;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

آشنایی بیشتر با گیاه خواری

چرا مردم گیاه خوار میشوند ؟ 

در دنیای اقتصادی امروز گیاه خواری تا حد زیادی اهمیت پیدا کرده است . بیشتر خوراکیهای مصرفی مثل برنج یا لوبیا از این دست می باشند . با آنکه گوشت بسیار فراوان است ولی با این وجود هنوز در حالت اعتدال استفاده می شود .خیلی اوقات طرفداری از یک روش برای مواد غذایی نسبت به وعده های تو خالی ترجییح دارد .

 
در کشورهایی مثل آمریکا با وجود این که گوشت در آنجا گران نیست ولی برخی از مردم تمایل زیادی به گیاه خواری پیدا کردند .
 
دلایلی مانند : نظارت والدین – مذهب و یا اعتقادات دیگر وسلامتی مسائلی هستند برای دلایل مشترک مردم برای روی آوردن به گیاه خواری . گرچه مقوله حمایت از حیوانات نیز اهمیت زیادی پیدا کرده اما بسیاری از مردم رژیم گیاه خواری را بدون نگرانی بابت حقوق حیوانات و یا محیط زیست انتخاب می کنند .
 

رژیم های گیاه خواری و نیمه گیاه خواری :
افراد مختلف روشهای متفاوتی از گیاه خواری را دنبال می کنند . یکی از روشهای گیاه خواری نخوردن گوشت در هر وعده غذایی است از جمله مرغ و ماهی. اما درنیمه گیاه خواری خوردن (فراورده های لبنی – تخم مرغها – گوشت – ماهی و مرغ) متناسب و به اندازه بلامانع به نظر می رسد .
یکی از سخت ترین روشهای گیاه خواری وگانیسم می باشد . در رژیم لاغری وگان نه تنها تخم مرغها و فراورده های لبنی بلکه موادی مانند عسل یا ژلاتین هم ممنوع می باشند .
در روش وگان برخی میکروبیوتیکها وجود دارند که باعث کاهش وزن می شوند . رژیم میکروبیوتیکها فقط به  محصولات حیوانا نی محدود نمی شود زیرا مواد غذایی در بدن دچار فعل و انفعال می شوند که نتیجه این فعل انفعالات نیز در تدوین رژیم میکروبیوتیکها مورد نظر قرار می گیرد.
دنبال کردن رژیم لاغری میکروبیوتیکها بصورت هوشمندانه می تواند به جبران کمبود بعضی مواد غذایی در مردم کمک کند. بسیاری از نوجوانان نیاز دارند به رژیم هایی شامل مواد مغذی مثل کلسیم و پروتئین که بتواند سوخت کافی را به بدن برساند . به گفته متخصصان تغذیه این ایده خوبی هست که شما علاقه داشته باشید رژیم میکروبیوتیکهای گیاهی را دنبال کنید. متخصص تغذیه با دادن یک برنامه غذایی مناسب که شامل ویتامینها و مواد معدنی مناسب است میتوانند به شما کمک کنند . در روش نیمه گیاه خواری برخی از مردم فکر میکنند خوردن ماهی یا شاید خوردن کمی مرغ منعی نداشته باشد در صورتی که مواد غذایی تشکیل دهنده این رژیم در درجه اول شامل سبزیجات – میوه جات – غلات – حبوبات و البته خوردن ماهی آن هم به میزان لازم اما خوردن مرغ ممنوع است .
 
 
 

این رژیم های لاغری برای نوجوانان مفید می باشند؟
در گذشته ، در آمریکا انتخابی وجود نداشت جز برای خوردن گوشت یا غذاهایی مبتنی برفراورده های حیوانی. ولی با گذشت زمان و تغییر در نگرشها بطور چشمگیری درآمریکا برخی از مردم به گیاه خواری روی آوردند . در حال حاضر با بوجود آمدن انجمن رسمی A.D.A تعداد بیشتری از مردم به این رژیم غذایی روی آوردند این اتفاق باعث شد تا مردم با برنامه ریزی مناسب که منشآ آن از رژیم گیاه خواری ( وگان ) می باشد بتوانند با استفاده از مواد مغذی سالم در برابر بیماریها ، پیشگیری قبل از درمان انجام دهند و با این کار مسیر زندگی سالمی را برای خودشان بوجود آورند .
 
 
  
 
خب این خبر چه فایده ای برای شما دارد؟ اصلاً  قبل از اینکه این خبر را بشنوید آیا فکر می کردید انجمنی با این ساختار  تآسیس شود . این انجمن شبیه به یک فروشگاه بزرگ است که درون آن گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد . یکی از اهداف این انجمن تبلیغ، گسترش و شناخت گیاهخواری در رستورانها و مدارس می باشد.
 
 
اگر شما قصد داشته باشید که رژیم گیاه خواری را انتخاب نمایید با عضویت در این انجمن ، روشهای مختلفی وجود دارد برای اینکه به شما آموزشهای لازم داده شود. این انجمن با برنامه ریزی مناسب غذایی به شما آموزش می دهد که چگونه بتوانید یک رژیم گیاه خواری را به درستی انجام دهید.  
 
لازم به توجه است که بعضی از مواد غذایی مهم حذف نشوند ، فقط با رعایت کردن اصول این رژیم غذایی می توانید هم سلامتیتان را حفظ کنید و هم از قوای جسمانی و انرژی بالایی برخوردار باشید .
چربی – کالری و فیبر :
اظافه کردن ویتامینها و مواد معدنی با مجموعه ای از کالریها و چربیها باید با دقت و نظارت متخصصان گیاه خواری باشد . این نوع رژیم گیاه خواری شامل کالریها و چربیهای پایین می باشد وهمچنین از موادی با فیبرهای بالا تشکیل شده است که می تواند برای مردمی که می خواهند  کلسترول و چربی وزنشان را کاهش دهند مفید باشد . و این موضوع می تواند نکته مهمی باشد برای کودکان و نوجوانانی که در حال رشد هستند و مردمی که می خواهند از سلامت بدنی خوبی برخوردار شوند .
برخی گیاه خوران بخصوص آنهایی که از روش (وگان) استفاده می کنند ممکن است به اندازه کافی اسیدهای چرب  و امگا 3 را دریافت نکنند . به دلیل آنکه چربیهای امگا 3 برای سلامت قلب خوب هستند ، به همین دلیل در برخی از فراورده های غذایی مثل ماهی، تخمم مرغ و سویا شیر می توان اسیدهای چربی امگا 3 فراوان همراه با دکوزاهگزانوپیک اسید را پیدا کرد .
در رژیم گیاه خواری موادی که از فیبر و کالریهای بالا تشکیل شده اند لازم و موثرند تا از بدنی سالم و قوی محافظت کنند . این ایده بسیار جالبی است برای متخصصان انجمن گیاه خواری تا بتوانند با تغییری جدید در رژیم گیاه خواری با دقت و نظارت لازم مقداری از کالریها و چربیها را به برنامه غذایی شما اضافه کنند .
 
 

 

nirvana

1390/12/8

بسیار جالب بود استفاده کردیم باید خومتون بگو وگان خارج از تغذیه اداب خاصی هم برای رفتار و زندگی داره ومدیتیشن یکی از اصولشه خیلی عارفانه اس وسخت . ولی متخصصین تغذیه با بررسی دندانهای انسان معتقدند انسان موجود همه چیز خواره وباید گوشت بخوره ولی کـــــــم وصحیح.باتشکر از تمامی زحمات شما

maryammv

1390/12/18

بسیار مطلب جالبی بود، من یک روز هم بدون گوشت نمیتونم دووم بیارم اما هم باعث شد اطلاعاتم اضافه بشه هم تجدید نظری تو رژیم غذاییم بکنم ...ممنون :)

نیلوفر ع.ک

1390/12/21

ممنون. انسان طبیعتا گیاهخوار و میوه خوار هستش. این موضوع الان دیگه اثبات شده. در ضمن 3نوع گیاهخوار داریم: 1- vegan 2- Lacto Ovo Vegetarian 3- Lacto Vegetarian