;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چگونه کودکانمان را به خوردن سبزیجات عادت - قسمت دوم

صبا صفری

 

حتما شما هم خیلی راه‌ها را امتحان کرده‌اید تا فرزندانتان را به خوردن سبزیجات بیشتر مجبور کنید. از او خواهش کرده‌اید، با مهربانی و تشر یا حتی داد و فریاد! اما مگر می‌شود این موجودات لجباز را به کاری که دلشان نمی‌خواهد مجبور کرد؟!؟ هرچقدر که آنها عاشق ناگت مرغ، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، ذرت بو داده و چیپس و پفک هستند، به همان اندازه کرفس و هویج و کلم براکلی برایشان مثل کابوس است!

گفتن ندارد که خوردن سبزیجات در وعده‌های غذایی همه آدم‌ها و بخصوص کودکان چقدر نقش دارد. فولات، ویتامین A، ویتامین C، پتاسیم و فیبر همه چیزهایی هستند که در سبزیجات به وفور یافت می‌شود و به شدت برای سلامتی و رشد آنها مفید و ضروری است.

این چند ترفند را امتحان کنید و ببینید که این لجبازهای دوست‌داشتنی چطور به مرور به مزه‌ی آنها عادت می‌کنند و بالاخره روزی می‌رسد که به جای شکلات و چیپس از شما ساقه‌ی کرفس بخواهند!!


5. تنوع به خرج بدهید

کاری که باید بکنید این است. از ایده‌های تازه و خلاقانه استفاده کنید. مثلا این بار به جای پوره سیب زمینی، پوره کلم درست کنید و یا بجای سیب زمینی سرخ کرده ترتیب درست کردن چیپس کدو را بدهید. 


6. از اینترنت کمک بگیرید.

البته که می‌دانم اگر الان دارید این مطلب را می‌خوانید معنی‌اش این است که از اینترنت استفاده می‌کنید و کلی مقاله و اینجور چیزها می‌خوانید. اما منظورم این است که بگردید دنبال رسپی‌های مختلف، بخصوص آنهایی که در مورد پختن غذاهای سالم و باب طبع کودکان است. دائم در حال جستجو باشید برای یافتن بهترین دستورها برای پختن غذاهای خوشمزه و از درست کردن و پختن چیزهای جدید کیف کنید. هم خودتان و هم اعضای خانواده‌تان!

7. کودکانتان را دخیل کنید.

یکی از بهترین کارهایی که به شما کمک می‌کند آنها را برای خوردن سبزیجات گول بزنید این است که از آنها در پروسه غذا پختن کمک بگیرید. با آنها به خرید بروید و در تمام مراحل نظرشان را بپرسید. بگذارید فلفل‌های رنگی را خودش سوا کند و کدوها را خودش توی کیسه بگذارد. حتی اگر کمی بزرگ‌تر است می‌توانید در پروسه‌ی خرد کردن سبزیجات هم از او کمک بگیرید. به این ترتیب همه چیز آنقدر فان و جذاب پیش خواهد رفت که خودش با رغبت کامل دسترنج خودش را میل خواهد کرد!

8. ناامید نشوید!

هرچه سن کودکتان بیشتر می‌شود سلیقه غذایی‌اش هم به طرز غریبی تغییر خواهد کرد. برای همین اگر تا دیروز تلاشتان برای خوراندن کلم براکلی به او جواب نداده بود، ممکن است این بار با یک روش دیگر به جز بخارپز کردن کلم براکلی‌ها بتوانید دل او را به دست بیاورید. ناامید نشوید و شیوه‌های پختن و سرو سبزیجات را بارها و بارها تغییر دهید!

9. رُل مدل باشید!

نکند واقعا انتظار دارید وقتی خودتان و همسرتان لب به سبزیجات نمی‌زنید، بچه‌ی طفل معصوم خودش را مجبور به خوردن آنها کند؟! البته که نمی‌شود! چاره کار این است که پدر و ومادری باشید که هر شب بشقابش را لبالب از سالاد می‌کند و به جای خوردن چیپس و پفک عاشق میان وعده‌ای به اسم کرفس و هویج و دیپ است!