;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

راه هایی ساده برای گیاه خوار شدن

وقتی صحبت از گیاه‌خواری می‌شود خیلی‌ها مشتاقانه این موضوع را مطرح می‌کنند که ما هم دوست داریم که گیاه‌خوار شویم اما برایمان سخت است و نمی‌دانیم از کجا باید شروع کنیم.

اگر واقعاً به گیاه‌خوار شدن و vegan بودن علاقه ندارید لطفاً این مطلب را نخوانید چون این مطلب برای کسانی است که دوست دارند گیاه‌خوار شوند و به دنبال راهکارهایی برای راحت‌تر کردن این مسیر هستند.

چرا باید گیاه‌خوار شد؟
گیاه‌خواری و گیاه‌خوار شدن برای همه نیست. اگر واقعاً در همه وعده‌های غذایی شما گوشت وجود دارد پس واقعاً شما به همین سادگی‌ها نمی‌توانید گیاه‌خوار شوید.   اما اگر شما یک رژیم غذایی سالم دارید شما مطمئناً راحت‌تر می‌توانید برای گیاه‌خوار شدن اقدام کنید. 

راه‌هایی ساده برای گیاه‌خوار شدن.

چربی‌ها را کم یا حذف کنید.

گوشت شامل مقادیر زیادی از پروتئین و همین‌طور چربی هست؛ مخصوصاً چربی‌های اشباع‌شده. این به این معنی است که وقتی شما خوردن گوشت را قطع می‌کنید در واقع چربی‌های بد را از چرخه رژیم غذایی‌تان حذف کردید و با این کار می‌توانید جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنید. این موضوع همچنین باعث می‌شود که شما از بیماری‌های قلبی در امان باشید. همچنین  تحقیقات بسیاری صورت گرفته است که نشان می‌دهد گیاه‌خواران کمتر به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، فشارخون، سرطان و دیگر بیماریها مبتلا می‌شوند.

 

مسمومیت‌های غذایی را کم کنید.

مسمومیت غذایی هرساله میلیون‌ها انسان را درگیر خود می‌کند که اغلب این مسمومیت‌ها از گوشت به انسان منتقل می‌شود؛ از دلایل آن شیوه نگه‌داری غلط و طبخ نادرست هست. اگر بتوانید مصرف گوشت را در رژیم خود کم یا قطع کنید مطمئناً سالم تر خواهید بود؛ و کمتر به این مسمومیت ها دچار خواهید شد.

 


میزان زجر کشیدن را کم کنید
حتماً شما هم دوست ندارید در رابطه با انواع درمان‌های ترسناک حیوانات برای رشد بیشترشان چیزی بشنوید حیوانات برای خاصیتشان سلاخی می‌شوند اما لازم به ذکر است که شما هم با خوردن گوشت حیوانات  در کشتن و زجر دادن آن‌ها سهیم هستید. 


به اکوسیستم و محیط ‌زیست کمک کنید
کارخانه جات گوشت به محیط  زیست آسیب زیادی می‌رسانند. درواقع با از بین بردن منابع (حیوانات به‌عنوان غذا برای انسان‌های دنیا منابع زیادی را مصرف می‌کنند) محیط‌زیست در حال نابودی است.

 


۵. راهی کارآمد برای کاهش وزن
مطالعات بارها نشان می‌دهد که گیاه‌خوارها به نسبت گوشت‌خوارها، لاغرتر هستند و کمتر به سمت چاقی  می‌روند. 
ولی اگر شما قصد لاغر شدن دارید، گیاه‌خوار بودن، می‌تواند قسمت درستی در برنامه شما باشد. 
اما ممکن است گیاه‌خوار هم باشید اما چاق هم بشوید؛ اگر رژیم درست غذایی نداشته باشید. 
 

۶. به بدنتان برسید
در کل، گیاه‌خوارها  بجای گوشت و انواع پروتئن و لبنیات، از غذاهای قوت‌دار مثل دانه‌ها، سبزیجات. لوبیاها، میوه‌ها استفاده می‌کنند. اگر شما هم این کار را انجام دهید، مقدار خیلی بیشتری مواد مغذی را به بدنتان می‌رسانید. 
 کمتر بیمار می‌شوید و بیشتر انرژی دارید.


۷ تصمیم بگیرید سالم زندگی کنید.

البته نه اینکه کسانی که رژیمی غیر از رژیم گیاه خواری دارند ناسالم زندگی می‌کنند؛ اما خوردن میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات، مغزها، خشکبار و …. یک زندگی سالم را برای شما رقم می‌زند.
البته فراموش نکنید در هر رژیم غذایی افراط میتواند مشکل ساز باشد.به طور مثال مصرف زیاد سویا مشکلات بسیاری را برای سلامتی انسان ایجاد می‌کند.

 

در هر صورت چه گیاه خوار هستید چه نه بهتر است سبک زندگی‌تان را به سمت سلامتی سوق دهید.

 

  

خوش خوراک

1393/9/12

مرسی آتوسا جون که هنوز به یاد ما هستید :)

neda_ele666

1393/8/4

مطلب خوبی بود ، کاش همه به این درک برسیم

siyavash

1393/8/28

خیلی آموزنده بود. با تشکر از خوش خوراک جونهای عزیز.