;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

استیک سنگی در توسکانا

این نوع استیک با سنگ استیک که گویا از نوع سنگهای آتشفشانی می باشد و از انگلستان به ایران آورده شده است تهیه می شود. سرآشپز جوان رستوران توسکانا که 12 سالی می شود در این رشته فعالیت دارد، می خواهد این استیک جدید و خوشمزه را که به "استیک سنگی" معروف است و چند وقتی می شود که طبخ آن در ایران آغاز شده و در این مدت علاقمندان بسیاری پیدا کرده است؛ را برایمان آموزش دهد.


این استیک خوشمزه که برای یک یا دو نفر می باشد شامل مواد زیر است:

 

 


1- گوشت گوساله 220 گرم
2- فلفل سیاه به مقدار لازم
3- روغن زیتون به مقدار لازم
4- سس Worcester
5- اسفناج تازه به مقدار کم
6- هویج یک عدد

7- لوبیا سبز 1 عدد

8- کلم بروکلی چند تکه

9- گل کلم چند تکه
10- سیب زمینی 2 عدد
11- سنگ مخصوص استیک

 

 

 

 

این استیک خوشمزه از 3 نوع سس نیز برخوردار است که شامل:


سس قارچ: قارچ 50گرم، شیر 30سی سی، خامه 20گرم، نمک به مقدار لازم، پودر ایتالین به مقدار لازم، ادویه کاری
سس گوجه فرنگی: پیاز 15گرم، گوجه رنده شده بدون تخم، فلفل تند مقداری، اوراگانو، هالوپینو
سس کره: کره 20گرم، خامه 20گرم، رزماری مقداری، سس Worcester

ابتدا شف ما، فیله گوساله را با روغن زیتون، فلفل سیاه، سس Worcester و نیز خردل کاملاً مزه دار می کند. سپس اسفناج تازه را در آب جوش و نمک می اندازد تا پخته و نرم شود. بعد از آن هویج، لوبیا سبز، کلم بروکلی و گل کلم را نیز جداگانه در آب جوش ریخته تا بپزد.
همان موقع سرآشپز، خودش را برای درست کردن سس های خوشمزه استیک، آماده می کند.
او ابتدا مواد تشکیل دهنده سسها را از یکدیگر تفکیک نموده و هر کدام را در ظرف مخصوص می ریزد. شف ، اول به سراغ درست کردن سس قارچ می رود. اوقارچها را خرد کرده و کمی تفت می دهد و کناری می گذارد.
این بار به سراغ تهیه سس کره می رود و کره را پس از کمی آب کردن با خامه، مقداری رزماری و سس Worecester مخلوط می نماید.
نوبتی هم که باشد نوبت سس گوجه تند(هالوپینو) است. "شف" پیازهای رنده شده را با گوجه فرنگی کاملاً مخلوط کرده و آن را با فلفل تند، اوراگانو کاملاً مخلوط می نماید.
سپس "شف"، اسفناج پخته شده را در داخل ماهیتابه ای که از قبل کملاً داغ شده است می ریزد و آن را تفت می دهد. حالا دیگر نوبت سبزیجات آبپز رسیده است تا در داخل ماهیتابه تفت داده شود.
سرآشپز، هویج را حلقه حلقه کرده و در ماهیتابه داغ شده می ریزد، سپس کلم بروکلی و لوبیا سبز و در آخر کلم سفید را به آن اضافه می کند و تمام مواد را تفت می دهد.
شف سبزیجات را در داخل ظرف مخصوص سفید رنگی که از ظروف استیک می باشد، می ریزد و آنها را کاملاً تزئین می کندو چند گوجه مینیاتوری نیز رویشان قرار می دهد. سبزیجات خوشمزه آماده خوردن هستند و آرام در جایشان به انتظار استیک نشسته اند. سرآشپز سیب زمینی ها را نیز سرخ کرده و در ظرفی کنار ظرف سبزیجات می گذارد. حالا دیگر نوبتی هم باشد نوبت سنگ استیک است که خودش را آماده کند و هنرش را به ما نشان دهد.

 


سرآشپز دستگاه آون را که در درجه 350 گرم شده، را آماده کرده است و شف سنگ استیک را با پنیری در داخل آون می گذارد و 30دقیقه بعد سنگ را که کاملاً داغ شده است از آون خارج می کند و به سرعت آن را در ظرف مخصوص استیک قرار می دهد. سرآشپز 3ظرف کوچک سس را نیز در جای مخصوصشان قرار می دهد. سپس کمی روغن بر روی سنگ می مالد و بلافاصله گوشت گوساله خام مزه دار شده را بر روی سنگ می گذارد. صدای جلز و ولز گوشت به گوش می رسد و بوی خوش از آن در می آید که نشان دهنده بوی واقعی گوشت می باشد.

 


گوشت مرتب جلز و ولز می کند شف با چنگال و چاقویی، استیک را به آرامی بر می گرداند تا طرف دیگر آن نیز پخته شود. سرآشپز می گوید مشتری خودش می تواند به راحتی این کار را انجام دهد و با استیکش بازی کند و آنرا به تکه های کوچک و بزرگ و دلخواه خودش ببرد. شف نیز مرتب استیک را زیر و رو می کند و آنرا به قطعات کوچکتر تقسیم می نماید.
سرآشپز می گوید که این استیک تا 45 دقیقه داغ داغ است و مشتری می تواند به راحتی اولین تک را با آخرین تکه داغش مقایسه کند و از خوردن آن لذت ببرد.
سرآشپز در مورد نظر مشتریانش می گوید که اکثر آنها عاشق این استیک شده اند و به آن نمره عالی دادند. او جدید بودن طبخ آن بخصوص توسط خود مشتریان را از امتیازات این استیک نسبت به سایر استیکها می داند.
شف آنقدر از این استیک تعریف می کند که ما هم وسوسه می شویم و تکه ای از آنرا به همراه سسهای خوشمزه اش تست می کنیم. باورکردنی نیست، مزه اش فوق العاده است و به دلیل نوع پخت و مزه اش کاملاً با استیک های دیگر متفاوت است.

توسکانا از ساعت 16 الی 19 نیز با منوی کافی شاپ در فضای باز رستوران پذیرای شما دوستان می باشد.

 

برای مشاهده منو و مشخصات این رستوران کلیک کنید.