;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

گزارش هفته رستوران ایران در سال 92

این هفته از 4 تا 10 آبانماه با حمایت اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس کل کشور و حمایت شهرداری تهران برگزار گردید. و به عنوان اولین هفته صنفی ایران که توسط خود اصناف و بخش خصوصی طراحی و اجراء گردیده بازتاب گسترده ای در سطح جامعه و رسانه های کشور داشت.

حمایت اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس کل کشور از برگزاری هفته رستوران ایران
هفته رستوران ایران و حمایت و پشتیبانی اتحادیه رستوران تهران و کل کشور برگزار گردید. در این خصوص ریاست محترم اتحادیه ضمن ایراد پیام برای این هفته جهت همکاری رستورانهای تهران و سایر نقاط کشور و همچنین اتحادیه های استانی مساعدت و همکاری ارزشمندی نمودند. همچنین از طرف این اتحادیه گروه فیدیلیو (َشرکت نوآوران صنعت مشاوره) بعنوان طراح ایده و مجری انحصاری این رویداد معرفی گردیده است.
پیام جناب آقای سید علی اصغر میرابراهیمی ریاست اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس کل کشور برای هفته رستوران ایران
پذیرایی و مهماننوازی، جزء لاینفک تاریخ، فرهنگ و دین و آیین ماست. گرامیداشت میهمان، چه میهمان خانه ما باشد و چه میهمان یک رستوران، وظیفهای است که میبایست به بهترین شکل ممکن به انجام رسد. پیامبر اکرم (ص)میفرمایند: "اکرموا الضیف ولو کان کافرا"، که؛ میهمان را گرامی دارید حتی اگر کافر باشد. این گفته پیامبرمان نشان میدهد که گرامیداشت میهمان تا چه اندازه اهمیت دارد. حال با توجه به اینکه یکی از مهمترین جذابیتهای پذیرایی در حال حاضر، رستورانها هستند، گرامیداشت میهمان و پذیرایی از ایشان اهمیت بسزایی پیدا کرده است. هفته رستوران ایران نیز با هدف توسعه فرهنگ پذیرایی و گرامیداشت میهمان، بر آن است تا توجه مردم و رستورانداران را بیش از پیش به ضرورت دقت در پذیرای از مشتری رستوران که همانند میهمان اوست، جلب کند.

 

برگزاری نشست خبری هفته رستوران ایران با حضور مدیران شهرداری و رئیس اتحادیه
از جمله اقدامات مهمی که در گسترش بازتاب خبری و پوشش رسانه ای هفته رستوران صورت گرفت برگزاری نشست خبری معرفی هفته رستوران با همکاری شهرداری تهران و در محل سالن کنفرانس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری بود.
این نشست با حضور دكتر رضا جهانگيري فر (معاون توسعه خدمات اجتماعی سازمان رفاه،خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران)، مهندس حميدرضا بتو (معاون رفاه، خدمات و مشاركت هاي اجتماعي و امور گردشگري)، آقای سید علی اصغر میرابراهیمی(رئیس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس کل کشور برای هفته رستوران ایران) و ميثم مشايخي(مدير سايت فيديليو) و در حضور خبرنگاران و دبیران سرویس اجتماعی روزنامه ها و خبرگزاری های برتر کشور برگزار گردید.

 

در اين نشست دكتر رضا جهانگيري با اشاره به بخش اجتماعي برگزاري هفته رستوران به خبرنگاران گفت: بر اساس توافق صورت گرفته در دومین روز از این هفته- 5 آبان ماه- کودکان کار در تهران می توانند با هماهنگی NGO های معتبر در رستوران های لوکس شهر حاضر و از این امکان بهره مند شوند. بر اساس آمارهای موجود ۱۰۰ درصد کودکان کار و خیابانی دچار سوء تغذیه و بیماریهای جسمی و روحی هستند.  به دنبال آن هستیم تا این کودکان توسط سازمانهای مردم نهاد حمایت شوند همچنین محیطهای کار خارج از خیابان برای آنها در نظر گرفته شده است. نباید تصور کنیم فقط دولت در قبال مسایل اجتماعی مسوولیت دارد بلکه هر بخش از جامعه باید سهم خود را در قبال مسایل اجتماعی پرداخت کند. در تمام دنیا بخش های اقتصادی جامعه با قبول مسوولیت اجتماعی در مسایل شهر و جامعه مشارکت می کنند. به طوری که در این برنامه ها با حمایت از یک قشر خاص و ارائه خدمات امکان بهره مند شدن از فضای مطلوب در جامعه را به همه طبقات اجتماعی می دهند. 

 

آقای سيدعلي اصغر میرابراهیمی نیز گفت: تمامی روزهای هفته به ترتیب به نام مهربانی، کودکان، سلامت، غذای ملل،قدردانی از خانواده رستوران داران، اصراف نکردن و روز رستوران شایسته نامگذاری شده است. در روز کودکان حدود 70 رستوران غذای رایگان به کودکان کار و خیابانی میدهند و در دیگر روزهای هفته نیز با 10 الی 20 درصد تخفیف غذاهای خود را ارائه میکنند.رییس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس کل کشور برای هفته رستوران ایران در ادامه تاكيد كرد: در تمام دنيا رفتن به رستوران فقط به صرف غذا ختم نمي شود. بلكه بسياري از تعاملات،قراردادها و معاملات در بخش اقتصادي، سياسي و حتي اجتماعي در ضيافت هاي شام انجام مي شود

ميثم مشایخی مدير سايت فيديليو و برگزار کننده طرح هفته رستوران است، در ادامه اين مراسم برگزاري اين هفته را قدردانی از فعالین این صنف رستوران داران و مشتریان دانست و گفت: در واقع میتوانیم در این هفته از میزبان و میهمان قدردانی کنیم چرا که طبیعتا رستوران رفتن به عنوان بستر تعاملات اجتماعی قرار دارد که بسیاری از تعاملات روزانه در آن شکل میگیرد.
وی با اشاره به رستوان رفتن به عنوان یکی از جذاب ترین اتفاقات روزانه گفت: میتوانیم از این بستر در بحث گردشگری و جذب توریسم استفاده کنیم. البته در این موضوع مشکلاتی از جمله به حاشیه رفتن آشپزخانه ایرانی به دلیل تبلیغات وسیع آشپزخانههای عربی و ترکی و بحث تبلیغات غذاهای ایرانی و شناخت آنها وجود دارد که امیدواریم بتوانیم در زمینه بهبود این موضوع هم اقداماتی را انجام دهیم.
در ادامه این نشست بتو - معاون توسعه رفاه اجتماعی و امور گردشگری سازمان رفاه هم با اشاره به این موضوع که خانوادهها وقت کمی را برای درکنار هم بودن صرف میکنند، گفت: در اجرای چنین طرحهایی ایجاد فرصت با هم بودن افراد خانواده در کنار هم را دنبال میکنیم که قطعا رستوران به عنوان فضایی برای تحقق این امر در طرح مدنظر قرار داده شده است.


مشارکت رستورانهای تهران و مشهد در هفته رستوران
اولین هفته رستوران ایران با مشارکت 60 رستوران از شهر تهران و 20 رستوران در شهر مشهد برگزار گردید. که تعداد زیادی  از برندهای معتبر این صنعت نیز در بین این رستورانها قرار داشتند. این رستورانها با درنظر گرفتن تخفیفهایی بین 10 تا 30 درصد به مشتریان، میزبان مردم در هفته رستوران ایران بودند.

 

پذیرایی از کودکان کار در رستورانهای تهران
با توجه به نام گذاری یکی از روزهای هفته رستوران به نام روز کودک و یک روز به نام روز مهربانی، برگزار کنندگان این هفته تصمیم گرفتند طی این روزها از حدود 500 کودک کار که تحت حمایت NGO های حامی کودکان کار، در رستوران های تهران پذیرایی نمایند. این کار خیرخواهانه با حمایت گروهی از مخاطبان نیکوکار فیدیلیو، تعدادی از رستورانها و شهرداری تهران صورت گرفت که بازتاب گسترده ای در خبرگزاری ها و رادیو تلویزیون داشت.

 

با هدف دعوت مردم به حضور در هفته رستوران و استفاده از تخفیفات رستورانها اقدامات زیر جهت تبلیغ و اطلاع رسانی این هفته صورت گرفت:


•    نصب بیش از 30 بنر شهری در مناطق 1 تا 10 شهرداری تهران برای معرفی هفته رستوران توسط شهرداری تهران
•    توزیع بیش از 20 هزار کوپن تخفیف هفته رستوران تحت برند "تهران کارت شهرداری" در بیش از 100 سرای محله توسط شهرداری تهران
•    چند نوبت تبلیغ  در روزنامه هفت صبح
•    تبلیغات در وب سایتهای پربازدید ایرانی
•    توزیع و نصب پوسترها این رویداد از 10 روز قبل از شروع هفته در رستورانها
•    توزیع 20 هزار بروشور اطلاع رسانی این هفته در رستورانهای مشارکت کننده از 10 روز قبل از رویداد
•    نصب بنرهای اطلاع رسانی، جلوی در رستورانهای مشارکت کننده
•    تبلیغات گسترده از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های در اختیار فیدیلیو


گفتگوها
کمیته رسانه ای هفته رستوران قبل از شروع و در حین برگزاری هفته رستوران، گفتگوهایی را با چهره های شاخص فرهنگی، هنری و ورزشی درباره هفته رستوران انجام داد و دیدگاه این افراد را در مورد این رویداد ملی جویا شد که در ادامه به بخشهایی از آن اشاره می شود.
چنگيز جليلوند: بي صبرانه منتظر هفته رستوران مي مانم ۱۳۹۲/۷/۱۷
مردم ايران چنگيز جليلوند را با صدا و دوبله هاي اعجاب انگيزش مي شناسند. نكته جالب از زندگي جليلوند اين است كه او تحصيلات خود را در مقطع فوق ليسانس در رشته مديريت بازرگاني گرايش هتلداري و رستوران در كشور آمريكا به پايان رسانده است. او پس از سال ها دوري از كشور،  حدود 11 سال پيش به ايران بازگشت. اين هنرمند برجسته كشورمان در آستانه برگزاري هفته رستوران مي گويد ....
دکتر حسین راغفر: رونق اقتصاد ملی با نگرش درست به اقتصاد غذا ۱۳۹۲/۷/۳
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در ادامه می افزاید:  محیطی که افراد در آن به خوردن غذا می پردازند با اهمیت است. تمیزی، مصفا بودن و نزدیکی به طبیعت یا آراسته شدن فضا با تزئینات طبیعی باعث می شود که افراد احساس آرامش کرده و از این فعالیت فرحبخش لذت بیشتری ببرند...

دكتر ابهري:رويكرد انسان محور هفته رستوران قابل ستايش است ۱۳۹۲/۷/۲۰
دکتر مجید ابهری جامعه شناس برجسته می گوید: صنايع غذايي يكي از فرآيندهاي كارآفريني و از جاذبه هاي گردشگري در يك شهر و كشور مي باشد. بسياري از غذاهاي بومي، در كشور ما طعم و خواص بسيار بالايي دارند و در ميان ساير هموطنان نيز جايگاه مطلوبي پيدا كرده اند...

حمید درخشان: هفته رستوران فرصتی ممتاز برای همه است ۱۳۹۲/۷/۲۸

حمید عسگری:هفته رستوران استرس را از مردم دور مي كند ۱۳۹۲/۸/۱

 

بازتاب خبری برگزاری هفته رستوران ایران


1- بازتاب خبری در خبرگزاری های، و وب سایتهای خبری
به طور تقریبی تمامی وب سایتهای خبری همچون تابناک، الف، فردا و خبرگزاری هایی همچون مهر، ایسنا، فارس و ... اخبار این رویداد را به اطلاع مخاطبین خود رساندند.

 


2-    انعکاس اخبار هفته رستوران در روزنامه ها:
روزنامه های آرمان، شرق، همشهری، همبستگی، 7 صبح، همشهری جوان، تهران امروز و... گزارشهایی از هفته رستوران و پذیرایی از کودکان کار دراین هفته منتشر نمودند. ضمن اینکه روزنامه همشهری و 7 صبح ویژه ای نامه برای این هفته بعنوان ضمیه روزنامه تهیه کردند.


3-    گزارش های صدا و سیما از برگزاری هفته رستوران:
گزارش واحد مرکزی خبر از هفته رستوران در چند بخش خبری از جمله اخبار ساعت 21 شبکه یک، اخبار ساعت 22 شبکه 3 و بخشهای دیگری پخش گردید و رادیو نیز طی این هفته گزارشهای مختلفی درباره هفته رستوران را به اطلاع مردم رساند.

همچنین برنامه در شهر شبکه 5 نیز گزارش بسیار مفصلی از این طرح و همچنین پذیرایی از کودکان کار تولید و پخش نمود.