;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

چطور مصرف شکر را به حداقل برسانیم

آیا شما هم میان یک عشق و نفرت همزمان و دائمی نسبت به شیرینی‌جات گیر افتاده‌اید؟ از یک سو دلتان برای گاز زدن به یک شکلات خوشمزه‌ی پر از کره و کاکائو ضعف می‌رود و از طرفی از وزنی که دائم بر روی پهلوهایتان احساس می‌کنید متنفرید؟؟

اگر شما هم یک معتاد به شکلات و شیرینی محسوب می‌شوید، این مطلب برای شماست:

به خودتان زمان بدهید.

البته که می‌دانم حذف کردن شکر از زندگی چه کار سختی است. برای همین اصلا به شما پیشنهاد نمی‌کنم به یکباره شکر را کنار بگذارید. برای شروع مقدار شکر همیشگی‌تان را کم کنید. مثلا اگر همیشه دو مشت ام اند ام می‌خوردید یا یک ریتر اسپرت کامل را بالا می‌رفتید، این بار نصف این مقدار را در یک وعده بخورید. اگر همیشه دو قاشق شکر در قهوه‌تان می‌ریختید این بار این مقدار را به یک قاشق تبدیل کنید و به همین ترتیب. بعد از گذشت یک هفته می‌توانید این مقدار را هم کمتر و کمتر کنید تا به مرور آن را به صفر برسانید.

از طعم‌دهنده‌ها دوری کنید

یکی از بیشترین مقادیر شکر روزانه را طعم‌دهنده‌هایی تشکیل می‌دهند که حذف کردنشان راه سختی به نظر نمی‌رسد. به جای اضافه کردن شکر به کورن فلکس صبحانه، از چند تکه موز یا توت‌فرنگی و به جای اضافه کردن شکر به قهوه از کمی دارچین استفاده کنید و آرام آرام عادت کنید چایتان را تلخ و یا به همراه چند تکه توت خشک بنوشید.

تا می‌توانید بیشتر از نوشابه متنفر شوید.

حتما خودتان بهتر می‌دانید که نوشابه‌ها چه موجودات وحشتناک و بیخودی هستند، اما اعتیاد به آنها را از خیلی از ما به همراه داریم. شاید بگویید خوب بجایش نوشابه‌های رژیمی را امتحان می‌کنیم اما در واقع آنها هم در دراز مدت اثرات مخربی مانند پایین آوردن متابولیسم، خرابی دندان‌ها و آسیب به کلیه را بر بدن شما وارد خواهند کرد. بهتر است کم کم شروع کنید و به خوردن آب عشق بورزید. توی لیوان آبتان تکه‌های میوه بیندازید و هم قیافه آن را بهتر کنید و هم مزه‌اش را و بگذارید آب به محبوب‌ترین نوشیدنی‌تان تبدیل شود.

مصرف شکر را جیره بندی کنید.

برای اینکه خیلی از قطع کردن شکر آزار نبینید برای خودتان یک محدیت روزانه در مصرف شکر بگذارید. اشکالی ندارد اگر ده درصد میزان کالری دریافتی روزانه‌تان شکر باشد که البته بهتر است آن را هم با میوه‌ها و شکرهای بی‌ضرر مثل توت و انجیر خشک پر کنید. اما اگر خیلی تحت فشار قرار گرفتید می‌توانید کمی از شکر روزانه را در قهوه صبح و یا تکه‌ای شکلات تلخ را برای بعد از شام که اتفاقا برای سلامتی هم بسیار خوب است بگنجانید.

مراقب افزودنی‌ها باشید.

خیلی از چیزهایی که فکرش را هم نمی‌کنیم غرق در شکر هستند؛ مثلا سس کچاپ، ماست‌های میوه‌ای و آبمیوه‌ها. دور آنها را خط بکشید و سعی کنید قبل از خرید هر چیزی به برچسب‌های پشت بسته نگاه کنید و مقدار شکر آن را بخوانید. به این ترتیب همیشه حواستان خواهد بود که هر چیز به ظاهر بی‌ضرری چقدر شکر در خود دارد.