;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

سبزیجات بخار پز

سبزیجات بخارپز
اگر همین الان در حال خواندن این مقاله هستید، یعنی قبل از آن وارد بخش کلینیک غذا شده‌اید و این یعنی برای سلامتی خود ارزش قائلید. گفتن ندارد که آدم‌هایی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، حتما از سبزیجات بخارپز زیاد استفاده می‌کنند. اما اینکه بدانیم سبزیجات را چگونه بخارپز کنیم و این که هر کدام از این موجودات برگزیده خدا، چقدر راه برای بخارپز شدن دارند را شاید همه ندانند. پس این مقاله مخصوص آن دسته افرادی است که در رژیم غذایی هر روزشان، قسمت بزرگی را به سبزیجات اختصاص می‌دهند!


این راه یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بخارپز کردن سبزیجات و فرستادن آنها به بشقاب غذاست. بدون اینکه نیاز باشد خیلی فکر کنید و یا وقت زیادی صرف کنید. سبزیجات ساده و خودمانی، بخارپز می‌شوند، درحالی که شما دارید تدارک باقی پخت و پزتان را می‌بینید و بعد خیلی ساده با کمی کره تفت داده شده و خوشمزه می‌شوند و بعد، همین! شام آماده است.
بخارپز کردن سبزیجات دو مرحله دارد: مرحله اول قطعه قطعه کردن آنها به اندازه‌ای واحد و تقریبا برابر و مرحله بعدی بخارپز نمودن آنهاست، بدون اینکه ویتامین‌ها و عناصر معدنی‌شان از بین برود. به همین سادگی!


سبزیجات را به اندازه مساوی قطعه قطعه کنید. این باعث می‌شود زمانی که صرف بخارپز شدن تک تک آنها می‌شود، تقریبا برابر بوده و همگی آنها به یک اندازه بخارپز شوند. شما حتی می‌توانید سبزیجات را قبل از بخارپز شدن میکس کنید اما قدر مسلم این است که بعضی‌ها مثل براکلی خیلی زودتر از بعضی دیگر مثل هویج پخته می‌شوند. برای همین اگر می‌خواهید همه آنها را با هم تحویل بگیرید بهتر است اول دیرپزها مثل هویج را راهی داستان کنید و بعد از چند دقیقه به سراغ کلم براکلی‌ها بروید. یک راه دیگرش این است که سبزیجات دیرپزتر را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید تا زودتر بپزند. به این ترتیب همگی این موجودات جذاب از ابتدا تا انتهای راه در کنار هم خواهند بود.

من برای اینکه سبزیجات برای بیش از حد پخته شدن هیچ راهی نداشته باشند، از یک راه آسان استفاده می‌کنم: تایمر!
تایمر برای زمان‌هایی که مشغول درست کردن غذای اصلی هستم و یا کاری مهم‌تر از بخارپزکردن سبزیجات دارم یک گزینه عالی به حساب می‌آید. بهتر است تایمر را برای 3 دقیقه ست کنید و بعد اگر لازم بود زمان بیشتری به آن بدهید.
نکته دیگر این که، وقتی سبزیجات را بر سر میز می‎آوریم، در همین فاصله کوتاه آنها کمی نرم‌تر از روی اجاق می‌شوند و این برای من یکی که اصلا خوشایند نیست. برای همین ترجیح می‌دهم آنها را در حالی که هنوز مغزشان کمی سفت است از بخار داغ دور کنم و به میز برسانم. می‌بینید؟ همه تلاشم را می‌کنم تا نهایت ویتامین را در آنها نگه دارم!
چگونه سبزیجات را بخارپز کنیم؟
لوازم مورد نیاز:
•    تخته آشپزخانه
•    چاقوی خیلی تیز
•    تابه کوچک در دار
•    سبد مخصوص بخار

دستورالعمل:
•    سبزیجات را به قطعات مساوی بُریده و کنار بگذارید، درست همان اندازه که دوست دارید آنها را سرو کنید. یادتان باشد قطعات کوچک‌تر زودتر می‌پزد.
•    حدود 3 سانتی‌متر آب در تابه ریخته و سبد را بر روی آن قرار دهید.
•    آب را با حرارت بالا به جوش آورده و سپس سبزیجات را روانه سبد کنید.
•    سبد را با در تابه پوشانده و حرارت را کم نمایید.
•    بعد از چند دقیقه شروع به چک کردن سبزیجات کنید. مثلا براکلی و مارچوبه خیلی سریع می‌پزند اما هویج یا سیب‌زمینی زمان بیشتری خواهند برد.
•    زمانی که ضخیم‌ترین و درونی‌ترین لایه سبزیجات به راحتی با چاقو بریده شد، یعتی عملیات شما با موفقیت به پایان رسیده است. اکثر سبزیجات هنگامی که به اندازه کافی بخارپز می‌شوند به براق‌ترین و پررنگ‌ترین حالت خود می‌رسند. همانطور که گفتیم زمانی که مغز سبزیجات شما هنوز حالت کرانچی خود را حفظ کرده آنها را از حرارت دور کنید چرا که عملیات پخت با حرارت درونی آنها همچنان ادامه خواهد یافت.
•    سبزیجات را با کمی روغن زیتون یا کره، نمک و لیمو تفت دهید و بگذارید طعم اصیلشان جذب جانتان شود!
حمیدرضا مختاری اسکی

1394/5/22

منظور شما از لیمو، آب لیمو ترشه یا خود لیمو ترش؟

شقایق حافظی

1394/5/16

اگه کلم برولکلی در آب جوش به همراه کمی نمک حرارت دهیم و پس از 7 دقیقه آن ها را از آب جوش خارج کرده و درون اب سردی بیاندازید هم طعم مطلوب می دهد و هم سالم است