;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

گزارش روز نیمه نهایی مسابقه برترین باریستا و لته آرت ایران

گزارش روز نیمه نهایی


 برگزاری مسابقات در ایران شاید یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن باشد. از هماهنگی‌های اولیه تا برگزاری مسابقه که هر کدام سختی مختص به خود را دارد. تمام مراحلی که برای هرچه عالیتر شدن مسابقه طی می‌شود باید اینقدر دقیق رعایت شود تا هیچ یک از جزییات از قلم نیافتد. شاید جزئیات در ایران خیلی راحت قابل اجرا نباشد، اما وقتی بدانید که قرار است با یک گروه حرفه‌ای و البته خارجی کار کنید؛ آنوقت همه چیز تغییر خواهد‌کرد.


یکی از بهترین اتفاقاتی که افتاد همکاری فیدیلیو با یک گروه ایتالیایی بود. گروهی که با ظرافتی خاص مسئولیت خودشان را در قبال آموزش باریستا‌ها انجام می‌دادند. گروه ایتالیایی شامل یک خانم و دو آقا بود. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دو کلاس مجزا برای هنرجو‌ها در نظر گرفته شد، که زمان هر کلاس ۸ ساعت و به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شد.
در بخش تئوری اطلاعاتی بسیار کامل و جامع درباره پیدایش قهوه، کاشت و برداشت، انواع، ….. و بسته بندی داده‌شد؛ اما می‌توان هیجان انگیز‌ترین بخش کلاس را بخش عملی آن دانست، مرحله‌ای که چه برای تازه‌کار‌ها و چه برای کسانی که قبلا کارکرده بوده‌اند بسیار مفید بود.

چهارشنبه، نیمه‌نهایی، روزی پر استرس برای باریستا‌ها

 ساعت ۱۱ سالن M-Zone، همه باریستا‌ها مشغول کاری هستند. بعضی‌ها درحال به اشتراک گذاری تجربیات خود هستند و بعضی دیگر در حال تمرین ذهنی. شاید بی‌اغراق بتوان گفت صمیمیت زیادی بین تمامی شرکت کنندگان بود. بعد از قرعه‌کشی و مشخص‌شدن شماره شرکت کننده‌ها نفر اول برای کار آماده می‌شود. اسامی این 28 نفر عبارت است از: رسول قاسمزاده، مهران محمدنژاد، حافظ صفایی، مهدی مهرپور، محمد دانشگر، منصور زندی نهاد، محمد آقامحمدخانی، سامین رهنورد، جواد اکبری، حمیدرضا بصیری، بهکام مصلحی، ژینر توسلی، معصومه بازرگانی، بهنام عبدی، هوتن مرهمی، حجت قائمی، بهاور سمیعی، مسعود روزبهانی، مسیح منصوری، امیر شعبانی، محمدرضا محمودی، آیدین برنجی، محمدعلی منصوری دانا، سینا حیدردوست، حمیدرضا کاشفی، امیر منتظر، محسن کریمی، حامد تاج.

 


هر یک ۱۰ دقیقه فرصت دارند تا هنر، دقت، پاکیزگی، و علم خود را برای داوران ایتالیایی به نمایش بگذارند. ۲۷ نفر به مرحله ی نیمه‌نهایی راه پیداکرده بودند که از بین این تعداد فقط یک نفر باریستای خانم بود که امیدواریم در سالهای آینده این تعداد افزایش پیدا کند. از بین ۲۷ باریستا فقط ۶ نفر به انتخاب داوران به مرحله فینال راه پیدا می‌کرد. ساعت‌ به سرعت می‌گذشت و باریستا‌ها نوبت به نوبت خود را برای لحظه اجرا آماده‌ می‌کردند. شاید هیچ کدام از باریستا‌ها انتظار این رقابت سنگین را در مرحله نیمه نهایی نداشتند. هر کدام از باریستا‌ها با تمرین‌های قبلی خود را محک زده‌بودند؛ اما مورد قضاوت چند ایتالیایی که بسیار در امر قهوه حرفه‌ای هستند بسیار دشوار است که این موضوع استرس مضاعفی را به باریستا‌ها منتقل‌می‌کرد.

 


یکی از برگزارکنندگان این رقابت بزرگ  کافه ریور ایتالیا بود که در تهران هم دارای شعبه هست. از ویژگی‌های ریور می‌توان به نظافت دقیق اشاره کرد، زیرا بعد از اتمام کار هر باریستا تمامی ظروف مجددا شسته و خشک می‌شد. نظافت در حین کار باریستا نیز از مسائلی بود که در حین قضاوت مورد بررسی قرار می‌گرفت و دارای اهمیت بسیار بالایی بود.

 


تنها دو ساعت به اتمام چهارشنبه باقی مانده و نفر آخر هم کار خود را به پایان می‌رساند. بعد از گذشت زمانی کوتاه اسامی راه‌یافتگان به نیمه‌نهایی اعلام می‌شود؛ که به‌این ترتیب است: مسیح منصوری، منصور زندی‌نهاد، محمد دانشگر، محمد آقا محمدخانی، مسعود روزبهانی، حافظ صفایی.

 کیفیت و سطح رقابت حتی در روز نیمه نهایی بسیار بالا بود و سختی کار در همین روز هم بسیار مشخص بود پس شش نفر راه یافته با علم به این موضوع که فردا روزی سخت و بسیار بزرگ است خود را برای فردا آماده می‌کنند.