;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

دوریتوس

 

"دوریتوس" یک برند چیپس ترتیلا (اسنکی است که از ترتیلای ذرت که نوعی نان مکزیکی است تهیه می شود) با مزه های متنوع است که از سال 1964 توسط شرکت "فریتو لی" که یکی از زیر مجموعه های شرکت پپسی است تولید و عرضه می شود.
اولین بار اصل این محصول در "کاسا دا فریتوس" در دیزنی لند کالیفورنیا تولید می شد. در آن زمان رستورانی که توسط شرکت فریتو لی اداره می شد نان های ترتیلایی که بدون مصرف بودند  را بریده، سرخ کرده و با ادویه های معطر و خاص عرضه می کرد. همان موقع شخصی به نام آرچ وست که مدیر بازاریابی شرکت بود به پرطرفدار بودن آن پی برد و در سال 1964 تصمیم به تولید انبوه چنین محصولی کرد و نهایاتا در سال 1966 محصول جدید با برند دوریتوس در سراسر ایالات متحد آمریکا و به عنوان اولین چیپس ترتیلا پخش شد.

 


طبق آماری که از طریق تلویزیون نشنال جئوگرافیک و در برنامه آلتیمت فکتوریز پخش شد فروش این محصول در سال به 4 میلیارد دلار در سال می رسد که باعث شد به عنوان پرفروشترین چیپس ذرت مطرح شود. در حقیقت پس از پر فروش ترین محصول شرکت فریتو لی یعنی چیپس سیب زمینی لیز دوریتوس دومین محصول پرفروش این شرکت محسوب می شود.
در سال 1994 این شرکت با هزینه ای معادل 50 میلیون دلار دوریتوس را بازطراحی کرد و در نتیجه محصولی با چیپس های 20% بزرگتر، 15% نازکتر و با گوشه های گرد شده تولید گشت. طبق گفته راجر برداسکو مدیر وقت بازاریابی شرکت دلیل چنین حرکتی وجود بازار رقابتی با چیپس های ترتیلای رستورانی که ابعاد بزرگتر و طعم قویتری دارند بوده است. شرکت برای ایجاد این تغییر دوسال به تحقیق و نظر سنجی از بیش از 5000 آدم چیپس خور پرداخت. این تغییر سبب شد که خوردن چیپس راحت تر شود و بدلیل گرد شدن گوشه ها میزان شکستگی و خورد شدن کنار چیپس ها کاهش یابد.
 
در سال 2002 فریتو لیز چربی های اشباع که برای قلب مضر هستند را از محصول دوریتوس حذف کرد. نکته جالب درباره این محصول این است که در سال 2003 شخصی به نام چارلز گرادی از دست این شرکت شکایت کرد؛ او ادعا کرد که هنگام خوردن چیپس دوریتوس گلوی وی زخمی شده و آسیب دیده است. طبق ادعای او شکل و سختی چیپس سبب این آسیب شده است. او با ارائه تحقیقی که توسط یک شیمیدان انجام شده بود و میزان سختی چیپس را برای بلعیدن مورد بررسی قرار داده بود ادعای خود را حمایت می کرد ولی نتوانست دادگاه را متقاعد کند و برنده نشد.

 


اگر بخواهیم به تاریخچه مزه های این محصول اشاره کنیم باید برگردیم به سال 1968 که این محصول با طعم تاکو عرضه شد. 4 سال بعد شرکت شروع به تولید محصول با طعم پنیر ناچو کرد که در طی دهه 70 میلادی و حتی در حال حاضر جزء پرطرفدارترین طعم های دوریتوس است. در دهه 70 طعم خامه ترش و پیاز نیز معرفی شد ولی در اوایل دهه 80 تولید آن متوقف گشت. در دهه 90 طعم های بیشتری  از دوریتوس مثل هات وینگز اند بلو چیز، چیپوتله رنچ، چیز اند ساور کریم و پیتزا به بازار عرضه شد و در سال 2004 برای مدت محدودی شکل جدیدی از این محصول که به شکل لوله ای بود به بازار عرضه گشت.
امروزه طعم های متنوع دوریتوس به جز اینکه در بسته های متداول ارائه می شوند با نوع جدیدی از بسته بندی که چند طعم در بسته های کوچکی قرار می گیرند و همگی در یک بسته بزرگتر قرار دارند عرضه می شود که بسیار پرطرفدار هستند. این برند چیپس ترتیلا کماکان طعم های جدیدی را وارد بازار می کند و آخرین طعم های معرفی شده طعم سس تاپاتیو تند و پیاز حلقه ای و کچاپ هستند که در سال 2011 معرفی شده اند.

 


meredith amirbeigloo

1391/11/23

خیلی خوشمزس !!!

سارا رضائی

1391/10/22

این چیپسها الان تو ایران هم پیدا می شه یا نه ؟؟؟