;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

چیز کیک ها قسمت دوم

در قسمت اول در مطلب چیز کیک به دسته‌بندی و پایه اصلی چیز کیک‌ها اشاره کردیم. چیز کیک و انواع آن در امریکا یکی از مواردی بود که در مطلب گذشته مورد بررسی یود. اما این بار قرار است چیز کیک در قاره اروپا، آسیا و استرالیا بررسی شود.


در انگلیس و ایرلند معمولاً چیز کیک‌ها دارای یک پایه فشرده هستند؛ که این پایه شامل بیسکوئیت خرد شده به همراه کره و معمولاً روی کره با کمپوت میوه تزئین می‌شود. گیلاس، توت‌فرنگی، آلبالو، موز، میوه‌های استوایی و رز بری و مارمالاد لیمو از جمله تزئینات هستند. مواد اصلی چیز کیک ترکیب‌شده از پنیر خامه‌ای شکر، خامه که معمولاً پخته نمی‌شود و در یخچال در دمای سرد بسته می‌شود. گاهی برای سفت‌تر شدن این مواد از ژلاتین استفاده می‌کنند؛ و البته از ژلهٔ رنگی و میوه‌ای در بالای چیز کیک استفاده می‌کنند... چیز کیک یکی از دسرهایی است که در منوها بسیار پر طرفدار و بااهمیت است؛ و همین موضوع باعث شده تا در طعم‌های مختلفی در کافی‌شاپ‌ها موجود باشد. طعم‌هایی چون قهوه، چای، شکلات، شکلات سفید، مارشملو و حتی در اسکاتلند چیز کیکی با طعم سالمون دودی موجود است.

 

آلمان
چیز کیک آلمانی با پنیر کوارک درست می‌شود. به این پنیر خامه اضافه می‌شود و پخته نمی‌شود. گاهی برای تهیه چیز کیک المانی از پنیر کاتیج cottage استفاده می‌شود؛ اما یک چیز کیک اصیل آلمانی از پنیر کوارک که با شیرترش تهیه شده باشد درست می‌شود؛ اما باز از همین پنیر چیز کیکی تهیه می‌شود که پختنی است.

 

 

بلغارستان
در بلغارستان هم چیز کیک مانند چیز کیک نیویورک درست می‌شود با تفاوت اینکه پختنی نیست و هنگام سرو در بالای آن از انواع مغز و بستنی استفاده می‌کنند. 

ایتالیا
Ancient Roman-style cheesecake: برای پخت این نوع چیز کیک از پنیر ریکوتا و عسل استفاده می‌شود. این چیز کیک شبیه قرص نان می‌ماند.

 

 

فرانسه
چیز کیک فرانسوی بسیار سبک است. ارتفاع آن ۳-۵ سانتی متر است که در تهیه آن از ژلاتین استفاده می‌شود. در ساخت این نوع چیز کیک از این Neufchâtel cheese پنیر استفاده می‌شود.

 پنیر Neufchâtel

 

سوئد
چیز کیک سوئدی بسیار متفاوت از چیز کیک‌های دیگر است. این نوع چیز کیک اصلاً لایه‌بندی شده نیست. شیر را با مایه‌پنیر ترکیب می‌کنند و صبر می‌کنند تا مواد دلمه دلمه شود تا ببندد. سپس آن را در فر می‌پزند وآن را گرم سرو می‌کنند؛ و به صورت سنتی به همراه بستنی یا میوه نیز سرو می‌شود به چیز کیک سوئدی ostkaka گفته می‌شود.

 


هلند و بلژیک
این نوع از چیز کیک با انواع میوه و یا شکلات طعم دار می‌شود در تهیهٔ آن از پنیر کوارک استفاده می‌شود؛ و پخته نمی‌شود؛ و برای لایهٔ اولیه از بیسکوییت speculaas آلمانی بلژیکی استفاده می‌کنند.

 

 

لهستان
Polish sernik یکی از محبوب‌ترین دسرها است که از پنیر تازهٔ تازه تهیه می‌شود.

 

 

 

آمریکای جنوبی
چیز کیک به سبک برزیلی معمولاً از پنیر خامه‌ای و شیر غلیظ شیرین یا شیر عسلی که با ژلاتین مخلوط شده است تهیه می‌شود. برای لایه روی چیز کیک از تمشک استفاده می‌کنند که به نظرشان خیلی بهتر از توت‌فرنگی و رز بری است. گاهی از گواوا هم استفاده می‌کنند.
آرژانتین
در آرژانتین چیز کیک یک نمونه خاص ندارد و فقط با توت‌فرنگی و دیگر خانواده (بری‌ها) و مارمالاد انواع میوه سرو می‌شود.
کلمبیا
مخلوطی است از آردگندم، شکری مخصوص آمریکای جنوبی، یا عسل و پودر شیر. به همراه توت‌فرنگی، شاه‌توت و انجیر پخته سرو می‌شود. این چیز کیک بسیار محبوب است.
آسیا
چیز کیک به سبک آسیایی به ترکیبی از یک نوع چای ژاپنی گفته می‌شود. بافتی بسیار نرم و سبک دارد و بسیار کم شیرین است. در ترکیبات خود گاهی مانگو و Lychee که یک میوه آسیایی است هم دارد.

ژاپن


چیز کیک ژاپنی بسیار محبوب و معروف است. از ترکیب نشاسته ذرت، تخم‌مرغ بافتی بسیار نرم و سبک پدید می‌آید. خیلی خامه‌ای و لطیف است
.
 

استرالیا
چیز کیک استرالیایی اصلاً پخته نمی‌شود . یک چیز کیک معمولی است که با پشن فروت، شکلات، رز بری، لیمو، کارامل و وانیل طعم دار می‌شود.

 

s d

1393/2/4

این مباحث بسیار عالی است لطفا" تارت پای و کیش را هم در یک مبحث توضیح بدید .