;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

فردی ژیرارد

 

یکی دیگر از 3 ستاره های آشپزی این قرن فردی ژیرارد FREDY GIRARDET  میباشد که من امروز او را به شما معرفی میکنم.


فردی ژیراردFREDY GIRARDET در نوامبر 1936 در لوزانLAUSANNE یکی از شهرهای سوئیس بدنیا آمد. 3 ستاره میشلین MICHELIN زینت بخش  رستوران او به نام کریشی یرCRISSIER نزدیک شهر لوزان بوده است. وی قبل از باز نشستگی در سال 1996 بدون شک یکی از بهترین استادان آشپزی جهان بشمار میرفته است. پدر وی بنجامین ژیرارد BENJAMIN GIRARDET  سالهای زیادی آشپزی هتل سنترال بلیو HOTEL CENTRAL BELLEVUE در لوزان بوده و بعد در شهرکریشی یر CRISSIER یک بیسترو BISTRO   ایجاد کرده است.

 

 

       

فردی سالهای آموزش خود را در رستوران لوگران شن  LEGRAND CHENE سپری کرد.  بعد از آن به این فکر افتاد  که از راه ورزش نامی بدست آورد و صاحب مقامی شود پایه نخستین تجربه او در رستوران بوروگوندر BURGUNDER  متعلق به پی یر تقاگرو PIERRE  TROISGROS  گذارده شد. تقاگرو او را متقاعد کرد شغل آشپزی را در پیش گیرد. زمانی که پدر او در سن 56 سالگی فوت کرد او چاره دیگری نداشت بجز اینکه بیسترو او را ادامه دهد.

 

                            


وی در سال 1971 رستورانی را افتتاح کرد بنام خودش FREDY GIRARDET 

 
سبک او در رستوران جدید ترویج استانداردهای کلاسیک آشپزخانه فرانسوی بود همچنین ابتدا نو آوری او مرغوب کردن و جلا دادن و سپس با همگامان خود یکی از خلاقان نوول کوزین NOUVELLE CUISINE  شد.

         

امروزه رستورانهای مدرنی در دنیا وجود دارند که سعی میکنند خلاق طمعهایی باشند که بطور طبیعی در دنیا وجود ندارند. ژیرارد این تکنولوژی  جدید را که در بعضی از بهترین رستورانهای دنیا معمول میباشد بطور کلی رد میکند او میگوید:


این آقایان خیال میکنند که آشپزخانه مدرن آن آشپزخانه ایست که به یک لابوراتوار تبدیل شده است و آنها میتوانند با مواد غیر طبیعی شعبده بازی کنند . اصلاً در خیال آنها مصرف کردن موادی مانند رنگهای غیر طبیعی –  تشدید غیر طبیعی مزه ها و انواع و اقسام عواملی که مواد غذایی موجود در طبیعت را دگرگون و مسخ میکنند، قابل قبول نمی باشند. او چقدر متاسف از این است که تمام محصولات خدادادی  روی زمین، مانند حبوبات، سبزیجات، مزه ها، طعمها و ....... بدست بشر دچار دگرگونی میباشند و شاید روزی اصلیت خود را از دست بدهند.

او هنگام ابراز این نظر هیچ آشپزخانه، رستوران، هتل، و هیچ آشپزی را برای مثل به زبان نمیاورد و همچنین ادامه می دهد ما تصمیم گرفته ایم به این نوع غذاهای مدرن خود ساخته و بدون اصل و ریشه پایان بدهیم آنجا که هیچ چیز قابل تشخیص نیست طعم، بو، مزه اصلی، تازگی محصولات و سرچشمه آنها، نمیتوان از لذت غذا خوردن صحبتی به میان آورد. ژیرارد باور ندارد که این به اصطلاح آشپزخانه مدرن مرسوم در بعضی از نقاط جهان آینده خوبی داشته باشند این نوع آشپزی و آشپزخانه ها روزی وجود نخواهند داشت. او به آشپز های جوان توصیه می کند راه موفقیت خود را شناخته و آشپزخانه مدرن را با آشپزخانه تولید مواد مصنوعی و بی ارزش اشتباه نگیرند. آنها باید نام های بزرگ و استادان پیشرو جهان را در هنر آشپزی سر مشق خود قرار دهند.


 

 

 

ژیرارد در سال 1996 رستوران خود را به همکارش فیلیپ روشا که از سال 1980 با او آشپزی می کرد واگذار کرد و بازنشسته شد. این رستوران
کما فی السابق دارای 3 ستاره میشلینMICHELIN بوده و یکی از بهترین رستورانهای سوئیس بشمار میرود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک غذای کوچک تفریحی از فردی ژیرارد FREDY GIRARDET 


مواد لازم:
500  گرم سیب زمینی سالم
100  گرم پیاز پوست کنده شده
2      قاشق غذا خوری روغن
        نمک و فلفل از آسیاب

 

 


سیب زمینی را پوست کنده و با دستگاه خرد کننده حلقه هایی به ضخامت 2 میلیمتر تهیه کنید، سیب زمینی ها را ورق ورق از هم جدا کنید. پیاز را پوست کنده و آنرا ریز ریز کنید. روغن را در یک ماهیتابه داغ کنید. به ورقه های سیب زمینی نمک و فلفل بزنید و آنها را در ماهیتابه قرار دهید. باید کاملاً مواظب باشیم بدلیل ضخامت کم سیب زمینی آنها به سرعت سرخ می شوند!
بعد از تقریباً 2 دقیقه پیاز را به آن اضافه کرده، باید 3-4 دقیقه دیگر آنها را سرخ کنیم. اولاً به خاطر نازک بودن سیب زمینی ها باید آنها را به طور دائم زیرورو کرد تا سوخته نشوند. دوم اینکه در ظرف ماهیتابه روغن نریزید بدلیل اینکه سیب زمینی ها سنگین میشوند. با وارد کردن پیاز به ماهیتابه  باعث ایجاد بخار و اندکی آبگونه میشود که این پختن سیب زمینی را سریعتر می کند.