;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

تجربه‌اي كهنه در فضايي نو


اصولا غذاهاي گيلكي طرفدار كم ندارند. آنقدر كه خيلي‌ها صبح اول وقت از همين تهران خودمان راه مي‌افتند و حدود330 كيلومتر را طي مي‌كنند تا ناهار را در يك رستوران رشتي نوش جان كنند! اگر تعجب كرده‌ايد بايد بگوييم كه باور كنيد! چرا كه خوردن يك وعده كباب ترش با آن مزه اصيل و درجه يك ارزش پيمودن اين راه را دارد!
اما خب، وقتي در همين نزديكي رستوراني است كه كباب ترش را با همان كيفيت و البته به نظر خيلي‌ها حتي بهتر از خيلي رستوران‌هاي گيلكي سرو مي‌كند، چرا راه دور برويم؟!؟ كباب ترشي كه آنقدر خوش‌طعم و لطيف است كه در دهان آب مي‌شود و با خوردن هر تكه‌اش از اينكه به زودي تمام مي‌شود غصه مي‌خوريد!


اصولا در تهران، رستوران گيلاني را با "گيلانه" مي‌شناسند. رستوراني كه از زمان افتتاحش در سال 79 با كيفيت خوب و سرويس عالي‌اش آنقدر معروف شد كه همين حالا از ونكوور كانادا گرفته تا چند شهر در همين ايران خودمان، رستوراني با نام گيلانه افتتاح كرده‌اند كه البته هيچ ربطي به گيلانه‌ي حقيقي ندارد!
گيلانه‌ بلوار صبا نتيجه علاقه وافر یک خانواده به ماجراي غذا و رستوران بود و نامش با الهام از فيلم خانم رخشان بني‌اعتماد انتخاب شد. رستوراني با معماري منحصر به فرد كه يادآور خانه‌هاي محلي ماسوله است و حس نوستالژيك آن را به همراه دارد.


منوی غذاهاي گيلانه یکی از مفصل‌ترین منوهای تهران است که از پلو كباب مخصوص گيلانه، کباب ترش، جوجه ترش و سيا جوجه دارد تا مرغ لونگي و انواع و اقسام خورش‌ها مثل فسنجان با اردك و باقالاقاتق و البته انواع و اقسام ماهي‌ها مثل قزل‌آلا و ماهي صوف و سفيد و حتي ازون‌ برون.
گيلانه بلوار صبا آنقدر شلوغ و پرطرفدار شد كه گيلانه‌اي‌ها به فكر افتتاح شعبه دومش اين‌بار بر فراز تپه‌هاي الهيه افتادند. گيلانه‌اي شيك‌تر، بزرگ‌تر و در يك كلام وي.آي.پي. با تمام مشخصاتي كه يك رستوران وي.آي.پي دارد.

 


از در كه وارد مي‌شويد با فضايي كاملا متفاوت روبرو مي‌شويد كه تلفيقي‌است از معماري مدرن و معماري سنتي گيلان. ديوار‌ها با ظرافت و زيبايي نقاشي و در بعضي جاها پتينه شده است. ميزها و صندلي‌ها همگي توسط يك هنرمند معروف نقاشي شده و زيبايي خاصي به فضاي رستوران بخشيده است. از همه مهم‌تر اينكه در فضايي با وسعت 400 متر، تنها 100 صندلي وجود دارد و اين يعني اينكه گيلانه، به فضاي شخصي شما احترام مي‌گذارد و فاصله خوبي را ميان ميز شما و ميز كناري قائل شده است.
در گيلانه‌ي الهيه غذاها با منوي جردن تفاوت اندكي دارد. مثلا اينجا قليه ماهي و قليه ميگوي لذيذي دارد و همينطور سبزي پلوي قالبي و از همه مهم‌تر دسرهاي هيجان‌انگيزي كه در شعبه جردن به خاطر كمبود فضا امكان سِروشان نبود. رشته خُشكار، بستني سنتي و باقلوا و انواع دمنوش‌هاي گياهي خوش‌طعم مانند چاي لاهيجان، گل‌گاوزبان و چاي ترش از دسرهاي خوشمزه گيلانه هستند كه خوردنشان بعد از غذا از واجبات است.


گيلانه از آن معدود رستوران‌هايي است كه وقتي صورتحساب را مي‌پردازيد و از در بيرون مي‌آييد، از همه چيز، از طعم بهشتي غذاها و نوشيدني‌هاي خوش‌عطر گرفته تا نحوه ارائه سرويس و البته حظ بصري كه از چيدمان و فضا و تميزي رستوران برده‌ايد، راضي هستيد. اين درست همان اتفاقي است كه گيلانه‌اي‌ها مي‌خواهند: تجربه‌اي كهنه در فضايي نو! خوش‌طعم و اصيل و دوست‌داشتني!

برای مشاهده منو و مشخصات این رستوران کلیک کنید.