;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

بوفه نایب بهترین پیشنهاد برای یک تصمیم

 

 

نام نایب از معروف ترین و قدیمی ترین نامهای پراعتبار در صنعت غذایی ایران است. رستوران هایی به نام نایب که در آنها از دانش روز جهان استفاده شده و دکوراسیون، تجهیزات،چهره معماری و کیفیت غذا در آن ها زبانزد خاص و عام است و روزانه تعداد زیادی از شهروندان را از هر قشر اجتماعی به سمت خود می کشاند که در این بین نایب وزرا با گفتمان و سیستم مدیریتی متفاوت خود را شدیدا متحول ساخته است چرا که به خاطر ویژگیهای خاص پذیرایی و مدیریتی اعمال شده علاوه بر کباب های خوش خوراک و معروف نایب  بدلیل تشخیص در تفاوت سلیقه ها یک بوفه غذاهای بین المللی هم تاسیس نموده است. بوفه کم نظیری که در سالن A آن برای اولین بار بوفه VIP به صورت بوفه گرم (تلفیقی از غذاهای ایرانی ، فرنگی و دریایی) بوفه سرد(شامل سالادبار،  اردوهای سرد و دسرهای سرد) همراه با تک نوازی پیانو فعالیت می نماید تا بتواند سلیقه های مدرن و متفاوت را هم به سمت خود جذب کند. همچنین رستوران نایب وزرا در محیطی کاملا ایرانی و در عین حال مدرن انواع کباب های معروف نایب را برای شما سرو می کند. نشستیم پای صحبت های آقای محسن رفیع جمال، نوه دختری نایب بزرگ و درباره بوفه نایب، اولین رستوران نایب و سیر پیشرفتش از آن روزها تا به حال حرف زدیم.

 

 

 

کباب های نایب چگونه معروف شدند؟
اولین رستوران نایب در جایی حوالی بازار به وجود آمد. آن موقع هنوز چلو کباب های امروزی وجود نداشت و فقط یک نوع کباب که شبیه کباب تابه ای خودمان بود طبخ می شد. آن موقع برای درست کردن این کباب ها مردم هیزم و آتش درست می کردند و چیزی شبیه تابه روی این آتش ها می گذاشتند و بر آن کباب درست می کردند که بهترین این کباب ها در حوالی بازار درست می شد. کاسب ها هم که این غذای خوش طعم را می دیدند دیگر ظهرها به خانه نمی رفتند وهمان جا توی بازار غذایشان را می خوردند و کار می کردند. و خلاصه کاسبی این غذاخوری های سرپایی حسابی می چرخید.

 

 

پدر بزرگ من یعنی آقای نایب بزرگ هم آن موقع توی بازار رفت و آمد داشت وقتی کار و کاسبی اینها را دید تصمیم گرفت با تغیراتی مبتکرانه وضعیت جدیدی به وجود آورد .به خاطر همین رفت و گرمابه بزرگی را اول بازار خرید و آن را برای اولین بار تبدیل به یک سالن رستوران زیبا کرد. او از فضای حمام نهایت استفاده را برد و سبک جدیدی را راه انداخت. پدر بزرگ قبل از هر کاری خزینه های حمام را پر کرد و روی سکوهای به وجود آمده فرش های زربفت انداخت. اما ماجرا فقط این نبود. در این مکان برای اولین بار چلو کباب های امروزی را ابداع کرد. کباب هایی که بر خلاف الان روی ذغال پخته می شدند و بسیار لذیذ بودند. نایب بزرگ روش جدیدی هم برای پذیرایی مردم به وجود آورد. او به بازار مسگرها رفت و سینی هایی در سایز های مختلف تهیه کرد که بنا به تعداد مشتری ها از سایزهای مختلف آن استفاده می کرد. یعنی سایز سینی غذای مهمان های دو نفره با یک نفره یا چند نفره فرق داشت. این ابداعات مربوط به بیشتر از 100 سال پیش است ولی همانطور که میبینید هنوز هم تر و تازه است و الان هم در خیلی از رستوران های سنتی از همین روش ها استفاده می شود.

 


بوفه نایب
«چند سالی است نایب وزرا بوفه ای تاسیس و افتتاح نموده که در آن انواع و اقسام غذاهای ایرانی ، فرنگی و دریایی را سرو می کند.» فکر برپایی این بوفه وقتی در ذهن  من شکل گرفت که دیدم وقتی یک خانواده به یک رستوران می روند هر کدام از اعضای آن یک نوع غذا را سفارش می دهند و کم پیش می آید که همه اعضای یک خانواده یک جور غذا را بخورند. مثلا بچه های الان بیشتر غذاهای مدرن را دوست دارند یا پدر و مادر ها بیشتر غذاهای سنتی را می پسندند اما هیچ دو نفری در یک خانواده یک جور غذا را نمی خورند:«بعضی ها   ذائقه شان با کباب جور نیست. خود من هفته ای یک بار می توانم کباب بخورم به خاطر همین فکر کردم یک بوفه که غذاهای متنوعی دارد مشکل خیلی ها را حل میکند» البته علت ایجاد بوفه فقط این نبود. به نظر من، در دنیای کنونی سرعت هم خیلی مهم است و بوفه این نیاز را برای مردم رفع می کند. یعنی نه تنها معطلی برای مشتری ندارد بلکه میهمان بدون اینکه مجبور باشد از یک غذا حجم زیادی را بخورد و سیر شود می تواند غذاهای متفاوتی را استفاده کند، به خاطر همین خیلی از مشتری ها برای ناهار در بوفه تاجر ها یا کارمندهایی هستند که وقتی برای معطل شدن ندارند. آن ها در میانه کارشان سری به بوفه نایب می زنند و با حدود 30 هزار تومان دراسرع وقت غذاهایی مناسب را می خورند و به ادامه کار روزانه شان می رسند.البته شب ها قضیه فرق دارد. شب ها در بوفه نایب اقشار مختلف در سنین مختلف در رفت و آمدند و  ازغذا ها استفاده می کنند اما در چلوکبابی نایب بیشتر میانسال ها غذا می خورند. آقای نایب مدت ها هم در کنارغذاهای رستورانش یک میزغذای رژیمی ایجاد نموده بود اما بعد از یک مدت از این کار استقبال کافی نشد « ما هر روز غذاهای رژیمی مان را دور می ریختیم. چون ظاهرا مردم رژیمشان را برای توی خانه می گذارند و توی رستوران ها غذاهای خشک و کم روغن نمی خورند. آنها می گویند این یک روز رژیم بی رژیم!». اما ایشان حق میهمانان می داند که آن ها را از مواد تشکیل دهنده غذاها ، میزان کالری و ... آن آگاه کند به خاطر همین هم روی سایت بوفه نایب یک چنین منویی وجود دارد. یعنی بعد از نام هر غذا تمام مشخصاتش را نوشته اند و به زودی قرار است این چیزها را توی منوی نایب هم بیاورند تا همه بدانند که دارند چی می خورند.

 

فقط قیمت مطرح نیست
ایشان می گوید قیمت هر سرویس بوفه نایب هم اکنون برای هر نفر 29هزار تومان تعیین شده است و این قیمت را یک قیمت طبیعی و عادلانه در برابر سرویسی که هر مشتری می گیرد می داند چون:«کلیه غذاها و سالادهای رستوران از بهترین و سالم ترین نوع مواد اولیه تهیه می شوند. امکان ندارد ما از غذاهای یک شب مانده و یا از مواد اولیه مازاد مانده استفاده کنیم. بنابراین وقتی ما به این صورت با مشتری برخورد می کنیم احساس می کنیم قیمتی هم که برای هر سرویس گذاشته ایم عادلانه است».یکی از مسئله هایی که برای رستوران های نایب سوال برانگیز است بحث قیمت هاست: «ما برای تهیه هر پرس غذا حداقل 7000 تومان هزینه مازاد پرداخت می کنیم» و از شبه رستوران هایی که با 3000 تومان یک چلو کباب جلوی مشتری می گذارند متعجب هستیم. او معتقد است که در این رستوران ها نه از بهداشت خبری هست و نه از کیفیت ولی ممکن است عده ای کمی از  مردم این را ندانند و فکر کنند رستوران های دیگر دارند قیمت غیر منصفانه ای طلب می کنند « تنوع مواد اولیه از نظر کیفیت و مرغوبیت قیمتهای سالم را برروی هر غذا تعیین می کند .»

 


ما بهترینیم
پای حرف مردم که می نشینید هر کسی غذاهای یکی از رستوران های نایب را بهتر یا بدتر می داند اما نکته جالب اینست که تمام این رستوران ها مواد اولیه غذاهایشان را از یک جا تهیه می کنند. یعنی کیفیت همه مواد اولیه یکی است و تفاوت هایی که هست فقط در نحوه طبخ است. البته من معتقدهستم که ماجرا بیشتر روانی است. یعنی به حس و حال آدم ها، رفتار گارسون ها، امنیت محیط از نظر مشتری و .... بر می گردد و اگر همه این ها در یک رستوران بهتر باشد، شخص احتمالا غذای آن جا را بهتر می داند. به خاطر همین در نایب وزرا همه گارسون ها متاهلند و به توصیه های مدیریت سعی می کنند نکات ریز روانشناسی را رعایت کنند تا میهمان احساس آرامش بیشتری داشته باشند. به بوفه نایب بروید و مطمئن باشید آقای نایب و همکارانش یکی از بهترین سرویس ها را به شماعرضه خواهند نمود.

 

 

برای آشنایی بیشتر با رستوران نایب می توانید به سایت nayeb.com مراجعه فرمایید.