;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

10 شعبه عجیب استار باکس در دنیا

صبا صفری

 10 شعبه عجیب و غریب استارباکس در دنیا (قسمت اول)

برای عاشقان قهوه، "استارباکس" یک بهشت به حساب می‌آید. این کافی‌شاپ زنجیره‌ای زاده شده در سیاتل، یکی از پر شعبه‌ترین و در عین حال پر رفت و آمدترین زنجیره‌های جهان را دارد که در هر شهری _البته به جز تهران_ سایبان سبز و لوگوی منحصر به فردش از چند صد متری شما را به خود می‌خواند.
استارباکس به جز قهوه‌های خوبش یک ویژگی جذاب دیگر هم دارد و آن طراحی‌های منحصر به فرد و قرار گرفتن در فضاهای غیر منتظره است که آن را نه فقط به یک قهوه فروشی بلکه به یک نمایشگاه استایل بومی شده‌ی هر شهر با فرهنگ خاص خودش تبدیل کرده است.
اجازه بدهید به چند استارباکس عجیب و غریب در سطح جهان نگاهی بیندازیم  و یواشکی توی دلمان آرزو کنیم که روزی نام استارباکس عجیب و غریب واقع در تهران هم توی این مطلب بیاید.
 

آمستردام. هلند
آمستردام اولین شهری بود که طراحی یک استارباکس با چیدمان مفهومی را به اروپا آورد. این کافی‌شاپ که بزرگترین شعبه استارباکس اروپا هم هست در سال 2012 در میدان رامبراند شهر آمستردام و در ساختمانی که سابق بر این متعلق به یک بانک بود افتتاح شد. طراحی این بنا را "لیز مولر" طراح معروف هلندی به عهده گرفت و سعی کرد دیوارها و طاق‌های بتونی را در طراحی نما حفظ کرده و کف را با سنگ‌های مرمر با طرح دهه 1920 فرش کند. استفاده از مصالح کاملا بومی هلند مثل کاشی‌های جذاب و کوچک سفید و آبی "دلف‌ور" و چوب‌های عجیب و غریب هلندی و در نهایت استفاده از چوب‌های مکعب شکلی که سقف را با حرکت زیبایی پوشانده‌اند طراحی منحصر به فردی به این فروشگاه قهوه بخشیده است.
 
 
کالیفرنیا. آمریکا
این استارباکس عجیب و غریب واقع در دل کوه و در ارتفاع 8200 پایی سطح دریا است. پیست اسکی "درّه‌ی زن سرخ پوست" واقع در شمال کالیفرنیا یکی از آن پیست‌های اسکی خیلی شلوغ و معروف است که این شعبه متفاوت استارباکس در آن به اسکی‌بازها اجازه می‌دهد بدون آنکه نیاز به تعویض لباس و خلاصی از تجهیزاتشان قهوه خود را نوش جان کنند.
 
 
فلوریدا. آمریکا
این شعبه استارباکس با آن باریستاها و خوراکی‌های عجیب و غریبش قطعا ارزش دیدن دارد. باریستاها همگی لباس‌هایی با شکل و شمایل قهرمانان دیزنی لند به تن دارند و همه کیک‌ها، مافین‌ها و نوشیدنی‌ها در ظروفی با تم دیزنی‌لند سرو می‌شوند. عجب هیجانی!
 

لندن، انگلستان
مگر می‌شود به لندن رفت و از جاهای دیدنی‌اش دیدن نکرد؟ برج لندن یکی از این مقاصد محبوب تاریخی برای توریست‌هاست که بخصوص برای کسانی که به انگلستان قرون وسطی علاقه‌مندند یک نقطه عطف به حساب می‌آید. حالا فرض کنید همان جا با یک کافه نه چندان قرون وسطایی! مواجه بشوید که درست بین کاخ سابق و زندان سلطنتی واقع است! یعنی عجب قهوه‌ای بشود قهوه‌ای که در دنیای قرون وسطی خورده شود!
 

برلین، آلمان
دیوارها فرو ریختند، شرق و غرب به هم پیوستند، تانک و اسلحه در گذشته جا ماندند و حالا، درست در محل دیوار برلین، شما می‌توانید فراپاچینویتان را از استارباکس سفارش بدهید! از این عجیب‌تر هم مگر داریم؟!؟
 
 
فوژو، چین
شهرستان فوژو واقع در چین هزاران سال است که فرهنگ منحصر به فرد خود را از زبان گرفته تا آشپزی حفظ کرده است و این شعبه بامزه استارباکس هم نه تنها خللی در این تصویر کلاسیک چینی وارد نکرده بلکه به شخصه یک میراث جذاب چینی به حساب می‌آید. استارباکس شهرستان فوژو با الهام از باغ ده هزار تالاب چین طراحی شده که یک باغ معروف در چین است و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد. خوراکی‌ها و ظروف هم همگی بومی شده و منحصر به فرد هستند.
 
 


دوبی، امارات
جای تعجب ندارد که استارباکسی واقع در دوبی با آن آسمان‌خراش‌های غول‌پیکر و سبک متجدد زندگی که در همه جا از فرودگاه گرفته تا تاکسی و هتل و مراکز خریدش به چشم می‌خورد، در این لیست به چشم بخورد. این شعبه استارباکس در مرکز خرید ابن بطوطه بزرگ‌ترین مرکز خرید اقتباسی جهان واقع است. مرکز خرید ابن بطوطه دارای شش قسمت است که هر قسمت با الهام از شش کشوری که ابن بطوطه به آن سفر کرده معماری شده است: چین، شبه‌قاره هند، ایران، مصر، تونس و اندلس. مطمئنم قهوه‌ای که زیر این طاق زرق وبرق‌دار و با سقف کاشیکاری‌شده و گنبدینش که در قسمت ایران و با الهام از معماری مسجد شاه اصفهان طراحی شده نوش جان می‌کنید، بیشتر به شما حس قهوه خوردن در یک موزه را می‌دهد تا یک مرکز خرید!
 

فوکوئوکا، ژاپن
خیلی قبل‌تر از اینکه بعضی از شهرهای شمال آمریکا شعبه‌های استارباکسشان را باز کنند، اولین استارباکس خارج از آمریکا در توکیوی ژاپن گشایش یافت. کمی بعد در شهر کوچک دازائیفو یک شرکت بسیار معروف و بین‌المللی معماری با نام کنگو فوما و همکاران برای طراحی یک کافه مدرن استخدام شدند. این تیم معروف استارباکس را در یک بنای متعلق به سال 919 میلادی و در نزدیک‌ترین فاصله از مهم‌ترین معبد شهر ساختند و در تطابق هارمونی‌های این دو –کافه و معبد- هیچ چیز کم نگذاشتند. دیوارهای کافه با بیش از 2000 باطوم چوبی پر شده که بدون نظم و ترتیب و در عین حال با ظاهری جذاب کنار هم قرار گرفته‌ و دیواره‌های یک غار را تداعی می‌کنند.
 

استارباكس بر روي كشتي رويال كارائيب
از آنجا كه استارباكس از آن برندهايي است كه هيچ حد و مرزي براي حضورش ميان مردم نمي‌بيند، با خودش اينجوري فكر كرد كه اگر مردم توي كشتي تفريحي رويال كارائيب هوس قهوه كردند چه؟ براي همين دست به كار شد و در سال 2010 شعبه عجيب و غريبش را بر روي بزرگ‌ترين كشتي تفريحي دنيا افتتاح كرد. چه مي‌شود كرد! استارباكس است ديگر!
 

استارباكس در قطار
استارباكس همه جا هست. گويي كه عاشقان قهوه را تعقيب مي‌كند كه ببيند به كجا سفر مي‌كنند كه خودش را در دسترسشان قرار دهد. اين شعبه استارباكس واقع در راه آهن سوييس SBB است كه سابق بر اين دو رستوران جدا از هم به حساب مي‌آمد و حالا دو رستوران با هم تركيب شده و به يك استارباكس تبديل شده‌اند تا خدايي نكرده كسي در طول سفرش و حتي بر روي ريل‌هاي قطار بدون استارباكس نماند!