;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

نقش دکوراسیون در رستوران

شراره سران‌چرخ

نقش دکوراسیون در رستوران


آیا آرزوی هرکسی نیست که اگر موقعیتش را داشت یک کافه یا رستوران کوچک باز کند؟ شاید نه، شاید فقط من اینطور هستم. ولی مطمئن هستم شما هم دوست دارید گاهی در یک جای خوب که به شما حس آرامش می‌دهد چیزی بخورید.

Aria, Toronto: by Sifu Renka

سوال اینجاست  که چقدر فضای رستوران برای شما مهم است؟ قبول داشته باشید یا نه، رستوران Susskind & Chan به این نتیجه رسیده است که غذا و دکوراسیون رستوران بیشتر در ارتباط باهم روی تجربه مشتریان تاثیر می‌گذارند تا سرویس‌دهی رستوران. اهمیت غذای خوب بر کسی پوشیده نیست، اما در کمال تعجب، بسیاری از خوراک‌شناس‌هایی که می‌شناسم، اهمیت محیط و دکوراسیون را در سرو غذا باور ندارند.

 

A street restaurant in Rome; photo by p medved

به نظرم برایشان جالب خواهد بود اگر بدانند دکوراسیون یک رستوران چقد روی درک ما از غذایی که در آن رستوران سرو می‌شود تاثیر می‌گذارد. رستوران Bell et al. این موضوع را با تغییر دکوراسیونش ثابت کرد. آن‌ها یک محیط عادی ایتالیایی را با استفاده از رومیزی‌های قرمز و سفید، پرچم ایتالیا، منو به زبان ایتالیایی و دیگر نشانه‌های مدیترانه‌ای به وجود آوردند. اگرچه محتویات منوی ایتالیایی با منوی عادی کاملا یکسان بود، تمام غذاها در این محیط ایتالیایی، به نظر ایتالیایی‌تر می‌آمدند. در محیط جدید، مشتری‌ها دسرهای بیشتری از زمان عادی مصرف می‌کردند، پس رفتارشان هم «ایتالیایی‌تر» شده بود.

A street restaurant in Rome; photo by p medved

دکوراسیون خوب در رستوران‌ها مزایای دیگری هم دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که مشتری‌ها در یک محیط زیبا، کمتر به اشتباهات سرویس‌دهی یک باره اهمیت می‌دادند. اما آن‌ها کنترل بیشتری هم نسبت به مشکلات داشتند در مقایسه با حالت عادی و در مقابله با مشکلات اساسی سرویس‌دهی، نارضایتی بیشتری از خودشان نشان می‌دادند؛ به عبارت دیگر، در یک محیط زیبا و خوشایند، انتظارات مشتری‌ها از سرویس‌دهی بالاتر از حالت عادی بود. یک محیط زیباتر و بهتر، به مشتری‌ها حس بهتری از پاسخگویی، قابل اعتماد بودن، اطمینان و یکدلی می‌داد، یعنی به درک بهتر از سرویس کمک می‌کرد.

 

The colorful Fork Restaurant in Lyons, Colorado; photo by Rockin Robin

انتخاب رنگ برای رستوران چیزی است که شما سال‌ها می‌توانید سر انتخاب آن بحث کنید. مطالعات نشان می‌دهد که به طور کلی افراد جوان رنگ‌های روشن و رنگهای قوی را ترجیح می‌دهند. اما بزرگسالان بیشتر اوقات ترجیح می‌دهند تا غذایشان را در فضایی میل کنند که رنگ‌های ضعیف و رنگ‌هایی که ترجیحا خیلی به چشم نیایند داشته باشد.

 

Dew Drop Inn Tea House at Nan Tien Buddhist Temple, Australia; photo by Vanessa Pike-Russell

یک مثال جالب دیگر در مورد اینکه انتخاب رنگ چقدر تاثیر گذار است، این است که کسانی که قهوه را از قوری آبی میل کرده‌اند گفته‌اند قهوه ملایم و کسانی که همان قهوه را از قوری قهوه‌ای میل کرده‌اند گفته‌اند قهوه قوی است. طبق نظر مشتری‌ها، بهترین قهوه با طعم قوی و معطر قهوه‌ای بوده است که از قوری قرمز رنگ نوشیده‌اند.

 


از دیگر عوامل مهم در طراحی دکوراسیون رستوران نورپردازی است. خوردن غذا در فضایی که نور کم دارد مصرف غذا را کاهش میدهد در صورتی که فضایی که نورپردازی قوی و پرنوری دارد باعث می‌شود تا مشتریان بیشتر شوند و مصرف غذا و انرژی خود مشتریان بالاتر برود. این دقیقا کاریست که معمولا رستوران های فست‌فود انجام میدهند. البته توجه داشته باشید که این موارد مخصوص رستوران‌ها هستند و برای کافه‌ها و جاهای دنج کاربرد ندارند.

نور پردازی خوب

نورپردازی نامناسب

 

BLT Prime, New York; photo by Muy Yum

تحقیقات جالبی درباره تاثیرات موسیقی بر روی رفتار مشتریان رستوران نشان می‌دهد هرچه موسیقی «سریعتر» باشد سرعت غذا خوردن بالاتر است. و همین امر باعث میشور تا مشتریان زمان کمتری را در رستوران سپری کنند. این دقیقا کاری است که فست‌فودها انجام می‌دهند. گرچه جدیدترین تحقیقات نیز نشان می دهد اگر مشتریان از موسیقی لذت ببرند در رستوران پول بیشتری برای خودنی و نوشیدنی صرف می‌کنند.

تمام اجزای طراحی داخلی رستوران در رفتار و خلقیات مشتری تاثیر دارند. از پرده و رنگ سرامیک کف رستوران گرفته تا بارزترین چیزها. طراحی داخلی مناسب رستوران تا حدی زیادی نیز در رضایت مشتری از طعم غذا تاثیر گذار است. برای کسانی که می‌خواهند یک رستوران موفق از هر لحاظ داشته باشند واجب است که به ریز‌ترین نکات دقت کنند.

در این مطلب به صورت خیلی کلی از طراحی داخلی و فضای رستوران صحبت کردیم. در مطالب بعدی اجزای آن به صورت دقیق‌تر شرح داده خواهند شد.

 

 

 

 

میلاد عطایی

1392/11/2

مرسی کلی

hamid fakheri

1392/10/24

ممنون like it

hamid barghamadi

1393/12/4

متسکرم دقیقا حرفای منو زدی