;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

یک رستوران خوب چه ویژگی هایی دارد-2

صبا صفری

در شماره پیش به نمونه‌هایی از ویژگی‌های یک رستوران خوب پرداختیم. در این شماره به بررسی آیتم‌های دیگری که یک رستوران را از رستوران‌ معمولی به یک رستوران عالی تبدیل می‌کند خواهیم پرداخت.

5.    نان و کره‌ی خوش‌آمدگویی
یکی از چیزهایی که امتیاز یک رستوران را در چشم من حسابی بالا می‌برد، نان تازه و کره‌ی نمکین یا نان و پنیر پارمزان و روغن زیتونی‌ست که بعضی از رستوران‌های خیلی خوب به شیوه رستوران‌های ایتالیا همان اول کار برای مهمانانشان سرو می‌کنند. این کار اگرچه در ایران هنوز خیلی متداول نشده، اما همان تعداد انگشت شماری که این کار را با سلیقه هرچه تمام‌تر انجام می‌دهند، چند امتیاز مثبت از من می‌گیرند!

6.    جمع کردن بشقاب‌های کثیف از جلوی مهمان‌ها
آیا شما هم مثل من با این موضوع مشکل دارید؟ این که شما هنوز در حال خوردن غذایتان هستید اما گارسون بشقاب نیمه خورده یا رو به پایان همراهتان را جمع می‌کند. این کار به من یکی که اصلا احساس خوبی نمی‌دهد. احساس می‌کنم یا دارم زیادی آرام غذا می‌خورم یا اینکه گارسون منتظر است که هر چه زودتر غذایم را بخورم و شرَم را کم کنم! به نظر من نهایت بی‌احترامی به مشتری است که پیش از آنکه هر دو نفر بطور کامل غذایشان را تمام نکرده و دستمال را از روی پایشان برنداشته‌اند، بشقاب‌ها برداشته شود.

7.    گوشت و ماهی به شیوه مورد نظر شما طبخ شود.
برای استیک‌خورها، سلمون‌خورها و در کل عاشقان گریل، هیچ چیز بدتر از این نیست که مثلا یک استیک "مدیوم رِر" سفارش دهند و با یک استیک کاملا پخته شده مواجه شوند. این کاملا ضعف یک رستوران را می‌رساند که نتواند خواسته شما را آن هم در مواجهه با این غذای گران‌قیمت اجرا کند. البته که در ایران مفهوم "مدیوم" با مفهوم مدیوم جهانی کمی متفاوت است، اما خوب است شما به عنوان صاحب یک رستوران این تعاریف را به صورت کامل با مشتری‌تان چک کنید تا خدایی ناکرده با مشتری‌هایی مثل من که بارها و بارها استیکشان را به آشپزخانه پس می‌فرستند تا اگر قسمت شد استیک باب میلشان نصیبشان شود، برخورد نکنید!

8.    جزئیات کوچک اما دلنشین
بعضی رستوران‌ها با وجود اینکه هیچ نکته منفی در موردشان وجود ندارد و حتی جزو عالی‌ترین‌ها به حساب می‌آیند، کارهایی جالب و دوست‌داشتنی می‌کنند که خاطره‌اش تا ابد توی ذهن مشتری باقی بماند. مثلا به همراه صورت‌حساب در یک بسته بندی جذاب، یک مافین یا کیک کوچک به مشتری هدیه می‌دهند تا فردا به عنوان صبحانه‌اش نوش جان کند، یا یک کارت زیبا به عنوان تشکر از اینکه رستوران آنها را انتخاب کرده‌اید. کارهایی که نه تنها خرج زیادی برای رستوران در بر ندارد اما آنقدر به چشم مشتری می‌آید که مطمئنا او را بارها و بارها به رستوران خوش سلیقه‌ی مورد نظر خواهد کشاند!