;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

آنچه باید در مورد لاته آرت بدانید

صبا صفری

 

حتما بارها برایتان پیش آمده که به محض تحویل گرفتن فنجان لاته از باریستا برای چند لحظه مبهوت زیبایی طرح و نقش زیبای روی آن شده‌اید. اگر شما هم عاشق این فنجان زیبا و دوست‌داشتنی مملو از شیر و قهوه هستید، بد نیست این مطلب را بخوانید تا از این به بعد با احترام بیشتری با این هنر زیبا مواجه شوید!

اگر فکر می‌کنید درست کردن لاته آرت کار ساده‌ای است، بد نیست امتحان کنید! بعدش قطعا خواهید فهمید که یک باریستای حرفه‌ای، اگرچه که در کسری از ثانیه فنجان لاته‌ی شما را جذاب و دلربا تحویلتان می‌دهد، اما ابدا یک کار معمولی انجام نمی‌دهد!

چه کسی آرت لاته را اختراع کرد؟

اگرچه که قرن‌هاست که ترکیب شیر و قهوه در اروپا وجود داشته است، اما افسانه واقعی آن را "دیوید شومر" در اواسط 1980 در آمریکا آغاز نمود. البته پسری به نام "لوئیجی لوپی" هم در ایتالیا مدت‌ها به ترکیب شیر و قهوه مشغول بود، اما شکی در این نیست که دیوید شومر جادوگر مخترع آرت لاته بود و بس! او حتی یک کتاب در مورد آرت لاته نوشته است.
 
در لاته آرت همه چیز به شیر بستگی دارد.

واقعیت این است که شما به هیچ وجه نخواهید توانست با ریختن شیر معمولی در قهوه یک هنر لاته بیافرینید! خلق هنر بر روی لاته ماجرایی است که ارتباط مستقیم با علم دارد. برای به وجود آوردن "میکروفوم" یا دقیقا همان چیزی که باعث نقش و نگار بر روی قهوه شما می‌شود، باریستا بخار را به شیر اضافه کرده و سپس آن را به سرعت گرم می‌کند. همین کار است که باعث تغییر ویژگی‌های فیزیکی شیر می‌شود و در لغت "دینِیچرینگ" نام دارد.

 

شما می‌توانید هنر قهوه را یاد بگیرید!

درست است که کار، کار آسانی نیست، اما یاد گرفتنش هم به اصلا و ابدا محال نخواهد بود. ابتدا لازم است یک دستگاه اسپرسوساز داشته باشید و بعد یا در اینترنت روش‌های یاد داده شده را دنبال کنید و یا به یکی از دوره‌های درست و حسابی لاته آرت بروید که این روزها کم کم دارد سر و کله‌شان در این شهر هم پیدا می‌شوند!

 

برای لاته آرت هم مسابقات قهرمانی وجود دارد.

 
البته که عجیب است ولی باور کنید! این روزها در همه جای دنیا مسابقات قهرمانی میان باریستاها وجود دارد که البته خود فیدیلیو هم چند سالی است ترتیب چند تا از همین فستیوال‌های قهوه را داده و مسابقاتی برگزار کرده و خواهد کرد که دیدنش قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

آرت لاته‌ی سه بعدی هم وجود دارد.
 

یک باریستا به نام "کازوکی یاماموتو" Kazuki Yamamoto که می‌توانید طرح‌های هنر اسپرسو او را در توییتر دنبال کنید، طرح‌های سه بعدی خود را از گربه، زرافه و حتی یک اسنوپی ثبت کرده است. البته که عجیب است ولی با کمی پافشاری و خلاقیت هر کاری را می‌توانید انجام دهید.