;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

در تابستان چگونه از شر تشنگی خلاص شویم؟

 60 درصد بدن یک فرد بزرگسال و 80 درصد بدن نوزادان را آب تشکیل می دهد به همین دلیل هم کارشناسان تغذیه توصیه میکنند آقایان روزانه بیش از 2 لیتر و نیم و خانم ها 2 لیتر آب مصرف کنند. به طور کلی ۲ مسئله مطرح است، یکی نیاز بدن به آب و دیگری احساس تشنگی. زمانی که درباره احساس تشنگی بحث می شود برخی از نوشیدنی ها مثل شربت آبلیمو که به دلیل وجود آبلیمو در آن باعث ترشح بزاق بیشتر می شوند، احساس تشنگی را زودتر برطرف می کنند ولی این به آن معنا نیست که نیاز بدن به آب تامین شده است. نوشیدنی مانند خاک شیر به دلیل داشتن دانه های خاک شیر که آب را درون خود حبس می کند و چند برابر ظرفیت می تواند ذخیره آب داشته باشد در زمان تشنگی نوشیدنی بسیار مناسبی است. این دانه ها در دستگاه گوارش آب را در داخل خود نگه می دارند و به تدریج آن را به بدن تحویل می دهند و نیاز بدن را در مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کنند. نوشیدنی دیگری که می توان نام برد تخم شربتی است که عملکردی مشابه خاک شیر دارد و به دلیل نگه داشتن آب درون خود باعث می شود، فرد دیرتر احساس تشنگی کند. علاوه بر این ها قرار دادن این خوراکی ها در منو غذاهای روزانه می تواند تا حد زیادی از تشنگی شما در طول روز های تابستان بکاهد.

1. هندوانه 
هندوانه نه تنها یک میوه تابستانه ی محبوب است بلکه  92٪ آن از آب تشکیل شده ، غیر از این هم یک منبع آنتی اکسیدان است که می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. هندوانه از خواص درمانی دیگر مانند وجود ویتامین C، ویتامین A، و ویتامین B6 نیز بهره می برد و برای افزایش طراوت بعد از تمرین ورزشی به شدت نوشیدنی مناسبی است. شما میتوانید هندوانه را به قطعه های کوچک تقسیم کنید و آنر ا داخل فریزر نگه داری کنید تا در زمان تشنگی با صرف کمی وقت بتوانید یک اسموتی خنگ و گوارای تابستانی تهیه کنید.
2. سالاد
سالادها مخصوصا سالاد کاهو نیز درصد بسیاری آب در خود دارند، 95٪این ماده غذایی را آب تشکیل داده است  و با آن رنگ سبز و زنده یک آبرسان قوی به شمار می رود. برای بهره مندی از همه مزیای کاهو بهتر است برگ های بیرونی آن را مصرف کنید زیرا تحقیقات نشان می دهد ک برگ های بیرونی کاهو بیشترین میزان آب را دارند و همان برگ هایی که ما به آنها می گوییم برگ های پژمرده مفید ترین قسمت کاهو ها هستند.
 
3. همبرگر 
شاید تعجب کنید اما همبرگر یک منبع خوب برای تامین آب بدن است ، به نظر می رسد گوشت گاو 85٪چربی داشته باشد اما از 64٪ آب تشکیل شده است که به صورت خام در بافت گوشت یافت می شوند و همینطور این میزان آب زمان پخته شدن به 60٪ می رسد. به همین دلیلی است که گوشت گاو ویا همان همبرگر ها یک آبرسان خوب به شمار می روند. یک برش باریک از گوشت گاو 73٪ آب به صورت خام و 65٪ آب به صورت پخته در خود جای داده است به طور کلی این یک قانون است که هر چه برش های گوشت باریک تر باشند میزان آب موجود در آن بیشتر است.
 
4. آب نارگیل
یک مطالعه اخیر در حوزه پزشکی نشان می‌دهد که آب نارگیل  می‌تواند مایعی مفید برای تأمین آب بدن باشد. همچنین آب نارگیل برای ورزشکاران بعد از تمرین ورزشی می‌تواند خیلی مثمر ثمر باشد زیرا به دلیل پتاسیم زیادی که دارد باعث می شود تعرق شما کمتر شود. در مقایسه با دیگر نوشیدنی های ورزشی  آب نارگیل از کالری کمتر و سدیم کمتر اما از پتاسیم بالاتری برخوردار است. آب نارگیل (که البته نباید با شیر نارگیل اشتباه شود چون این محصول از نارگیل های سبز به دست می آید) می تواند یک نوشیدنی خوشمزه و مقوی برای رفع عطش و منبعی برای دریافت پتاسیم باشد.
 
 
5. برنج
برنج، بلغور جو دوسر و مواد غذایی این چنینی خشک و غیر قابل خوردن هستند ، اما وقتی در طول پخت و پز با مقدار زیای آب سرو کله می زنند خواه ناخواه به منابع اصلی تامین آب بدن تبدیل می شوند. در یک فنجان برنج سفید پخته شده به وزن 177 گرم، 133 گرم آب یافت می شود. همچنین نمک اضافه شده به برنج باعث می شود که آب بدن شما برای مدت بیشتری حفظ شود.
 
 
6. ماست
یک فنجان ماست حاوی 85٪ آب است و علاوه بر این مزایای تغزیه ای بسیاری هم دارد مانند ضد باکتری بودن که کمک زیادی به روده و معده می کند و همچنین به خاطر کلسیم بالایی که دارد برای استخوان ها مفید است. انواع مختلفی از ماست در جهان موجود است اما بهترین آنها برای رفع تشنگی ماست های کم چرب است.