;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

روش های دتاکس -قسمت اول

روش‌های دتاکس یا سم‌زدایی (قسمت اول)
همان‌طور که در مقاله قبلی اشاره کردیم دتاکس، مراحل سم‌زدایی از بدن است که به روش‌های مختلف انجام می‌پذیرد. بسیاری از مردم ادعا می‌کنند بعد از دتاکس پرانرژی‌تر و شاداب‌تر شده و حتی تمرکز فکری‌شان بهبود یافته است. حتی اگر فکر کنیم که ما در طول دوره سم‌زدایی تنها از خوردن غذاهای فراوری‌شده اجتناب کرده‌ایم و به غذاها و خوراکی‌های سالم روی آورده‌ایم، این احساس نمی‌تواند بیراه باشد.
سم‌زدایی کوتاه‌مدت:
1.    سم‌زدایی به وسیله میوه‌ها:
دتاکس میوه‌ها یک روش سریع برای سم‌زدایی است بدون آنکه به خودتان گرسنگی بدهید. در کنار مزایای دیگر رساندن مقدار مناسبی میوه به بدنتان می‌تواند سطح انرژی شما را تا حد زیادی افزایش دهد، به کنترل وزنتان کمک کند و حتی از سکته‌ی مغزی پیشگیری نماید. در طول این دوره شما می‌توانید به خوردن چندین نوع از میوه‌های مختلف بپردازید یا تنها یک نوع میوه را انتخاب کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه می‌توانید میوه‌ای را انتخاب کنید که از همه بیشتر دوستش دارید، به این ترتیب اصلا احساس آزار نخواهید کرد. مراقب باشید بیش از 7 روز از یک میوه خاص استفاده نکنید.
•    خانواده مرکبات از جمله پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت و انواع لیمو با داشتن قدرت بالای سم‌زدایی از بهترین گزینه‌ها برای دتاکس هستند. شما می‌توانید آنها را به تنهایی و یا در ترکیب با میوه‌های دیگر مصرف کنید. باز هم، یادتان باشد بیشتر از 7 روز متوالی داشتن رژیم یک میوه‌ی خاص مجاز نیست.

 

 

•    دتاکس انگور انجام بدهید. انگورحاوی رسوراترول است که می‌توانددربرابرسرطان ودیابت از بدن شما محافظت کند وبه طوربالقوه ازلخته شدن خون جلوگیری می‌کند. آنهاهمچنین یک منبع عالی ازپتاسیم و ویتامینC هستند. هر نوع انگوری که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید و برای 3 تا 5 روز به خوردن آن ادامه دهید.

2.    سم‌زدایی به وسیله مایعات:
برای مدتی حدود 2 یا 3 روز چیزی جز مایعات ننوشید. مایعات شامل آب، آب میوه‌ها، آب سبزی‌ها و شِیک پروتئین است. مایعات یک میان‌بُر فوق‌العاده برای پرش سریع کاهش وزن و محدود کردن کالری‌هاست و اگر دوست دارید بدنتان را پاکسازی کنید هیچ روشی از این بهتر پیدا نمی‌کنید.
مراقب باشید که به اندازه کافی آب میوه در رژیمتان بگنجانید تا بدنتان درست و حسابی تغذیه شود. یادتان باشد اگر هدفتان کاهش وزن است، لازم است بعد از پایان این دوره‌ی چند روزه کاملا مراقب عادات تغذیه‌ای خود باشید، چون در غیر اینصورت وزن از دست رفته به راهی به بدن عزیزتان باز خواهد گشت!

 

 

3.    برای 7 روز فقط میوه و سبزی میل کنید
میوه‌هاوسبزیجات حاوی منبع عظیمی ازویتامین‌ها،موادمعدنی و دیگرموادمغذی هستند که بدن شمابرای سالم ماندن به آنها نیاز دارد. مطمئن شوید از انواع میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌کنید تا بدنتان به طور کامل تغذیه شود و دچار فقر غذایی نشود. راهنمای زیر به شما کمک می‌کند تا بدانید در طور رژیمتان چه چیزهایی لازم است میل کنید:
•    دریافت فیبر مناسب از لوبیاقرمز،لوبیاسیاه وسفید،سیب،سویا،زغال اخته وکنگرفرنگی
•    دریافت پتاسیم ازهویج،موز،لوبیا،سیب زمینی سفید،سبزیجات پخته شده وسیب زمینی شیرین
•    دریافت ویتامینCازکیوی،توت فرنگی،کلم پیچ،گل کلم،گوجه فرنگی،پرتقال،کلم بروکسل،انبه وفلفل دلمه‌ای
•    دریافت فولیک اسیدازاسفناج پخته شده،خربزه،مارچوبه،پرتقال ونخود
•    دریافت چربی‌های خوب ازآووکادو،زیتون ونارگیل

 

در مقاله‌ی بعدی به توضیح در مورد روش‌های بلندمدت سم‌زدایی خواهیم پرداخت.