;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

در مورد کانسپت رستورانتان بیشتر بدانید

 

يكي از اولين قدم‌ها براي باز كردن يك رستوران مشخص كردن كانسپت يا تم غذايي رستوران است كه البته ممكن است ابتدا خيلي ساده به نظر برسد، اما حقيقتا موضوع پيچيده‌اي است. حتما براي شما هم پيش آمده كه به محض اينكه در يك رستوران نشسته‌ايد حسابي گيج شده‌ايد. چون مثلا منو هيچ ربطي به فضا نداشته و يا قيمت‌ها براي يك رستوران معمولي بيش از حد بالا بوده و يا خيلي ساده، دكوراسيون و موسيقي در دو فاز متفاوت قرار داشته‌اند.

در اين شرايط يكي از اتفاقاتي كه براي يك مشتري رستوران برو و شكمو مي‌افتد اين است كه دفعه بعد دلش نمي‌خواهد به اين رستوران بازگردد و يا حداقل اين كه رستوران شما را به ديگران پيشنهاد نخواهد كرد. براي جلوگيري از اين اتفاق بد نيست چند مدل كانسپت ابتدايي رستوران را با هم بررسي كنيم و بعد شما راحت‌تر در مورد تم رستورانتان تصميم خواهيد گرفت.

بوفه

منشا ظهور بوفه قرن 16 فرانسه بود و با يك عالم آزمون و خطا به شكل امروز رسيد كه يكي از نمونه‌هاي جذاب و پرطرفدار در عالم رستوران‌داري است. يك عالم غذا، پيش غذا، دسر و نوشيدني كه معمولا با يك بار پرداخت مي‌توانيد از همه‌شان بدون محدوديت ميل كنيد. در تهران اردك آبي، بوفه نايب و حاتم جزو بوفه‌هاي خوب به حساب مي‌آيند.

فست كژوآل

اين روزها فست كژوآل‌ها جزو بزرگ‌ترين روندهاي عالم رستوران‌داري است. كانسپتي كه در يك طبقه بالاتر از فست فود قرار دارد و معمولا در ظروف يكبار مصرف و لبه تخت سرو مي‌شود اما مثل فست فود از روغن سوخته و مواد غذايي بي‌كيفيت در آن خبري نيست و به جاي آن نان‌هاي لذيذ و محصولات ارگانيك را سرو مي‌كنند.

كافه يا بيسترو

كافه در واقع رستوراني است كه سرويس ميز ندارد. مشتري‌ها خودشان غذايشان را سفارش مي‌دهند و خودشان هم از كانتر تحويل مي‌گيرند. البته در ايران اين مفهوم كمي متفاوت است و كافه‌ها موجوديت منحصر به فرد خودشان را دارند، غذا هم سرو مي‌كنند و معمولا بيشتر به بيسترو شبيه هستند. بيسترو همانطور كه گفتيم كافه‌اي است كه علاوه بر قهوه و شيريني غذا هم سرو مي‌كند و منوي مفصل‌تري براي ناهار و شام دارد.

كژوآل

رستوران‌هاي كژوآل هم كه ديگر تكليفشان معلوم است. از منو گرفته، تا غذا و نحوه سرو آن، محيط و چيدمان، همه و همه كژوال!

 
فاين داينينگ
اولين چيزي كه از فاين داينينگ به ذهن مي‌آورد، روميزي‌هاي سفيد و گارسون‌هايي با كت و شلوار دامادي است! رستوراني كه معمولا بهترين و گران‌ترين غذاها را سرو مي‌كند، نور ملايم و موزيك ملو دارد و آدم‌ها براي مناسبت‌هاي خاصشان به سراغ آن مي‌روند.
 

رستوران‌هاي زنجيره‌اي

رستوران‌هاي زنجيره‌اي معمولا يك آپشن ساده‌تر، پر درآمدتر و البته كم‌خلاقيت‌تر به نسبت رستوران‌هاي ديگر براي مدير رستوران به حساب مي‌آيد. شما نام و اعتبار برند را مي‌خريد، روند كار را ياد مي‌گيريد و همه آن كاري كه بايد انجام بدهيد از اينجا به بعد است كه البته به همراه كلي قانون و مقررات آنقدر هم كار آساني به نظر نمي‌آيد.


كِيتِرينگ
كيترينگ‌ها كه البته نود درصد مواقع حتي از سوي صاحبان آن با تلفظ اشتباه خوانده مي‌شوند، آشپزخانه‌هاي بزرگي هستند كه غذا را در هر تعدادي از كم تا خيلي زياد آماده و براي شما، مهماني‌ها و مراسم‌هايتان مي‌فرستند و اگر مثل "فارسي" كارشان بگيرد هميشه صفي طويل از آدم‌هاي شكمو را جلوي خود خواهند داشت.
 

رستوران‌هاي ملل

اين مفهموم يكي از ساده‌ترين مفاهيم رستوران است كه در آن همه چيز حول و حوش يك نوع خاص از غذا مي‌چرخد. غذاي چيني، غذاي هندي، غذاي مكزيكي يا غذاي مديترانه‌اي كه با خود تم رستوران، چيدمان، موزيك، منو و حتي لباس كاركنان را تعريف مي‌كند. اين روزها كار و كاسبي اينجور رستوران‌ها در ايران حسابي گرفته است و اين آپشن هم يكي از نمونه‌هاي جذابي است كه مي‌توانيد به آن فكر كنيد.


ممكن است رستوران مورد نظر شما هيچ كدام از آپشن‌هاي ذكر شده را در تعريف خود نداشته باشد و ماجرايي منحصر به فرد براي خودش در نظر بگيرد. كه البته نكته مهم هم همين است: اصالت موجود در مفهوم رستوران شما و اين كه اين موضع آنقدر روشن باشد كه مشتري به محض وارد شدن به رستوران شما خودش را غرق در اصالت تعريف شده توسط شما مشاهده كند!
 
 
 

امیر تیستر

1394/7/13

ممنون از خانم صفری

shima ziaee

1394/7/15

بسیار عالی بود