;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

تمام خوردنی‌هایی که باعث تسکین سر درد می‌شوند (قسمت اول)

وقتی که سر درد به افراد دست می‌دهد اکثراً یکی دو قرص آرام‌بخش می‌خورند، چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و به استراحت می‌پردازند. اما غیر از این‌ها می‌توان سر درد را با انواع خوردنی‌ها خوب کرد و یا به مقدار قابل توجهی کاهش داد. اگر زیاد سر درد می‌گیرید این اقلام را به لیست خریدتان اضافه کنید.

سیب زمینی

خوردن غذاهای غنی از پتاسیم می‌تواند به کاهش سردرد کمک زیادی کند. خوردنی‌هایی مانند، رب گوجه فرنگی، ماهی، موز و آب پرتقال سرشار از پتاسیم هستند اما مهم تز از همه سیب زمینی است که بیشترین مقدار پتاسیم را در میان خوراکی‌ها داراست. یک عدد سیب زمینی 694 میلی گرم پتاسیم و فقط 131 کالری دارد و پر از فیبر و بتاکاروتن است. سیب زمینی کبابی، سرخ شده، پوره یا شکم پر یکی از سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهایی است که می‌توانید بخورید.

هندوانه

کم شدن آب بدن یکی از عوامل اصلی سردرد است، به جای قرص مسکن سر درد خود را با میوه‌های آبدار درمان کنید میوه‌هایی مثل هندوانه و سبزیجات حاوی مواد معدنی ضروری مثل منیزیم، کلید پیشگیری از سردرد هستند. اسموتی هندوانه (دو فنجان هندوانه، یک فنجان یخ خورد، ½ فنجان ماست ساده و کمی عسل) یک تجویز آرام‌بخش و لذیذ برای کسانی است که از سر درد رنج می‌برند. مصرف خوردنی‌های دیگری با درصد آب بالا مانند انواع توت‌ها، خیار، هندوانه، خربزه، سوپ، گوجه فرنگی و کاهو هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای پیشگیری از سر درد باشد.

 

 قهوه و چای

خوردن قهوه و چای یک درمان سنتی برای از بین بردن سر درد است اما این نوشیدنی‌ها واقعاً برای سر درد مفید هستند؟ بله اما باید به صورت معتدل مصرف شوند. کافئین موجود در قهوه و چای باعث انقباض  رگ‌های مغز می‌شود و همین قضیه هم می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند.
 
البته خوردن بیش از حد این دو نوشیدنی و وارد شدن حجم زیادی از کافئین به بدن  ادرار آور است و باعث خشکی بدن و در نتیجه همان سر درد می‌شود. یک فنجان از چای یا قهوه ممکن است برای کاهش سردرد مفید باشد اما نوشیدن مداوم آن در طول روز قطعاً ضررهای زیادی به همراه خواهد داشت.
 

نان گندم سبوس دار

افرادی که رژیم می‌گیرند هم معمولاً با سردردهای بدی مواجه می‌شوند این سر دردها به دلیل کمبود کربوهیدرات در بدن است. وقتی که شما یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دنبال کنید، ذخایر گلیکوژن شما شروع به تخلیه می‌کنند و منبع اصلی انرژی از دست می‌رود به همین دلیل هم شما دچار سر درد می‌شوید. چاره آن هم رساندن کربوهیدرات سالم به بدن است بهترین گزینه برای مصرف این نوع کربوهیدرات خوردن نان سبوس دار گندم است همچنین کربوهیدرات سالم در انواع حبوبات، جو دوسر، میوه یا ماست به وفور یافت می‌شود. استفاده از این نوع کربوهیدرات ممکن است خلق و خوی خود شما را هم بهبود ببخشد، زیرا هنگام خوردن آن هورمون سروتونین (هورمون سرخوشی و لذت) در بدن آزاد می‌شود.
 
 
 

 ماهی آزاد

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی سرشار از چربی‌های سالم می‌تواند به تسکین سردردهای مزمن کمک کند. ماهی آزاد حاوی میزان زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است که می‌توانند التهاب‌های مربوط به سردرد را کاهش دهند. چربی‌های سالم دیگری که در روغن زیتون، روغن آووکادو و غیره وجود دارند می‌توانند به تسکین سردرد کمک زیادی بکنند. ماهی ساردین نیز از انتخاب‌های غذایی مناسب برای کاهش سردرد است. نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف منظم روغن زیتون می‌تواند دفعات و شدت بروز سردردها را کاهش دهد.