;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

کرپ سوزی


 این دسرشامل دو بخش مهم است یکی کرپ و دیگری سس پرتقال. در ابتدا شف ما را با پخت کرپ آشنا می کند که برای تهیه 20 عدد کرپ مواد زیر را لازم داریم:

 

1)تخم مرغ 3عدد

2)زرده تخم مرغ 3عدد

3)روغن زیتون نصف فنجان

4)شیر 1لیتر

5)شکر یک قاشق چایخوری

6)نمک یک قاشق چایخوری

7)آرد 500گرم

شف تخم مرغها و سه زرده را در یک کاسه می ریزد و خوب می زند. اول نمک و شکر و بعد آرد، شیر و روغن زیتون را کم کم به آن اضافه می کند و دائم هم می زند. بعد از هم زدن مایه کرپ آماده شده که باید در ماهیتابه سرخ شود.

 

 

شف یک ماهیتابه را روی گاز قرار می دهد و روغن زیتون را با پنبه به طور کامل ته ماهیتابه می مالد. مایه را به اندازه 2 قاشق غذاخوری در ماهیتابه می ریزد و ماهیتابه را می چرخاند تا مایه به شکل دایره ای بسیار نازک کف ماهیتابه را پوشش دهد. شف اضافه می کند که اولین کرپ را برای تست درست می کند و تقریباً 90درصد اوقات خراب می شود تا در حقیقت دمای ماهیتابه را چک کند و مطمئن شود که کرپ به ماهیتابه نمی چسبد.

 

     

 

 

 

شف حسن دوباره مایه را می ریزد و بعد از یک دقیقه کناره های آن را از ماهیتابه جدا می کند و با حرکت دادن ماهیتابه کرپ از ماهیتابه جدا می شود و آن را برمی گرداند تا طرف دیگر آن هم سرخ شود. شف ما بین درست کردن کرپ ها ماهیتابه را هر بار به روغن زیتون آغشته می کند. در نهایت کرپ ها را روی دستمال کاغذی حوله ای قرار می دهد تا اگر روغنی دارند گرفته شود.

 

 

 

 

 

 

 حال نوبت به آماده کردن سس پرتقال  و مواد داخل کرپ سوزی می رسد که برای تهیه آن مواد را لازم داریم:

 

 

1)لیمو درشت 1عدد

2)پرتقال 1عدد

3)گردو 40گرم

4)آب پرتقال 3قاشق غذاخوری

5)عسل 50گرم

6)شکر 60گرم

7)کره 10گرم

8)دارچین 1گرم(نصف قاشق چایخوری)

شف برای تهیه سس، پوست پرتقال و لیمو را بصورت خیلی نازک می گیرد بطوریکه سفیدی پوست همراه آن نباشد و بصورت خلالی خرد می کند و در مقداری آب قرار می دهد. حالا شف ماهیتابه را روی گاز قرار می دهد و شکر را در آن می ریزد و نصف لیمو را در آن آب می گیرد. شکر کم کم به صورت مایع در می آید و می جوشد، حدوداً 10 دقیقه ای طول می کشد تا شکر رنگ خود را عوض کند و تقریباً به رنگ عسل در می آید.

 

 

                               

 

   

 

شف ابتدا آب پرتقال و بعد خلال های پوست پرتقال و لیمو را که از قبل آماده کرده به آن اضافه می کند و بعد از کمی تف دادن در نهایت کره را هم به ماهیتابه اضافه می کند و بعد از چند دقیقه سس پرتقال آماده است.

با آماده شدن کرپ ها و سس پرتقال، شف گردوها را خرد کرده و با عسل مخلوط می کند و آن را روی کرپ قرار می دهد و کمی دارچین روی آن می پاشد و از دو طرف تا می زند و می پیچاند. شف کرپ سوزی را بطور اریپی برش می زند و در یک گوشه ظرف و یک اسکوپ بستنی وانیلی را هم درگوشه دیگر ظرف قرار می دهد و سس پرتقال را هم رویش می دهد و با قرار دادن یک برگ ریحون روی بستنی کرپ سوزی را آماده سرو می کند.

       

                          

 

                           

لتیمر mm

1390/7/12

مقدار آرد که جا افتاده بود اضافه شد

Mahtab Ghodsi

1390/7/16

با سلام و تشکر، اسم صحیح این دسر که اصلیت فرانسوی هم دارد کرپ سوزت (Crepe Suzette) می باشد. قابل ذکر است که این دسر انواع مختلفی دارد که همگی از زمینه اصلی کرپ با محتویات داخلی مختلف تهیه می شوند و در فرانسه به جای صبحانه هم استفاده می شوند.

Sama Bathayi

1390/7/13

Be nazar khoshmazas vali ki mardeshe ke vaght bezare doros kone;-)

nafiseh talebian

1390/7/11

به نظر دستور خوشمزه ای میاد لطفا هر چه سریعتر مقدار آرد را اضافه نمایید اگه امکان دارد مقدار 1 گرم دارچین رو هم با مقیاس قاشق چایخوری ذکر کنید ممنون از شما

bobby valentino

1390/7/21

ba salam hamintor keh mahtab gofteh esme in dessert crepe suzette ast nah suzi va beh tore ma mool dar oon gerdo estefadeh nemisheh harchand iradee ham nadarehhamchenin vaghti crepe amadeh shod oon ro ba Grand Marnier, Cointreau keh alcholic hastand serve mikonand va oon ro atash mizananfd(flambe)

faezeh kiani

1390/7/10

توی مواد اولیه آرد نداره بعد یهو میگه آرد را اضافه کنید ؟؟؟؟ چقدر آخه