;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

همه‌چیز درباره‌ی جنسینگ

 

حتما شما هم نام جنسینگ را زیاد شنیده‌اید. گیاهی که در میان خوراکی‌های اعجاب‌انگیز جایگاه ویژه‌ای دارد و در طب سنتی چینی دارای سابقه‌ای 4000 ساله است. این گیاه که گیاه جوانی نامیده می‌شود، آنقدر برای سلامتی و جلوگیری از حاد شدن برخی بیماری‌ها مفید است که ارزش آن چیزی در مایه‌های نوشداروست! 

نام "جنسینگ” از عبارتی چینی به معنی "ریشه‌های مرد” به وجود آمده، نامی که احتمالا به خاطر شباهت ریشه‌های عجیب این گیاه به پاهای انسان انتخاب شده است.

خواص جنسینگ:

جنسینگ گیاهی نیروبخش است و در حفظ سلامتی بدن و هماهنگی فعالیت‌های حیاتی آن نقش مهمی دارد. برخی خواص این گیاه جادویی عبارتند از:

افزایش توان ذهنی

افزایش شادابی و نشاط

افزایش قدرت جسمانی

بهبود حافظه

مقابله با پیری زودرس و عوارض آن

جلوگیری از سردرد

برطرف ساختن یا بهبود مشکلات جنسی

از بین بردن استرس

رفع خستگی، ضعف و بی حالی

افزایش قدرت سیستم قلب و عروق

تقویت سیستم ایمنی بدن

تنظیم سوخت و ساز بدن

بهبود بی خوابی و بد خوابی

کاهش عوارض یائسگی

تنظیم فشار خون 

تنظیم سطح قند خون بدن

مقابله با افسردگی

کاهش میزان و شدت سرماخوردگی در فصل زمستان

تهیه چای جینسینگ

برای تهیه چای جینسینگ، مقداری آب را بجوشانید و ترجیحا این کار را در ظروف غیر فلزی مانند قوری لعابی یا چینی یا پیرکس انجام دهید. بعد مقداری از ریشه خشک شده‌ی جینسینگ را به آب جوش اضافه کنید و بعد مانند دم کردن چای معمولی، شعله را کم کرده و اجازه دهید تا چایتان به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بجوشد. بد نیست روزانه یکی دو فنجان از این چای بنوشید.

ریشه گیاه جینسینگ را می توان به صورت قطعه قطعه شبیه زنجفیل استفاده کرد. توجه کنید که ریشه ها در هنگام تهیه چای آن و نیز تا پایان مرحله خنک شدن، باید در داخل قوری بمانند. این چای را می‌توانید به تنهایی یا همراه عسل میل کنید.

عوارض جانبی

مصرف جنسینگ عوارض خاصی به همراه ندارد. با این حال افرادی که دوره درمان خاصی را سپری می‌کنند و یا دارو می‌خورند باید حتما با مجوز پزشک از این گیاه استفاده کنند. مصرف جنسینگ توسط زنان باردار و شیرده ابدا توصیه نمی‌شود. استفاده از این گیاه در برخی افراد ممکن است با سردرد، بی‌خوابی، بی‌قراری، تپش قلب، تنگی نفس، تحریک‌پذیری و حالت تهوع . حتی خون دماغ همراه باشد. علاوه بر آن مبتلایان به فشار خون بالا یا بسیار متغیر، بیماران قلبی، مبتلایان به بی‌خوابی و مصرف‌‌کنندگان قرص آسپرین باید درباره استفاده از جنسینگ حسابی مراقب باشند. دیگر این که مصرف همزمان آن با مواد محرکی مثل چای، قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا به مقدار زیاد می‌تواند باعث بی‌قراری و تحریک‌پذیری شود.