;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

رازهای محبوبیت یک کافه

 

راز محبوبیت یک کافه‌ چیست؟!؟
اگرچه نمی‌توان یک فرمول کلی برای موفقیت در کسب و کاری مانند کافی‌شاپ صادر کرد، اما راه‌هایی وجود دارد که اگر آنها را به کار گیرید می‌توانید امیدوار باشید که اتفاق‌های خوبی در کافه‌تان رخ می‌دهد.
همیشه بهترین اسپرسو را سرو کنید.
اگرچه در این شهر یافتن یک برند مشخص از قهوه که همیشه قهوه تازه و با کیفیت داشته باشد کار خیلی آسانی نیست، ولی یادتان باشد تمام عطر و طعم قهوه به کیفیت آن است و از همه مهم‌تر این که مشتری‌های پر و پا قرص یک کافه، قهوه‌ی ‌خوب از بد را به راحتی تشخیص می‌دهند. پس سعی نکنید قهوه‌ی بد به خورد مشتری‌هایتان بدهید که به سرعت یک کافه‌ی بهتر با قهوه‌های عالی پیدا می‌کنند و می‌روند.

 

 

از کارت‌های وفاداری استفاده کنید.
یکی از ارزان‌ترین راه‌های وفادار نگهداشتن مشتری‌ها استفاده از کارت‌های اشتراک است. کارت‌هایی که به ازای تعداد مشخصی قهوه به آنها یک قهوه‌ی رایگان می‌دهد. شاید به چشم شما یک قهوه خیلی معمولی بیاید اما برای مشتری، قدرانی از حضور مداومش در کافه خیلی باارزش است. مطمئن شوید کارت اشتراکتان جنس خوبی دارد و آنقدر خوب طراحی شده که مشتری با کمال میل آن را در کیف پول خود نگه می‌دارد. بدون شک صورت خندان مشتری وقتی قهوه‌ی رایگانش را تحویل می‌گیرد، خستگی شما را هم به در می‌کند.

 

 

فروشتان را تنها به قهوه متکی نکنید.
یک کافه هرگز نمی‌تواند از فروش قهوه به درآمد برسد. اگرچه قهوه‌ی خوب می‌تواند یک محرک عالی برای کشاندن مشتری‌ها به کافه‌ی شما باشد اما صندوق شما را پر نمی‌کند. قهوه باید تنها 40 درصد از فروش صندوق شما باشد و آیتم‌های جذاب دیگر مثل کیک، کوکی، نان و پنیر، نوشیدنی‌های سرد و دسته‌ای از غذاهای سرد و گرم طبق اصول در پس‌زمینه وجود داشته باشند. وقتی هر مشتری به طور متوسط دو آیتم سفارش داد، بدانید که همه‌چیز دارد درست پیش می‌رود.

 

 

منویتان را محدود کنید.
خیلی‌ها فکر می‌کنند یک منوی مفصل و متنوع یک مزیت کلیدی در رقابت میان کافه‌داران است. آنها فراموش می‌کنند که وقتی مشتری گرسنه یا تشنه است، طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها در منو تنها او را گیج و مضطرب می‌کند. بنابراین سعی کنید پیشنهادات خود را محدود و فکر شده انتخاب کنید. مثلا سه طعم برای قهوه، سه اندازه برای فنجان‌ها و سه مدل غذا و نوشیدنی می‌تواند واقعا کافی باشد. یادتان باشد هر آیتمی که به منو اضافه می‌کنید نیازمند هزینه و مدیریت بیشتر است عمدتا بدون آنکه چیز خاصی به درآمد شما اضافه کند.

 

منویتان را حساب شده قیمت‌گذاری کنید.
قیمت‌ها را با توجه به مبلغی که فکر می‌کنید مشتری‌های هر روزه‌ی کافه حاضرند پرداخت کنند تعیین کنید و نه از روی اعدادی که حسابدارتان می‌گوید. برای آیتم‌هایی که قیمتشان در بازار معلوم است مثل قهوه و یا حتی آب معدنی، بهتر است زیر قیمت بازار باشید و در عوض اگر بخواهید آن را با آیتم‌های مثل ساندویچ‌ها و کیک‌هایتان جبران کنید. 

استراتژی پایگاه خود را درست بچینید
به کافه‌های دیگر سر بزنید، روند کارشان را بررسی کنید و یادتان نرود که داشتن استراتژی در بازار رقابتی امروز امری حیاتی است. شما نیاز به داشتن درک روشنی از چگونگی داشتن جذابیت اولیه برای مشتری‌ها و سپس برنامه‌ای برای نگه‌داشتن آنها و در قدم بعدی معرفی شدنتان توسط آنها به دوستانشان دارید.

کانتر سرویس
یکی از راه‌های کم دردسر و مفید در کافی‌شاپ‌ها راهی است که مک دونالد اولین بار از آن استفاده کرد: کانتر سرویس. با استفاده از این سیستم هزینه‌های پرداختی شما به کارمندانتان و فشار شلوغی به شدت کاهش پیدا می‌کند. چرا که مشتری‌ها پس از پرداخت وجهشان شماره‌ای گرفته و منتظر صدا کردن اسم یا شماره‌شان می‌شوند، بعد هم خودشان برای گرفتن سرویسشان به کانتر می‌آیند. این به آن معنی است که شما در اوج شلوغی کافه‌ به هنگام صبحانه یا ناهار آرامش بیشتری برای هندل کردن امور خواهید داشت و بی‌شک فضای دوستانه‌تری نیز در کافه شکل خواهد گرفت.

 

بدانید که دقیقا چه دارید می‌فروشید
بسیاری از کسب و کارها از جمله کافه‌ها واقعا نمی‌دانند که وظیفه اصلی‌شان در قبال مشتری‌ چیست و برای همین تمرکز خود را روی قسمت نادرستی می‌گذراند. یادتان باشد که برای مشتری‌های یک کافه اگر چه خوردن و نوشیدن قسمت مهمی است، ولی خیلی از آنها دلایل دیگری برای رفتن به کافه دارند. فرار کردن از استرس کار، شانس شروع و یا خوب نگه داشتن یک رابطه، انجام بعضی امور و جلسات کاری، گذراندن اوقاتی دلچسب در تنهایی و دور هم بودن با دوستان دلایلی است که اگر به آنها در نحوه سرویس دادن به مشتری دقت کنید قطعا مشتریان بیشتری را برای خود نگه خواهید داست.
محیط کافه خود را دلچسب و خاص دکور کنید.
این روزها برای خیلی از مردم محیط و فضای یک کافه حتی از غذا و نوشیدنی و حتی از قیمت، نحوه سرویس‌دهی و طعم قهوه‌ی آن کافه هم مهم‌تر است. اگر بتوانید فضای کافه‌ی خود را اصولی و دوست‌داشتنی بچینید و تا جای ممکن به جزئیات، نجوه‌ی چیدمان و حتی تابلوهای روی دیوار هم دقت کنید قطعا قدم بزرگی را اول برداشته‌اید. یک طراح دکور خوب استخدام کنید و یادتان باشد بار اول خیلی مهم است. در فضایی ویژه از مشتریانتان پذیرایی کنید.

 

تبلیغات، تبلیغات و تبلیغات...
 همه همه چیزهایی که شمردیم را یک طرف بگذارید، جادوی تبلیغات را بگذارید آن طرف که حسابی مورد بررسی قرارش بدهید. یادتان باشد با همه تلاشی که می‌کنید کافه‌ شما در دنیایی که این چنین توسط شبکه‌های اجتماعی در بر گرفته شده‌اند، بدون تبلیغات اصلا به چشم نمی‌آید. تبلیغات و پروموشن‌های مربوط به کسب و کارتان را درست و اصولی مطالعه کرده و حتی قبل از آنکه کافه‌تان افتتاح شود برای انجامش اقدام کنید. تبلیغات جادوی موفقیت شماست و دست کم گرفتنش بزرگ‌ترین اشتباه در کسب و کارهای مربوط به همه چیز است. تاکید می‌کنیم، مربوط به همه چیز!

  

 


 

 

مهدی رزاقی

1394/5/3

عالی بود