;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

ماکسیم

 

ماکسیم نام یکی از مشهورترین رستوران های فرانسه و همچنین جهان است که در خیابان رویال شهر پاریس واقع شده است.
این رستوران در سال 1839 به عنوان یک بیسترو و توسط ماکسیم گالارد که قبلها پیش از افتتاح رستوران یک گارسون بوده افتتاح گردید. ولی مشهوریت و مد شدن این رستوران مربوط می شود به زمانی که صاحب جدید و بعدی این رستوران یعنی اگنه کورنچه شروع به گرداندن این رستوران کرد. او با انجام یک سری تغییرات از جمله استفاده از آرت نووه (هنر جدید که بین سالهای 1890 تا 1910  توسعه یافته است) در طراحی داخلی رستوران و همچنین استفاده از تعداد قابل توجهی از میهمانداران خوش تیپ و خوش چهره توانست این رستوران را به یکی از کلاسی ترین و محبوبترین رستوران های پاریس تبدیل کند.

 

 
در سال 1932 اکتاو وادابل که خود صاحب رستوران دیگری به نام نوئل پیترز بود رستوران ماکسیم را خرید. او شروع به انتخاب مشتریان خود نمود و خصوصا تمرکز خود را به جذب مشتریان متمول و اشخاص سر شناس گذاشت. او همچنین شروع به ارائه سرویس های خاص به مشتریان خاص خود کرد و این نقطه ای بود برای شروع دوره جدیدی در میهمان نوازی لاکچری که تا کنون ادامه دارد. از میهمانان معروفی که در دهه های 30 جز میهمانان رستوران ماکسیم بودند می توان به مارسل پروست نویسنده معروف و همچنین ادوارد هشتم دوک ویندسور اشاره کرد. این رستوران سالیان سال پاتق افراد سرشناس و متمول بوده است و یکبار زمانی که در پایان دهه 50 این رستوران برای مرمت، بازسازی و نظافت کلی بسته شد کارگرانی که در آنجا کار می کردند تعداد متعددی از سکه ها و جواهرات گمشده یافتند که متعلق به میهمانان رستوران بوده است و در گوشه و کنار و یا لای بالشتکهای مبلها افتاده بوده است.

 در دهه های 50، 60 و هفتاد بود که این رستوران که توسط لوییس وادابل پسر اکتاو وادابل مدیریت می شد به یکی از معروفترین و همچنین گران قیمت ترین رستوران های دنیا تبدیل شد و پذیرای میهمانانی چون باربارا استرایسند و جان تراولتا بود.
در سال 1981 خانواده وادابل پیشنهاد فروش این رستوران را به طراح مد معروف فرانسوی یعنی پیر کاردین دادند. در همان زمان بود که یک عرب پولدار نیز متقاضی خرید این رستوران شد ولی خانواده تصمیم گرفتند که بهتر است رستوران به دست یک خارجی اداره نشود تا از اصالت خود دور نگردد. در نهایت پیر کاردین پیشنهاد خانواده را پذیرفت و تحت مدیریت وی آثارهنری بیشتری در داخلی رستوران صورت پذیرفت.
امروزه رستوران ها و برند ماکسیم متعلق به پیر کاردین است و این رستوران در شهرهای معروفی چون لندن، موناکو، ژنو، بروکسل، توکیو، پکن، شانگهای و نیویورک شعبه دارد.
این رستوران در بسیاری از آثار هنری همچون فیلم و موزیک مطرح بوده که از جمله می توان به آخرین فیلم وودی آلن یعنی مید نایت این پاریس اشاره کرد.

 


 
meredith amirbeigloo

1391/11/23

خیلی رستوران خوبیه !! از رستوران پاچه خوک خیلی بهتره !!

sad pisces ...

1391/7/27

عالی بود هم گزارش هم مید نایت