;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

۳ اشتباه رایج در دم کردن قهوه به روش French Press

 

در مطالب گذشته با انواع روش‌های دم کردن قهوه آشنا شدید، در یکی از روش‌ها به فرنچ پرس اشاره شد. دم کردن قهوه به روش فرنچ پرس ساده است اما خوب است با اشتباهاتی که ممکن است در حین دم کردن رخ دهد آشنا شوید.


یکی از کلاسیک‌ترین روشهای دم کردن قهوه به روش فرنچ پرس است. اگر این روش به صورت اصولی و درست انجام شود می‌تواند قهوه‌ای با طعمی فوق‌العاده به شما تحویل دهد. اگر دوست دارید به روش فرنچ پرس قهوه دم‌کنید ویک صبح عالی داشته باشید فقط کافیست این ۳ اشتباه را در مورد دم کردن با این روش انجام ندهید. زیبایی فرنچ پرس به‌سادگی آن است. دانه قهوه را اسیاب کنید آب بریزید و تمام. اما حتی با دستگاه‌هایی که ساده و بی‌دردسر هستند، کار می‌تواند اشتباه پیش برود و سادگی آن را زیر سؤال ببرد. دم کردن قهوه در فرنچ پرس همیشه ساده نیست بلکه نکاتی دارد که اگر رعایت کنید نتیجه‌ای بسیار خوب می‌گیرید.

١_ لوبیا-دانهٔ قهوه را به‌خوبی و صحیح آسیاب کنید.

 آسیاب کردن قهوه بسیار مهم است. زیرا در کیفیت نوشیدنی بسیار تأثیر می‌گذارد. برای فرنچ پرس باید دانه‌های تازه را خریداری کنید. دانه ها را خیلی زیاد نباید پودر کنید و نه خیلی درشت. عکسی که در تصویر می بینید بخوبی نمایانگر میزان آسیاب درست است. اگر تا الآن آسیابی مناسب برای قهوه تهیه نکردید الآن بهترین زمان است تا اینکار را انجام دهید و از خوردن قهوه دست‌ساز خودتان لذت ببرید.

 

 

 


 
❋یک راه وجود دارد تا میزان خوب بودن اندازه آسیاب شدن قهوه را متوجه شوید زمانی است که فیلتر را به سمت پایین حرکت می‌دهید. اگر به راحتی فیلتر را فشار دادید و تا انتها به راحتی رفت بدین معنی است که بسیار درشت اسیاب شده پس یعنی مناسب نیست، اگر هم به سختی و سنگینی به سمت پایین حرکت کد یعنی بی اندازه آسیاب شده.

 ٢_استفاده از میزان درست قهوه

هنر قهوه دم کردن در فرنچ پرس در نسبت میزان آب به میزان قهوه است. و چون درواقع در حال گرفتن عصاره قهوه هستید، زمان هم مسئله‌ای بسیار مهم است. نسبت قهوه به آب درروش فرنچ پرس ۱ به ۱۰ است یعنی هر ۱ گرم قهوه به ۱۰ گرم آب نیاز دارد. این نسبت می‌تواند متغیر باشد اما این یکی از بهترین نسبیت‌هاست و هم کاملاً در ذهن می‌ماند و می‌توانید توسط ان حساب‌کتاب کنید.

❋البته هیچ‌کس نمی‌تواند هر صبح میزان قهوه موردنیاز و آب را اندازه‌گیری کند؛ اما بهتر است یک زمانی را بگذارید و برای یک لیوان، فنجان، و ….. خود مشخص کنید به چه میزانی نیاز دارید. فرضاً اگر به سفر می‌روید و ۵۰ گرم قهوه به همراه خود می‌برید خیلی سادست که ۴۰۰ گرم آب هم آماده کنید و به همراه داشته باشید.

 ۳_ ماندن قهوه بعد از دم کردن در فرنچ پرس

اگر بعد از دم کشیدن قهوه در فرنچ پرس آن را به حال خود‌‌ رها کنید و بگزارید مدت طولانی دران بماند، به‌احتمال خیلی زیاد شما قرار است یک قهوه تلخ و بیش‌ازاندازه دم کشیده (کهنه دم) بنوشید که طبعاً طعم خیلی خوبی هم نخواهد داشت. زیرا تا زمانی که فشار بروی قهوه توسط فرنچ پرس می‌آید، قهوه در حال عصاره پس دادن و دم کشیدن است.

❋اگر دوست دارید به صورت متوالی قهوه میل کنید یا برای دوستانتان در زمان‌های متفاوت قهوه سرو کنید بهترین کار این است که قهوه را در فرنچ پرس دم‌کنید از صافی رد کنید تا هیچ خورده قهوه‌ای در آن نباشد و سپس داخل فلاسک (flask) بریزید تا گرم بماند و کهنه نشود.

فرنچ پرس گران قیمت نیست و می‌تواند به‌سادگی قهوه‌ای خوشمزه برای شما تهیه کنید.

vanya vania

1393/9/30

خیلی خوب بود.ممنون

sepideh moradi

1393/9/29

من در یک جا خوندم که باید بعد از 3 الی 4 دقیقه پیستون فرچ پرس را به پایین فشار داد ولی در دستوری که داخل دستگاه بود نوشته بود 7 دقیقه.کدومش درسته؟

میترا آشوری

1393/10/14

با نسبت یک به ده برای 50 گرم قهوه 500 گرم آب لازم است نه 400 !