;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

سوفله بادمجان-موساکا

شف امروز غذای یونانی می پزد. موساکا، یک غذای اصالتاً یونانی است که در کشورهای مختلف با کمی تغییر و با نامهای متفاوت طبخ می شود. این غذا در ایران سوفله بادمجان نامیده می شود که یکی از غذاهای پر طرفدار می باشد. امروز با شف همراه می شویم تا طریقه پخت این غذای مطبوع و خوشمزه را یاد بگیریم.
شف مثل همیشه مواد اولیه را آماده کرده که این مواد به شرح زیر است:


1)رب گوجه 2قاشق غذاخوری
2)گوجه فرنگی رنده شده 3عدد
3)جعفری یک مشت
4)کره 50گرم
5)سیر 3حبه
6)پیاز نصف یک پیاز درسته
7)برگ بو 3برگ
8)روغن زیتون 5قاشق غذاخوری
9)نمک به مقدار دلخواه
10)فلفل قرمز به مقدار دلخواه
11)بادنجان 3عدد متوسط
12) جوزهندی
13) زرد چوبه
14) گوشت چرخ کرده
15) آرد 2قاشق غذاخوری
16)شیر 2لیوان
17)پنیر موتزارلا به مقدار دلخواه
18) گوجه فرنگی 4عدد
19) فلفل دلمه 1عدد
20) فلفل سبز 4عدد

 

 


شف حسن بادنجانها را راه راه پوست می گیرد و به صورت حلقه حلقه در می آورد. اگر بادنجانها بزرگ باشد می توانید آنها را از وسط نصف کنید و بعد حلقه حلقه کنید. شف آنها در توری مخصوص می ریزد تا در ظرف مخصوص روغن که از قبل داغ شده غرق در روغن و سرخ کند.

 حال ماهیتابه را روی گاز می گذارد و کمی روغن زیتون در آن می ریزد تا داغ شود و در این فاصله پیاز را نگینی خرد می کند و چهار حبه سیر را با کارد له و خرد می کندو به روغن اضافه می کند. جعفری را هم خرد می کند که مجموعاً بعد از خرد شدن تقریباً دو قاشق غذاخوری می شود.

 


حالا وقت آن است که گوشت چرخ کرده را به ماهیتابه اضافه کند این گوشت بسیار قرمز است به نظر خیلی تازه و کم چرب می آید. شف حسن با قاشق مخصوص، گوشترا هم می زند تا کاملاً از هم جدا شود و رنگ آن تیره شود و همچنین خوب تف می دهدو حالا نوبت به آن می رسد که رب زا به آن اضافه کند. او مواد را یک تف داده و بعد گوجه رنده شده و نمک و فلفل را به مقدار کافی به آن اضافه کرده و بعد جعفری خرد شده و برگ بو را هم اضافه می کند و در نهایت دو لیوان آب را هم اضافه می کند و روی شعله ملایم می گذارد.

 


شف به سراغ گوجه و فلفل سبز می رود آنها را خرد می کند و در ظرفی آماده می گذارد.
شف برای آماده کردن موساکای ترکی بادنجان ها را در ظرف فر می چیند و گوشت چرخ شده را که آماده کردیم روی آن می ریزد و گوجه ها را روی آن می چیند و در لابلای آنها نیز فلفل ها را قرار می دهد و ظرف را درفر قرار می دهد.


شف یک ظرف گود را روی گاز قرار می دهدو کره را داخل آن می اندازد و آرد صاف کرده و با کره تف می دهد و شیر را به آن اضافه می کند و جوز هندی و نمک و فلفل سفید(یا سیاه) را هم به آن اضافه می کند و نهایتاً بعد از خاموش کردن گاز پنیر را هم در آن می ریزد که خود با داغی سس آب می شود.

 این بار شف همان ظرف را دوباره آماده می کند و از سس سفید روی آن می دهد. روی آن را نیز پنیر موتزارلا می ریزد و شف دور ظرف را تمیز می کند و می گوید حتماً اینکار را انجام دهید  چراکه در فر می سوزد. روی ظرف را این بار با فلفل دلمه و گوجه های حلقه حلقه شده تزئین می کند و در فر قرار می دهد.

 


موساکا بعد از 15 دقیقه آماده می شود که شف توصیه می کند در فرهای خانگی بهتر است تا 25 دقیقه بماند.

                      

راحله

1391/6/26

نفهمیدیم یونانیه یا ترکی؟؟؟ به نظرم توضیح اش خوب نبود همچنین طرز تهیه اش!! اونی که ما خوردیم پنیر توش محسوس بود اما این فقط گوشت چرخ کرده و بادمجون و ربه!!

sina baharestani

1390/9/10

ممنون. فقط 2 تا مورد. تف دادن درست نیست بلکه صحیحش تفت دادنه. در ضمن چرا توی عکس آخر یعنی همین عکس بالایی اثری از سس سفید و پنیر آب شده نیست؟؟؟

shima mehdi

1390/9/25

سلام. ممنون. روش خوبیه اما چند تا ایراد کوچیک داره. 1- مقدار گوشت مصرفی گفته تشده و اینکه این غذا برای چند نفر تهیه شده. 2- اول گفتید غذا یونانیه اما بعد مدل ترکیشو توضیح دادید

nirvana

1390/9/14

فوق العاده است بخصوص عکسها بسیار گویاست مرسی شف سینا جون اینجا هم هستی گل پسر سس سفید و پنیر قابلیت رنگ گرفتنو داره بخصوص که زیرش هم رب هست هم روش گوجه فرنگی

samaneh lashkari

1390/9/10

ممنون خیلی عالی بود

مهربان

1390/9/9

دستور پخت عالیی بود ممنون