;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چگونه کودکانمان را به خوردن سبزیجات عادت بدهیم – قسمت اول

حتما شما هم خیلی راه‌ها را امتحان کرده‌اید تا فرزندانتان را به خوردن سبزیجات بیشتر مجبور کنید. از او خواهش کرده‌اید، با مهربانی و تشر یا حتی داد و فریاد! اما مگر می‌شود این موجودات لجباز را به کاری که دلشان نمی‌خواهد مجبور کرد؟!؟ هرچقدر که آنها عاشق ناگت مرغ، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، ذرت بو داده و چیپس و پفک هستند، به همان اندازه کرفس و هویج و کلم براکلی برایشان مثل کابوس است!

گفتن ندارد که خوردن سبزیجات در وعده‌های غذایی همه آدم‌ها و بخصوص کودکان چقدر نقش دارد. فولات، ویتامین A، ویتامین C، پتاسیم و فیبر همه چیزهایی هستند که در سبزیجات به وفور یافت می‌شود و به شدت برای سلامتی و رشد آنها مفید و ضروری است.

این چند ترفند را امتحان کنید و ببینید که این لجبازهای دوست‌داشتنی چطور به مرور به مزه‌ی آنها عادت می‌کنند و بالاخره روزی می‌رسد که به جای شکلات و چیپس از شما ساقه‌ی کرفس بخواهند!!

1. آنها را مخلوط کنید

اگر فکر می‌کنید دستگاه‌های غذاساز فقط به درد درست کردن اسموتی می‌خورند، باید بگویم که سخت در اشتباهید. اگر سلیقه به خرج بدهید حتی می‌توانید کلم را جوری با چند چیز جذاب دیگر مخلوط کنید که کودکتان با رغبت به خوردنش علاقه نشان بدهد. مثلا می‌توانید هویج و کرفس و چند سبزی دیگر را با هم مخلوط کنید و کمی کره بادام زمینی هم برای خوشمزگی بیشتر به آن اضافه کنید. عالی می‌شود. شک نکنید!

2. دیپ درست کنید.
می‌توانید با انواع سبزیجات مثل اسفناج یا کرفس به همراه ماست پرچرب یا پنیر خامه‌ای دیپ درست کنید و آن را در کنار چیپس ذرت در اختیار کودکتان قرار دهید.

3. به غذاها هیجان بدهید.

کمی خلاقیت به خرج بدهید و غذاها را هیجان‌انگیزتر درست کنید. همانطور که برای جذاب کردن پنکیک صبحانه، آن را شبیه میکی موس درست می‌کنید می‌توانید از ایده‌های خلاقانه برای ترتیب دادن یک شام گیاهی هیجان‌انگیز استفاده کنید. مثلا به همراه هم سبزیجات را در سیخ‌های چوبی بچینید و آنها را باهم گریل کنید! خیلی هم خوشمزه و رنگی رنگی!

4. سبزیجات را مخفی کنید!

یک ایده خیلی هوشمندانه دیگر این است که سبزیجات را مخفیانه در غذاهای مورد علاقه کودکتان قایم کنید! مثلا یک عالم فلفل دلمه‌ای زرد و نارنجی و قرمز را به همراه پیاز و قارچ در پیتزا بریزید یا پوره سبزیجات را با ماکارونی مخبوط کنید. البته یادتان باشد اگر این قسمت سالم را بیش از حد بپزید تبدیل به یک قسمت بی‌فایده خواهد شد!