;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

کمبود خواب با شما چه می کند؟

صبا صفری

شما شب‌ها چطور مي‌خوابيد؟ آيا صبح‌ها بعد از بيدار شدن انرژي كافي براي شروع يك روز خوب را داريد يا اينكه هميشه خسته و بي‌انرژي هستيد؟ اگر فكر مي‌كنيد تنها اثر كم‌خوابي بر روي انرژي صبحگاهي‌ شماست بايد بگويم كه سخت در اشتباهيد. اين مقاله به شما كمك مي‌كند تا متوجه شويد كمبود خواب شبانه چه اثراتي بر روند زندگي‌تان خواهد داشت.

1. اگر هميشه گرسنه‌ايد.

خواب شبانه بر توليد هورمون گرلين تاثير مي‌گذارد. اين هورمون مسئول تحريك گرسنگي در بدن است و اگر خوب نخوابيد اتفاقي كه مي‎افتد اين است كه اين هورمون بيش از نياز توليد مي‌شود و نه تنها دائما احساس گرسنگي مي‌كنيد، بلكه نياز بيشتري به كربوهيدرات‌ها و چربي‌ها احساس خواهيد كرد.

 
 
2. اگر نمي‌توانيد كليدها يا عينك خود را پيدا كنيد.
فراموشي نشانه‌اي قابل توجه از كمبود خواب است. البته منظور من اين نيست كه يك خواب هشت ساعته دقيقا به شما خواهد گفت كه دفعه آخر كليدتان را كجا گذاشتيد، اما حافظه شما با يك خواب درست و حسابي به شدت بهتر خواهد شد.
 
 
3. نيازتان به كافئين بيشتر از حد معمول است.
اگر هميشه با يك فنجان قهوه كارتان راه مي‌افتاد و امروز هرچه قهوه مي‌خوريد انگار نه انگار، اين به آن معني است كه خواب كافي نداشته‌ايد. 
 

 

4. اگر نمي‌توانيد وزن كم كنيد.

يكي ديگر از اثرات كمبود خواب اين است كه شما به سختي وزن از دست مي‌دهيد. وقتي بدنتان و البته بيش از آن مغزتان خسته است اصلا متوجه نمي‌شويد كه چقدر غذا مي‌خوريد و در واقع بخش ناهوشيار مغزتان به شما فرمان مي‌دهد كه حالا كه خسته‌اي هيچ اشكالي ندارد، هرچه كه مي‌خواهي بخور! و البته از اين راه براي دريافت انرژي و بيدار ماندن استفاده مي‌كند. كمبود خواب همچنين به پايين رفتن متابوليسم شما هم كمك شاياني خواهد كرد.

5. اگر بدون فكر رفتار مي‌كنيد.

يكي از بدترين اثرات كم‌خوابي اين است كه رفتارها و سخنان بدون فكر شما بيشتر شده و در واقع به انجام رفتارهاي شتاب‌زده بيشتر تمايل پيدا مي‌كنيد. اين رفتارها مي‌تواند شامل نه گفتن به خوراكي‌هاي چاق كننده، يا غير فعال بودن در بحث‌هاي مهم و يا احساس ضعف در گفتگوهاي تاثيرگذار باشد.

6. اگر قدرت تصميم‌گيري‌تان كم شده است.

اگر در مديريت پروژه‌ها و يا تصميم‌گيري در مورد اتفاقات مهم زندگي دچار مشكل هستيد مي‌توانيد دليل آن را در ميزان و كيفيت خواب شبانه‌تان جستجو كنيد. حل مسئله، تمركز و مديريت زمان از چيزهاي ديگري است كه كمبود خواب در آنها مشكل ايجاد مي‌كند.

7. اگر كنترل احساساتتان از دستتان خارج شده است.

اين هم يك اتفاق بد ديگر! اگر برخلاف سابق با ديدن يك فيلم غمگين به راحتي به گريه مي‌افتيد، به راحتي عصباني مي‌شويد و داد و فرياد راه مي‌اندازيد و با همه دعوايتان مي‌شود، بد نيست قبل از مراجعه به روانپزشك كيفيت خوابتان را بررسي كنيد. غم و اندوه، اضطراب و خشم و در كل واكنش بيش از حد به محرك‌هاي احساسي اتفاق‌هايي است كه رابطه مستقيم با كمبود خواب دارد.

 

8. اگر دائم احساس بيماري مي‌كنيد.

 

يكي ديگر از چيزهايي كه با خواب شبانه در ارتباط است سيستم ايمني بدن است. اگر خوب نخوابيد بدنتان به راحتي ويروس‌ها و عفونت‌ها را به خود دعوت مي‌كند و هميشه احساس بيماري خواهد كرد. تحقيقات نشان داده است كساني كه روزانه كمتر از هفت ساعت مي‌خوابند ساليانه سه بار بيشتر از كساني كه حداقل هشت ساعت در روز مي‌خوابند سرما مي‌خورند. دليل اين موضوع هم مي‌تواند اين باشد كه سیستم ایمنی بدن شما در طول خواب "سیتوکین" توليد مي‌كند كه يك پروتئین محافظ در برابر عفونت و التهاب است. خلاصه كه چند شب خواب بد می‌تواند بدن عزيز شما را در مقابل ویروس‌هاي مزاحم حسابي پايين بياورد.

9. اگر از پوستتان راضي نيستيد.

 

بي‌جهت نيست كه به خواب "دكتر پوست" مي‌گويند. وقتي خوابيد پوست شما شروع به بهبود و تعمير سلول‌هاي آسيب‌ديده خود مي‌كند و گفتن ندارد كه وقتي خوب نمي‌خوابيد اين روند به راحتي دچار اختلال مي‌شود. محققان دانشگاه اوهايو كشف كرده‌اند كه پوست كساني كه شب‌ها خوب مي‌خوابند 30% بهتر از كساني است كه خواب درست و كافي ندارند. كمبود خواب باعث به هم خوردن تعادل هورموني بدن و چرخه استروژن مي‌شود. وقتي خوب نمي‌خوابيد علاوه بر اينكه پوستتان پير به نظر مي‌رسد، دائم جوش مي‌زنيد و ابدا سرحال به نظر نمي‌رسيد. اين پروسه در دراز مدت مي‌تواند باعث كم شدن سطح كلاژن و بيشتر شدن چين و چروك‌ها شود.