;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

8راه برای اینکه قهوه سالم تری درست کنیم

صبا صفری

 

براي بيشتر مردم قهوه يكي از دوستان جدانشدني است و حضور هميشگي‌اش در زندگي بر هيچ‌كس پوشيده نيست. اما همين دوست عزيز را هم مي‌شود با چند ترفند ساده سالم‌تر و درست‌تر نوشيد.

 

قهوه بعد از ساعت 2 ممنوع!

كافئين يك محرك خوب است كه باعث مي‌شود ما بيشتر بيدار بمانيم و با انرژي‌تر و سرحال‌تر باشيم اما ممكن است نوشيدن آن بعد از ساعت دوي بعدازظهر در خواب شبانه ما اختلال ايجاد كند. براي همين بهتر است براي ساعات بعدازظهر خود به جاي قهوه پر كافئين از يك قهوه ديكه و يا يك فنجان چاي سبز استفاده كنيم.

 

قهوه را بدون ذره‌اي شكر بنوشيد.

بهترين كار براي تبديل كردن قهوه به يك عنصر بسيار مضر و بي‌فايده اضافه كردن شكر به آن است كه مسلما بدترين ماده غذايي مدرن به حساب مي‌آيد. شكر به خاطر فراكتوز موجود در آن مي‌تواند تبدیل به محرك بيماري‌هايي مانند چاقي يا ديابت شود. البته كه به راحتي مي‌توانيد به خوردن قهوه بدون شكر عادت كنيد و از آن لذت ببريد اما اگر حقيقتا نمي‌توانيد قهوه بدون شكر را تصور كنيد مي‌توانيد از "استيويا" استفاده كنيد.

 
قهوه‌تان را از يك برند با كيفيت و معتبر و ارگانيك انتخاب كنيد.
 
 
 

درست مانند همه مواد غذايي ديگر بهتر است قهوه‌تان را از نوعي انتخاب كنيد كه در فرآيند توليدش تا جاي ممكن از آفت‌كش‌ها و سموم مختلف استفاده نشده و كاملا ارگانيك باشد.

از شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي استفاده نكنيد.

 درست است كه شيرين كننده‎‌هاي مصنوعي به خاطر عدم حضور كالري گزينه خيلي خوبي به نظر مي‌آيند اما واقعيت اين است كه استفاده طولاني مدت از آنها به خاطر احتمال سرطان‌زا بودن ابدا توصيه نمي‌شود و اينجا باز هم استفاده از استيويا به خاطر تركيبات گياهي‌اش پيشنهاد مي‌شود!

 

به قهوه‌تان دارچين اضافه كنيد.

دارچین يك ادويه خوش‌طعم است که تركيب جذابي با عطر و طعم قهوه ايجاد مي‌كند. مطالعات نشان می‌دهد که دارچین علاوه بر طعم عالي و خاصيت انرژي زايي‌اش به راحتي می‌تواند قند خون، کلسترول و تری‌گلیسیرید در بیماران دیابتی را كاهش دهد.


از كافي مِيت استفاده نكنيد.

كافي مِيت‌ها به خاطر پردازش بالا و شيوه توليدشان ابدا گزينه خوبي براي دوستي با قهوه شما به حساب نمي‌آيند. سيروپ‌ها و طعم‌دهنده‌هايي مثل فندق و كارامل هم در همين رده قرار مي‌گيرند و خيلي خوب است كه تا به آنها عادت نكرده‌ايد، همه‌شان را از فنجان قهوه‌تان دور كنيد و به جاي همه آنها از كمي شير پر چرب ارگانيك استفاده كنيد كه در كاهش خطر ابتلا به چاقي هم مفيد به نظر مي‌رسد.

 

كمي كاكائو به قهوه‌تان استفاده كنيد.

كاكائو البته از نوع غير شيرين و بدون مواد اضافه‌اش يكي از اتفاقات خوبي است كه مي‌توانيد به قهوه‌تان اضافه كنيد و از حضور آنتي‌اكسيدان و يك عالم فايده ديگر آن لذت ببريد.


قهوه‌تان را در فيلتر كاغذي دم كنيد.

قهوه‌هاي دمي ممكن است داراي موادي باشند كه مي‌توانند سطح گلسترول خون را بالا ببرند. اما براي خلاص شدن از آنها يك راه ساده وجود دارد كه نامش فيلتر كاغذي است. حتي اگر دستگاه قهوه‌سازتان به فيلتر كاغذي نياز ندارد بد نيست از آن استفاده كنيد تا هم از شر اين مواد مضر خلاص شويد و هم آنتي‌اكسيدان‌ها و كافئين‌ها را به راحتي راهي فنجان قهوه خود كنيد!