;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

این خوشمزه های خطرناک

 بعضی از شایع‌ترین افزودنی‌های خوراکی موجود درغذاهای بسته بندی شده باعث بروز مشکلاتی سرطان، بیش‌فعالی در کودکان، بیماری‌های قلبی، سردردها، اضطراب، چاقی و افسردگی و... می شوند.

اجتناب از خوردن این افزودنی‌ها بعضی وقت ها سخت است ، اما حداقل تلاشی که میتوانیم برای سلامتی مان بکنیم این است که برنامه ی غذایی ای بچینیم که در آن حدالامکان از این افزودنی ها استفاده نشده باشد. ما  به عنوان مثال، تعدادی از افزودنی‌های رایج که به ‌شکل بالقوه‌ عوارض جانبی خاصی را پدید می‌آورند و باید از آن‌ها دوری کنید را در اینجا معرفی می‌کنیم:
 
افزودنی های خطرناک
 

شیرین‌کننده‌‌های مصنوعی

حتما اسم خوراکی های بدون قند را زیاد شنیده اید از ، آدامس های بدون قند گرفته تا نوشابه های رژیمی و... در این محصولات به جای قند از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود. این شیرین‌کننده‌های مصنوعی بعلاوه‌ی دیگر شیرین کنند‌ه‌ها مشکلاتی از قبیل چاقی، سردرد‌ و برخی از انواع سرطان را به همراه دارند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های مصنوعی می‌توانند منجر به تعادل ناسالم باکتری‌های خوب و بد در روده شوند و عملکرد زیستی روده را به هم زنند.
شیرین‌کننده‌های مصنوعی در محصولات بدون شکر یا رژیمی مانند نوشابه‌ی رژیمی، آدامس‌های بدون قند، دسرهای بدون قند، ویتامین‌های جویدنی، شربت سرفه، خمیر دندان و حتی غلات یافت می‌شوند.
 

شربت ذرت با فروکتوز بالا

فروکتوز شیرین کننده‌ایی که در غذاهای فرآوری شده مانند نان‌، آب نبات‌، ماست، سس سالاد، سبزیجات کنسروی و غلات یافت می‌شود. این نوع فروکتوز فرآوری شده برای کبد سم است و همچنین مقاومت به انسولین را به شدت افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز ابتلا دیابت و بیماری‌های قلبی هم است.
 

گلوتومات منوسدیم

این ترکیب طعم‌دهندها‌یی قوی برای غذاهای چینی، چیپس سیب زمینی، اسنک‌ها، کلوچه‌ها، ادویه، سوپ کنسروی، غذاهای منجمد و گوشت‌های فرآوری‌شده‌ی تکه‌ای به شمار می رود. این‌‌ افزودنی‌ محرک میگرن است و اغلب مقادیر زیاد سدیم را به بدن وارد می کند.
 

چربی‌های ترانس

چربی‌های تولید شده در آزمایشگاه اغلب در غذاهای فرآوری شده مانند  چیپس‌ها، کراکر‌ها، انواع فست‌فود‌ها و غذاهای پخته شده یافت می‌شوند که برای افزایش زمان ماندگاری و بهبود بافت غذاها از آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها ارتباط تنگاتنگی با بیماری‌های قلبی و دیابت دارند. 
 
افزودنی هایی که نباید بخورید
 

رنگ‌های مصنوعی

چیزی که این روز ها زیاد به خوردمان می دهند همین رنگ های مصنوعی است ، این رنگ ها دیگر منحصرا توسط کارخانه های مواد غذایی استفاده نمی شوند و در هر رستوران و آشپزخانه ی هر خانه ای هم مقداری از آنها را می توان پیدا کرد. رنگ‌های مصنوعی در کوکتل میوه، آب آلبالو، بستنی، آب نبات، محصولات پخته شده، پنیر ، ماکارونی و غیره پیدا می‌شود، است. چندین مورد از این رنگ‌ها حاوی رنگینه‌هایی با پایه‌ی نفت هستند، که به بیش‌فعالی کودکان و سرطان در حیوانات آزمایشگاهی منجر شده‌اند.

سولفیت‌ها

سولفیت‌ها و ترکیبات گوگردی نگهدارنده‌ها و طعم‌دهنده‌های طبیعی هستند که در شراب و آبجو یافت می‌شوند و به نوشیدنی‌های غیر الکلی مانند آبمیوه، میوه‌های خشک، ادویه‌جات و محصولات سیب‌زمینی هم اضافه می‌شوند. طبق تخمین سازمان غذا و داروی امریکا حدودا ۱۰٪ مردم به ترکیبات گوگرددار حساسیت دارند و پس از مصرف آن‌ها با علائمی از قبیل تب یونجه‌ی خفیف تا حساسیت‌های شدید که تهدیدی جدی برای زندگی آنهاست، مواجه می‌شوند.

نیترات سدیم

یک ماده‌ی نگهدارنده‌ی مصنوعی است که در گوشت‌های فرآوری شده مثل هات داگ، گوشت تکه‌ای فرآوری شده، بیکن ، ماهی دودی و... استفاده می شود. برخی تحقیقات روی حیوانات نشان داده که نیترات سدیم گاهی به تدریج به ترکیبات سرطان‌زا در بدن تبدیل می شود ، البته این موضوع هنوز در حد یک فرضیه است. نیترات سدیم طبیعی به شکل پودر کرفس، در بسیاری از فرآورده‌های گوشتی پخته نشده موجود است که ممکن است سالم‌تر باشد.
 

 BHA  وBHT

این دو برادر خطرناک ، آنتی اکسیدان هایی هستند که در چیپس سیب زمینی، آدامس، غلات، سوسیس‌های منجمد، برنج غنی شده، گوشت خوک، روغن ترد کننده شیرینى، آب نبات و ژله دیده می شوند. این دو از نفت تهیه می‌شوند و موسسه ملی بهداشت اعلان نمود که بر اساس مطالعات حیوانی، BHA احتمالا عامل سرطان‌زای انسانی است؛ BHT گرچه کمتر، اما این ماده نیز با سرطان در ارتباط است.
 

پتاسیم برومات

برای پف کردن و حجم گرفتن آرد موجود در نان‌ها از این ماده استفاده می شود. یک عامل اکسید‌کننده، برای تقویت خمیر و کوتاه شدن زمان پخت، اما ممکن است این ترکیب به راحتی موجب اختلالات سیستم عصبی یا کلیه و ناراحتی‌های گوارشی شود.