;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

قواعد مشتری مداری

صبا صفری

اگر شما از آن دسته صاحب رستوران‌هایی هستید که همه هم و غمتان این است که چه کار کنید که مشتری از شما و رستورانتان راضی باشد و با کمال میل شما را به دیگران هم معرفی کند، که این مطلب کاملا برای شماست. اگر هم که نه، تمام فکر و ذکرتان فقط در پر کردن دخلتان خلاصه می‌شود و اینکه سر ماه بتوانید حقوق پرسنل را بدهید که بی خیال! بگذارید بقیه این مطلب را بخوانند!

پرسنل رستوران

مهم‌ترین و اولین قدم در راه رضایت مشتریان داشتن پرسنلی حرفه‌ای و کارآمد است. کسانی که بلد باشند چطور در عین احترام، رفتار دوستانه‌ای با مشتری داشته باشند و کاری کنند که مشتری بارها و بارها به رستوران برگردد. به هرحال واقعیت این است که کمتر پیش می‌آید که شما به عنوان مدیر رستوران در تعامل مستقیم با مشتری باشید. برای همین خیلی مهم است که جانشین شما که در واقع سفیر رستورانتان به حساب می‌آید چطور با مشتری برخورد کند. یک گارسون خوب، یک مدیر داخلی خوب و یک صندوق‌دار خوب به خوبی بلد است که در عین این که هزار کار را با هم انجام می‌دهد، توجه کامل و بی‌نقصی به تک تک مهمانان نشان دهد و دل آنها را جوری ببرد که مشتری همیشگی شما شوند.

رسیدگی به شکایات

قدم بعدی و مهم در راضی نگه داشتن مشتری نحوه برخورد شما با شکایت‌های مشتریان است. فرقی نمی‌کند شما چقدر خوب و خفن هستید! به هرحال هر از گاهی پیش می‌آید که مشتری به بهانه‌ای ناراضی می‌شود و ابراز ناراحتی می‌کند. گاهی غذا می‌سوزد، یا در شلوغی آخر هفته سفارشی از قلم می‌افتد یا جابجا می‌شود، یکی از گارسون‌ها به هر دلیلی هرچه که یادش داده بودید را فراموش می‌کند و حسابی سوتی می‌دهد و یا مشتری از اندازه یا محوه سرو غذا شکایت می‌کند. جدا از دلیل ناراحتی مشتری، مهم این است که شما به این موضوع آگاه باشید که به چه ترفندی مشتری را خوشحال کرده و از دلش در بیاورید. با یک تخفیف حسابی بر روی صورتحساب، یک دسر جذاب به عنوان هدیه یا یک معذرت خشک و خالی؟ 

توجهتان را به مشتری نشان دهید.

یکی از کارهایی که حقیقتا برای مشتری مهم است و چه در کافه و چه در رستوران او را مجاب می‌کند که شما بهترین رستوران روی زمین هستید، این است که مشتری حس کند شما به او توجه ویژه‌ای دارید و قدر این را می‌دانید که او مشتری پروپاقرص شماست. نشان دادن این توجه هم معمولا خرج زیادی ندارد و حتی گاهی کاملا ساده و بی‌خرج است. یک سالاد مخصوص به عنوان هدیه، یک کارت وفاداری، تبریک برای روز تولد مشتری‌های همیشگی با یک کیک رایگان و خیلی چیزهای دیگر که حتما مقاله‌ای کامل در موردشان خواهم نوشت.