرفدار لذت‌بخش در جهان است.
خیلی‌ها فکر می‌کنند که چای فقط از چین و از شرق دور به دست میآ ید اما در حال حاضر هر کشوری در دنیا چای مخصوص به خود را تا مین می‌کند. همین موضوع باعث بی‌شمار شدن انواع و اقسام چای می‌شود.

 

 

چای سیاه

چای سیاه، برگه‌ای کامل شده و به‌اصطلاح بالغ شده گیاه چای هست. شرایط به وجود آمدن چای سیاه به‌طوری است که باید اجازه داد تا اکسید شود و در هوای آزاد خشک شود و به رنگ تیره و تیره‌تر برسد تا بتوان آن را دم کرد. چای سیاه در دمای بسیار بالا باید دم بکشد تا بتواند طعم خود را آزاد کند. چای سیاه انواع بسیار زیادی دارد که از نقطه به نقطه هر کشوری  متفاوت هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ مزه هست.

 

 

 چای سبز

  در برابر چای سیاه، چای سبز است که از برگ گیاه چای تهیه می‌شود بدون هیچ شرایطی برای اکسید شدن و تخمیر به‌سرعت خشک می‌شود. در چای سبز به مقدار کم کافئین وجود دارد. چای سبز برای سلامتی بسیار فایده دارد و به‌عنوان یک نوشیدنی ضد سرطان از آن یاد می‌شود.


 

 

برای مقایسه چای سبز و سیاه، چای سبز طعم خیلی ملایمی دارد و با آب ولرم دم می‌کشد. پس چای سبز نوشیدنی داغ و سوزاننده‌ای برعکس چای سیاه که بسیار داغ هست، نیست.      

 

 

چای سفید

چای سفید از شکوفه‌های بسیار جوان گیاه چای تهیه می‌شود. شرایط تخمیری برای به عمل رسانیدن این چای بسیار کوتاه است. طعم این شکوفه که به چای تبدیل‌شده طعمی ملایم و بسیار شبیه به چای سبز دارد و مقداری کافئین هم در خود دارد.

 

 

جمع آوری این شکوفه‌ها بسیار سخت است و برای همین در جمع چای‌های معمول قرار نمی‌گیرد و درواقع نوشیدنی بسیار گران‌قیمت است. چای سفید با آبی که دمای پایینی دارد دم می‌کشد و در این دماست که طعم آن آزاد می‌شود.

 

 

چای گیاهی Herbal tea

چای گیاهی در واقع به‌عنوان چای یاد نمی‌شود و نوعی دم‌نوش است. چای گیاهی هیچ‌گونه برگی از گیاه چای را در خود ندارد. و به شکلی سنتی به عمل می‌آید. از مرسوم‌ترین دم‌نوش‌های گیاهی می‌توان به دم‌نوش بابونه، گرئوزوت، شیرین‌بیان، پونه و نعناع کوهی، گل‌گاوزبان اشاره کرد. نوشیدن چای گیاهی برای سلامتی بسیار مفید است و برای درمان برخی از بیماری نیز استفاده می‌شود.

 

 

غیر از این موضوع طعم دم‌نوش‌ها بسیار خوشمزه و دل‌چسب است.

 

چای Rooibos - چای قرمز

بعضی از کسانی که این چای را می‌نوشند به آن چای قرمز نیز می‌گویند این گیاه در افریقای جنوبی رشد می‌کند که بوته‌ی قرمزرنگی دارد. این چای از گیاه چای درست نمی‌شود. درواقع این هم نوعی چای گیاهی یا دم‌نوش محسوب می‌شود و در مارکت‌ها در این دسته قرار می‌گیرد اما در دسته تنوع‌های دم‌نوش‌های گیاهی نیست. این چای خواص بسیار زیادی دارد. درمان بیماری‌های پوستی، بیماری‌های گوارشی و مسکنی عالی برای انواع آلرژی هست.

نوشیدنی‌های دیگری هم هستند که مانند چای بسیار در میان مردم طرفدار دارد. اما چای فقط یک نوشیدنی نیست، بلکه چای قسمتی از فرهنگ مردمان هر شهر است که گستره‌ی جهانی دارد.

در مطلب بعد با فرهنگ چای در قسمت‌های مختلف آشنا خواهید شد.

 

 

 

 مریم اشرفیان

1393/6/5

ممنون

Nazanin Fa

1393/4/21

مرسي