;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

از خرج مردم تا دخل رستوران

 

آقای فرزین شواخ کارشناس ارشد هتلداری در مطلب این هفته از در مورد مقوله از خرج مردم تا دخل رستوران برای شما صحبت میکند.

نظرات و سوالات خود  را در مورد این مطلب در پایان همین صفحه برای ما بنویسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از خرج مردم تا دخل رستوران!
همه ما، به اندازه سهم اقتصادی‌ فعلی‌مان از زندگی، متأثر از شرایط اقتصادی جدید شده‌ایم! شاید شرایط برای بعضی خیلی فرقی نکرده باشد اما هر که بامش بیش، برفش بیشتر! در شرایط اقتصادی رکودی یا دست کم شرایط اقتصادی غیرپررونق! رستوران‌دارانی موفق هستند که نیاز روز مردم را با توجه به بودجه زندگی و خرج‌کردشان تشخیص دهند و بر همان اساس بتوانند انعطاف کسب و کارشان را حفظ کنند. در این مقاله سعی دارم مواردی رو که به رستوران‌داران می‌تواند کمک کند تا دست کم سودشان کم‌تر از قبل نشود!


نوآوری در منو
بسیاری از رستوران‌ها منوی خود را برای مدت زیادی تغییر نمی‌دهند، اما باید توجه داشت که روزآمد کردن منو برای رستوران‌داران مخصوصاً‌در شرایط رکود اقتصادی چقدر می‌تواند مفید باشد. بکارگیری حس نوآوری، وارد کردن غذاهایی با هزینه تمام شده ارزانتر، می‌تواند یکی از راه حل‌های حفظ فروش در شرایط رکود باشد.

 


کاهش حجم، افزایش مشتری
یکی دیگر از نکات مفیدی که به رستوران‌داران کمک می‌کند تا نبض دخلشان را به دست گیرند، ارائه غذاهای کم‌حجم شده‌تر در کنار غذا با حجم (Portion) استاندارد قبلی است. به فرض مثال رستوران با کم نمودن میزان پروتئین غذا و به طبع نشاسته، هزینه و بهای تمام شده را کاهش می‌دهد و در کنار آن، رستوران می‌تواند غذا را در منویی با عنوان منوی اسنک قرار دهد! شاید دیده باشید خیلی از زوج‌ها، جدای بحث مالی، یک غذا را برای دو نفرشان سفاش می‌دهند چراکه حجم غذاها در بسیار از رستوران‌ها غیرمتعادل و زیاد است تا بتواند قیمت را توجیه کند.

 


حفظ قیمت‌ها در مقابل تورم!

یکی از کارهایی که رستوران‌داران می‌توانند رکود را در کسب و کارشان کمتر کنند، قناعت در سود و افزایش حجم فروش با ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها در شرایط تورمی است. در این زمینه رستوران‌دار می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق خرید مواد اولیه، کاهش حاشیه سود رستوران، برنامه‌ریزی شیفتی و بهینه نیروی انسانی، قیمت منو را تا زمان بیشتری ثابت نگه دارد و با این روش به مشتری بیشتری دست بیابد.

 

 

پایش مشتری
رستوران‌هایی که مشتریان ثابتی را برای خود بدست آورده‌اند، می‌بایست همواره روند مراجعه مشتریانشان را پایش کنند. به این ترتیب توجه به مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) در شرایزط تورمی اهمیت بیشتری می‌یابد. رشد تخفیف به مشتریانی که همیشه مراجعه می‌کنند و سایر روش‌های ترویجی می‌تواند از افت تعداد مشتری بویژه در شرایط رکودی بکاهد.

ارزش در نگاه‌
یکی از نکاتی که هنگاه طراحی منوی رستوران و مخصوصاَ در شرایط رکودی می‌بایست به آن توجه کرد، این است که آیا غذای گذاشته شده در منو در چشم مشتری می‌ارزد یا خیر! یکی از راه‌های افزایش سطح ارزشی به قیمت یک غذا، تفکیک برخی اقلام است. برای مثال می‌توان غذا  را با کم یا اضافه نمودن اقلام غذایی تشکیل دهنده با قیمت‌های متفاوت و ارزنده‌ای ارائه کرد.
در کنار همه مواردی که بررسی شد، راه‌های دیگری نیز برای کمینه کردن تبعات اقتصادی جامعه وجود دارد، تنها باید هوشیار بود و انفعالی عمل نکرد.


مازیار عبیدیان

1391/7/1

آقای فرزین خداییش اطلاعاتش بالاست. من به شخصه تحسینشون میکنم. اما در حال حاضر رستورانهایی که من دیدم تو ایران همچین مکانیزمی نیست. اکثر رستورانها هم دیمی کار میکنند! در بهترین شرایط آش÷زهایی دارن که با سلیقه مردم آناس و دست ÷خت خوبی داره, وگرنه صاحبان رستوران کمتر آدمهایی تحصیل کرده اند. شخصاً امیدوارم این مطالب شروعی باشه واسه بیشتر کردن سطح اطلاعات عموم مردم.

sarvenaz Nabegh

1391/7/3

من هم با الیسا کاملا موافق هستم

فرزین شواخ

1391/7/5

@elisa & maral: از نظر لطف شما سپاسگذارم،با حرف شما موافقم اما توجه‌تون رو به موارد زیر جلب می‌کنم: 1- رستو‌ران‌هایی که در شرایط بد اقتصادی دچار رکود نشده‌اند حتماً‌مکانیزم مدیریتی خوبی دارند که مشتریان ثابت، همه سهم آنهاست. لذا چنین رستوران‌هایی نباید به حجم منوی خود دست بزنند. تنها باید قیمت‌شان را حفظ کنند. 2- برخی دهک‌ها جامعه با هیچ بحران اقتصادی دچار مشکل نمی‌شوند، لذا رستوران‌های سرویس دهنده به ایشان از رکود مصون است.

فرزین شواخ

1391/7/5

@maziarica: از نظر لطف شما سپاسگذارم، من هم امیدوارم.

sarvenaz Nabegh

1391/7/3

من هم با الیسا کاملا موافق هستم

elisa

1391/7/1

حرفای شما کاملا درسته ولی از نظر من که مشتری یک رستوران هستم تغییر در چیزی که همیشه سفارش میدم خیلی برام خوشایند نیست چونمن بخاطر یه غذای خاص به یه رستوران خاص میرم و دوستدارم همون خدمات همیشگی با کیفیت و کمیت قبل رو ببینم و حاضرم مبلغ بیشتری هم پرداخت کنم.اما با نو آوری در منو کاملا موافقم