;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

پاول بوکوس

 

خواننده گرامی;

امروز میپردازیم به چهارمین نفر و شماره 1 ستاره آشپزی جهان

 

 PAUL BOCUSE در 11 فوریه 1926 در COLLONGES AU MONT DO 'R  نزدیک شهر لیون  Lyon   بدنیا آمده و علاوه بر مقام درجه یک آشپزی دنیا ناشر کتاب های مختلف آشپزی دارای رستورانهای مختلف در قاره های مختلف میباشد.


رستوران او دارای 3 ستاره میشیلن بوده و شاید بخاطر همین میباشد که او بعنوان یک مسیحی استثنائی حدود چهل سال است که در خانه هم دارای 3 ستاره یعنی 3 همسر مختلف میباشد. او همچنین از پیشتازان مکتب NOUVELLE CUISINE در جهان میباشد.


رستوران او بنام LAUBERGE DU PONT DE COLLONGES  از سال 1965 تا به امروز 45 مرتبه پشت سر هم قادر به دریافت 3 ستاره میشلین شده است که این در عالم رستوران داری ازعجایب محسوب میشود. (هیچ رستورانی بالاتر از 3 ستاره در دنیا وجود ندارد)

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


او در سال 1989از طرف GAULT-MiLLAU  بعنوان آشپز قرن انتخاب شده ا ست. وی آشپزی را در سن 9 سالگی در آشپزخانه پدرش شروع کرده و دوره کار آموزی را نزد خانم آشپز 3 ستاره بنام EUGENIE BRAZIER در لیون به اتمام رسانده است BOCUSE دارای 5 رستوران در لیون و 2  رستوران در COLLONGES AU MONT D' OR    میباشد، اولی به نام
  L A UBERGE DU POUT DE COLLONGES  و    دومی بنام

 L A BBAYE DE COLLONGES AUMONT D' OR.

 

                                                          

 

      

 پدر بزرگ او نیکولاس در سال 1840 رستورانی در ساحل رودخانه SAONE در شرق فرانسه افتتاح کرد که در نسل سوم به دستBOCUSE رسید.سالهای بعد از 1940 یعنی هنگام جنگ جهانی دوم رستوران های مختلفی در لیون و پاریس مرکز رستوران های آموزشی او بوده اند و در 6 سال تمام زندگی خود را در آشپزخانهFERUAND POINT سپری کرده است.


POINT در شهر VIENNE دارای رستوران 3 ستاره ای بوده است که BOCUSE درآن سعی میکرده تا  معلومات خود را در مورد آشپزی تکمیل کند. او بر خلاف آشپزهای معروفی مثل ALAIN SENERENS و MICHEL GUERARD معتقد به یک آشپزخانه طبیعی یا سنتی بوده و سعی میکند در آشپزخانه خود از محصولات تازه روز استفاده کند. این مرد 84 ساله زمانیکه کمی جوانتر بود برای خرید محصولات تازه بیشتر به بازار سبزیجات و مواد غذایی میرفت و احتیاجات رستوران خود را شخصاً خریداری میکرد. او شدیداً مخالف مصرف کنسروهای متفاوت در قوطی های مختلف و گوشت های یخ زده میباشد. هنگام شکار در جنگل یا اطراف آن اگر فرصتی باشد، به جمع آوری قارچ میپردازد.  به هر صورت او عاشق طبیعت و محصولاتی میباشد که طبیعت در اختیار ما گذارده است.

 

        

 

برای آماده کردن غذاها نباید فصل های مختلف و شهرهائیکه در آنها غذاهای  سنتی وجود دارد فراموش کنیم. .یکی دیگر از خلاقیت های او افتتاح و دایر کردن مسابقه آشپزی میباشد میان آشپزهای حرفه ای جهان در سال 1987. این مسابقه BOCUSE D' OR نام دارد که هر دو سال یکبار در شهر لیون برگزار می گردد.


جایزه بهترین کارگر فرانسه در سال 1961از طرف پریزدنت وقت به او اعطاء شده که همیشه موقع عکسبرداری آن را بگردن خود حمل میکند او حتی از روی مدل این جایزه برای دستمالهای روی میز خود بهره گیری میکند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


کیک سیب از  PAUL BOCUSE

آرد 125         گرم
شکر 25         گرم       قسمت اول
کره (1) 50     گرم
زرده تخم مرغ   1  عدد
سیب درختی     1    کیلو گرم
پودر شکر        150    گرم        قسمت دوم
کره(2)          50 گرم
1-  محتویات  قسمت اول را یعنی آرد، شکر،کره، زرده تخم مرغ را بصورت خمیر در آورده در یک زرورق شیشه ای نازک پیچیده و یک شب در یخچال نگهداری کنید.

2- 150 گرم پودر شکر را در ظرفی نسوزقرار داده بمدت 15 تا 20 دقیقه در فر یا اجاق قرار دهید(حرارت لازم230 گراد)
3- ظرف را از فر در آورده و 50 گرم کره(2) را به آن خوب مخلوط کنید.
4- زمانیکه ظرف شما در فر قرار دارد سیب ها را پوست کنده بدون هسته یا مواد اضافی دیگر آنها را آماده کنید.
5- ظرفی که در فر بوده برداشته و محتویات آنرا در یک فرم مخصوص شیرینی  خالی کنید .
6- سیب های قاچ خورده وآماده را بدون فا صله  روی این فرم مخصوص قرار دهید.
7- خمیری که در یخچال نگهداری شده بود در آورده و آنرا مثل خمیر پیتزا با قلتک باز کنید.
8- خمیر گرد و باز شده را روی فرم مخصوص قرار داده تا همه جای آن پوشیده شود.(روی آنرا با چنگال سوراخ سوراخ کنید)
9- این فرم مخصوص را بمدت 30تا 35 دقیقه با حرارت 200 گراد درفر بگذارید.
بعد از حاضر شدن، فوری آنرا روی دیس یا بسقاب قرار داده و اگر لازم بود روی آن سس وانیل بریزید.

 

 

 

Mojdeh

1390/7/23

با تشکر از دستور شیرینی ، میخواستم خواهش کنم یکم به ترجمه و مواد لازم توجه بیشتری بشه .در لیست مواد لازم فقت یک بار شکر قید شده در حالی که ظاهرا منظور از پودر خشک 150 گرم همون شکر بوده .نکته دوم اینکه ظاهرا منظور از "فرم " قالب شیرینیه ! اگه امکان داره یکم ترجمه اش فارسی تر باشه :)