;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

همه چیز درباره هند


خوراک و غذای سنتی هندوستان وام‌دار ادویه‌ها و گیاهانی کم‌نظیر این کشور است. غذاهای سنتی هندوستان به دلیل دسته‌بندی‌های گسترده‌اش شناخته‌شده‌است. روش طبخ غذا در هند، منطقه به منطقه متفاوت است. هند بخاطر همین گوناگونی غذا که در بیشتر هتل‌ها و تفرجگاه‌های هند آماده هست شهرت بسیار زیادی دارد که این خود به‌نوعی یگانگی در میان این حجم از تنو محسوب می‌شود.
ستون غذایی در هند شامل گندم، برنج و نخودچی، که هر کدام به نوبهٔ خود بسیار مهم هست. در دههٔ گذشته در اثر جهانی شدن خیلی از هندی‌ها به قسمت‌های مختلفی از دنیا مهاجرت کردند و تاثیرات فرهنگ‌های دیگر را به کشور خود وارد کردند. و این باعث شد تا بسیاری از غذاهای هندی شکل بین‌المللی‌تری به خود بگیرد. امروزه در بیشتر کشورهای دنیا می‌توانید غذاهای هندی را در میان غذاهای بین‌المللی پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد غذای سنتی هند با این متن همراه باشید.

غذای هندی داری این دسته بندی هست :
Indian Food:
Bengali Food بنگالی
Gujarati Food گوجاراتی
Kashmiri Food کشمیری
Mughlai Cuisine موقلای
Punjabi Food پنجابی
Rajasthani Food رجستانی 
South Indian Food جنوب هند

که هر یک را برای شما توضیح خواهیم‌داد.
یکی از مخصوص‌ترین غذاهای سنتی هند غذاهای بِنگالی هست.
در بیشتر غذاهای بِنگالی از ادویه مخصوصی استفاده می‌شود که شامل ۵ ادویه دیگر است؛ خردل، دانه شنبلیله، زیره سبز و سیاه، تخم بادیان رومی. ویژگی غذای بنگالی این است که مواد تشکیل‌دهنده آن در ادویه هایی که ترکیبی از شیرینی و تندی هستنداستراحت می‌کند.

 

 

غذای اصلی مردم در بِنگال ماهی و برنج است. یک بنگالی برای مثال هرروز ماهی می‌خورد؛ در غیر این صورت احساسشان این است که یه وعده غذایی ناقص داشته‌اند. ماهی در هر خانه‌ای در بنگال پیدا می‌شود. ماهی عضو جدانشدنی تک‌تک جشن‌ها و مراسم‌هایشان است. تمامی غذاهای سنتی بِنگال با میشتی (MISHTI) و یک شیرهٔ شیرین تمام می‌شود. در واقع غذای بِنگال بخاطر میشتی (نوعی شیرینی) معروف است. محبوب‌ترین شیرینی rasogolla است؛ که بیشتر مردم کشور هندوستان از آن لذت می‌برند. از شیر، شکر، هل سبز، آب لیمو ترش، آرد سمولینا.آب تهیه می‌شود. 

 

 

ماهی معمولا در خردل خوابانده شده و در آب گوشت پخته می‌شود. برای طبخ بیشتر غذاها از روغن خردل استفاده می‌شود. وقتی حرف از پخت ماهی می‌شود راه‌های بسیاری زیادی برای شما وجود دارد. می‌توانید سرخ کنید یا حتی در آب گوشت یا ماهی بپزید.خیلی از بِنگالی‌ها ترجیح می‌دهند ماهی بخارپز شده بخورند تا کالری کمتری به بدنشان برسانند.
فروشگاه‌های فروش ماهی در بِنگال همیشه تازه ترین و متنوع ترین ماهی‌ها را دارند. یکی از ماهی‌های مورد علاقه‌شان ماهی سلمون، هیلسا، بهِکتی، ماگور، کارپ، روی و پراونز هست.


غذای سنتی گوجاراتی

غذای سنتی گوجاراتی در اصل گیاه‌خواری محسوب می‌شود و از لحاظ ارزش غذایی بسیار کامل و مغذی هست. تالی (thali) یکی نمونه غذای گوجاراتی شامل مزه های متفاوت در هر بشقاب غذا است. سبک غذای گوجاراتی پیشنهادات زیادی برای هر کسی دارد و کلا سبک پختنشان کاملا متفاوت است. بعضی از غذاها در روغن سرخ و برخی دیگر آب پز می‌شود .غذا در گوجاراتی معمولا در ظروف استیل و نقره‌ای رنگ کشیده می‌شود. گوجاراتی‌ها معمولا از ترکیب ادویه‌ها و مزه‌های مختلف در پخت غذاهایشان استفاده می‌کنند که همین موضوع باعث عجیب و غریب شدن مزه و طعم غذا می‌شود.

معمولا در تالی گوجاراتی از روتلی، دال، سبزی (نه به معنی سبزی در فارسی) و برنج استفاده می‌شود. در گوجاراتی نوعی کاری را به همراه برنج و روتی سرو می‌کنند که باعث می‌شود غذای گوجاراتی داری مزه‌ای خیلی تیز داشته باشد که در حقیقت وجه تمایز این غذای این منطقه با دیگر مناطق در هند است.

 


تالی گوجاراتی


در هنگام غذا پختن بهداشت و رعایت آن بسیار برایشان اهمیت دارد. بیشتر غذاهای گوجاراتی شیرین است به طوری معمولا اینطور مقایشه می‌شود که از شکر به عنوان یک نوع ادویه استفاده می‌کنند.از لجاظ کالری غذاها پر انرژی محسوب می‌شوند. در خانه هایشان همیشه خیارشور خانگی موجود است و از سالاد و نوعی دوغ در کنار غذایشان استفاده می‌کنند. وقار (Vaghaar) نوعی میکس فلفل‌ها هست که در روغن داغ ریخته مییشود و بعد به دال اضافه می‌شود. برای جلوگیری از تبخیر آب بدن از نمک، شکر، لیمو و گوجه فرنگی زیادی در غذاهایشان استفاده می‌شود.
غذاهای گوجارانی فصل به فصل متغیر استو با توجه به وجود میوه ها و گیاهان فصل آشپزی می‌کنند. مردم شهرنشین گوجاراتی همیشه در تلاش برای ساختن غذاهای ابداعی جدید هستند. در فصل تابستان ادویه‌ها مانند فلفل سیاه جز انتخاب‌های اصلی در میان ادویه‌ها هست و ادویه‌های دیگر کمتر استفاده می‌شوند. گاهی در تابستان مردم رژیم غذاییشان را تغییر می‌دهند و فقز از میوه، مغز ها، مانند گردو بادوم و ….، شیر استفاده می‌کنند.

نوعی دال به همراه برنج


در قسمت مدرن گوجاراتی جوانان سعی بر این دارند که بتواند مزه‌ها را گسترده‌تر کنند و با ترکیب مزه ها طعم هایی جدید بسازند که روغنی‌تر و ادویه‌دار تر باشد. حتی سرآشپزهای مدرن گوجاراتی در پی ترکیب غذاهای غربی با غذای ناحیه خود دارند. درگذشته دسر فقط در مراسم‌های خاص خورده م‌شد اما امروزه دیگر بعد از وعده غذایی روزانه‌شان از دسر هم استفاده می‌کنند.غذای پنجابی

غذاهای پنجابی توع وسیعی از غذاهای گیاهی است که آب دهان هر گیاه‌خواری را راه می‌اندازد. به حدی که غذاهای این منطقه به غذای مهصوص گیاه‌خواران معروف است. غذاهای پنجابی معمولا مردم هر شهر و کشوری را راضی می‌کند. در پنجاب پخت غذا د ر خانه بسیار متفاوت با پخت غذا در رستوران است. در رستوران آزادانه از کره، دسی قی و خامه استفاده می‌کنند به طوری که دوست دارید انگشتانتان را هم بخورید. اما مردم در خانه ترجیح می‌دهند از روغن مایغ و کم ضرر استفاده کنند تا چربی کمتری داشته باشد.

 

سینی غذای گیاهی پنجابی

 

گندم پایه اصلی غذا در پنجاب است هرچند که از خوردن برنج هم بسیار لذت می‌برند اما از برنج فقط برای جشن ها و برنامه های خاص استفاده می‌کنند. در مورد غذا تفاوت در هر ناحیه در پنجاب وجود دارد.در مورد مردم پنجاب می‌توان اینگونه گفت که غذا می‌خورند، می‌نوشند و شادی می‌کنند.مردمانی بسیار سر زنده و شاد هستند که دوست دارند غذای خوب بخورند.برای معرفی غذای پنجابی باید به زنجبیل، پیاز، و سیر که بسیار زیاد در غذاهایشان برای مزه دار کردن غذاهایشان استفاده می‌کنند اشاره کرد.  
تالی پنجابی بر پایه نان‌های متفاوت است، بعضی از آن‌ها در تندور مانند روتی تندوری پخته می‌شوند. یک روتی معروف دیگر وجود دارد با نام رومالی روتی، که سایز بزرگتری نسبت به نوع معمولی آن دارد که به راحتی قابل تشخیص است.
البته پنجاب غذای غیر گیاهی دارد و مرغ را به روش‌های گوناگی طبخ می‌کند که مورد پسند خیلی از افرادی است که غذای هندی دوست دارند.

 

 

حلوای هویج یک دسر کاملا گیاهی

 

در این قسمت با سه ناحیه از هند و غذای این ۳ منطقه آشنا شدید در قسمت بعدی با هند بیشتر همراه خواهید بود. 

 

 al

1393/3/10

بسیار مفید بود , تشکر

صادق صباحی

1393/3/14

متشکر از نوشته خوبتون در سفر به هند به بعضی از این موارد بر خوردم که هنوز از تندی اون ها خاطره دارم

mohammad aghmashe

1393/3/4

ممنون از نوشته زیباتون