;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چیز کیک ها قسمت اول

شراره سران چرخ کارشناس جهانگردی و هتلداری

 

فکر می‌کنم تقریبا همه با اسم چیز کیک آشنا باشن چیز کیک یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین دسرهای دنیاست که طرفدارای فراوانی در کل دنیا دارد. اگر شما هم جزو طرفدارای پروپاقرص چیز کیک هستید و دوست دارید از این دسر خوشمزه بیشتر بدونید این مطلب را دنبال کنید.


چیز کیک از دولایه تشکیل می‌شود. این دولایه شامل لایه اصلی که در زیر قرا می‌گیرد بیسکوییتی ترد و خشک است (مثل بیسکوییت، خمیر، وکیک اسفنجی) لایه دوم که در بالا قرار می‌گیرد، ترکیبی از موادی نرم و لطیف است؛ که از پنیر، تخم مرغ و شکر تشکیل می‌شود.
چیز کیک با دو روش آماده می‌شود. روش پختنی و غیر پختنی (در یخچال). چیزکیک به وسیلهٔ شکر شیرین می‌شود و می‌توان آن را به وسیلهٔ عصارهٔ میوه و طعم دهنده‌های دیگر مزه دار کرد. برای تزیین هم از میوه تازه، خامه فرم گرفته مغزها (بادام، فندوق، گردو...) سس میوه و شکلات استفاده کرد.
چیز کیک را می‌توان با طعم‌های بسیار زیادی تهیه کرد مثل توت فرنگی، شکلاتی، نسکافه ای، لیمویی.
چیز کیک معمولا به صورت دسر سرو می‌شود.

در یونان باستان و حتی قبل از آن، چیز کیک به عنوان نوعی دسر سرو می‌شده است.

تولید پنیر خامه ای مدرن امریکایی از سال ۱۸۷۲ شروع شد.  William Lawrence, در نیویورک به دنبال راهی برای دوباره ساختن پنیر نرم فرانسوی (Neufchâte: از قدیمی‌ترین پنیرهای فرانسوی) بود که به صورت اتفاقی به ساخت پنیری فشرده تر و خامه ای تر دست پیدا می‌کند. در سال ۱۹۱۲  James Kraf نوعی از پنیر خامه ای پاستوریزه را تولید کرد و علامت تجاری Philadelphia را گرفت. این پنیر در حال حاظر یکی از معروف‌ترین پنیرهایی است که برای تهیه چیز کیک استفاده می‌شود.

 

 

تقریبا برای تهیه همه چیز کیک‌های مدرن آمریکا و کانادا از پنیر خامه ای، در ایتالیا از (ریکوتا،Ricotta)، در آلمان، هلند و لهستان از (Quark) استفاده می‌شود.
 

پنیر کوارک quark

 

پنیر ریکوتا Ricotta

 

چیزکیک معمولا در قالب‌های کمر بندی درست می‌شود و گاهی هم به روش حمام آب که این روش باعث می‌شود تا گرما در فر پخش شود. به خاطر تراکم بالای چیز کیک، پخت حتی بعد از خارج کردن از فر می‌تواند ادامه پیدا کند.

 

قالب کمربندی

 

 

همانطور که گفتم چیز کیک تنوع زیادی دارد و حتی به صورت بین الملل دسته بندی می‌شود و هر کشوری برای خود چیز مخصوص به خود را دارد.
به غیر از دسته بندی پختنی و یخچالی تنوع آن با توجه به ملیت، فرهنگ، پیشینهٔ افرادی که یک مدل خاص را ابداع کردند و … هم دسته بندی می‌شود.

دسته بندی اول: آمریکای شمالی

چیز کیک نیویورکی یکی دیگر از چیز کیک‌های بسیار معروف و خوشمزه هست که معمولا به همراه توت فرنگی سرو می‌شود. چیز کیک نیویورکی با خامهٔ سنگین یا خامهٔ ترش یا sour cream درست می‌شود که بافتی بسیار نرم و خامه ای دارد .sour cream باعث می‌شود تا چیز کیک بعد از اینکه آنرا از فر بیرون آوردیم و خواستیم در یخچال بگذاریم تا سفت شود واکنش بهتری به سرما نشان دهد تا چیز کیک بهتر خنک شود و بافت خودش را از دست ندهد. معمولا برای تهیه چیز کیک‌های غیر پختنی هم از sourr cream استفاده می‌کنند. البته از این خامه برای روی کیک و برای تزیین نیز استفاده می‌کنند.

 


 

 


Pennsylvania Dutch cheesecake: یک مدلی از چیز کیک که به میزانی خیلی کم مزه ای تند دارد، لایهٔ پنیری آن نسبت به میزان بیسکوئیتی بیشتر است. در کل خیلی خشک تر از چیز کیک‌های معمول است.

 

 

Philadelphia cheesecake: چیز کیکی که با پنیر فیلادلفیا تهیه می‌شود، بسیار بافت سبک‌تری نسبت به چیز کیک نیویورکی دارد.

 

 

Farmer cheese cheesecake: روش جدید پخت پنیر تازه است که به صورت سنتی در زمانهای گذشته تهیه می‌شده. این مدل چیز کیک مانند کیک تهیه می‌شود یعنی پایه بیسکوییتی و ترد ندارد؛ و مانند تارت روی آن با میوه تازه تزیین می‌شود.

 

 


Chicago style cheesecakes: این مدل از چیز کیک ظاهری سفت دارد اما بافت داخلی کیک بسیار خامه‌ای و نرم است. این چیز کیک در شیکاگو بسیار محبوب است.

 

رو ملی چیز کیک

 

آمریکا روز ۳۰ جولای را روز ملی چیز کیک نامیده است

 

این قسمت فقط در مورد توضیحات پایه‌ای چیز کیک و دسته‌بندی چیز کیک در امریکا بود در قسمت‌های بعدی دسته‌بندی چیز کیک در اروپا و آسیا با جزئیات تمام در همین قسمت قرار میگیرد.

 


 

 

 

shahin kazori

1392/12/7

خیلی عالی بود..شعبه این cheesecake factoryدر دبی هستش که خیلی عالیه و خیلی هم نسبت به تهران گرونه....ولی محشره....بی نظیره

Aliss Aliss

1392/12/7

سلام،ما خانوادگی همه طرفدار چیز کیک هستیم،مطلب جالب و خوبی بود.ممنون

سمیه فرهومند

1392/12/18

سپاسگذار

fahimeh

1392/12/5

دست شما درد نکنه.ممنون