;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

آشنایی با غذاهای مکزیکی

 


آشنایی با غذاهای مکزیکی:

امروزه غذاهای مکزیکی از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار شده و مرزهای خود را از داخل مکزیک به همه جای دنیا گسترده است. عطر و بوی فوق‌العاده، طعم محشر، قیمت مناسب و مواد تشکیل‌دهنده سالم و مفید نکاتی است که در غذاهای مکزیکی همیشگی و فراموش‌نشدنی است و این باعث می‌شود رستوران‌های مکزیکی یکی پس از دیگری جای خود را در میان رستوران‌های محبوب دنیا باز کنند. اگرچه تنوع این مجموعه لذیذ آنقدر زیاد است که شما همیشه یک انتخاب جدید دارید که قبلا هرگز امتحان نکرده‌اید، ولی ما در اینجا به معرفی چندین نمونه معروف‌تر آن می‌پردازیم.


 
 
تورتیلا
تورتیلا یا همان نان ذرت به عنوان پایه و اساس بیشتر غذاهای مکزیکی ریشه‌ای مکزیکی، اسپانیایی دارد و در زبان مکزیکی به معنای "کیک کوچک" است و اشاره به چندین نوع غذای مختلف دارد که به همراه آن در مکزیک، اسپانیای و بعضی قسمت‌های آمریکا خورده می‌شود. در مکزیک، آمریکا و حتی انگلستان تورتیلا نانی نازک و تخت است که از ذرت یا گندم به دست می‌آید و در اسپانیا، آمریکای جنوبی، کوبا و پورتوریکو این لغت به معنای یک جور املت است که با سبزیجاتی اعم از پیاز و سیب‌زمینی سرو می‌شود. تورتیلا را گاهی به عنوان نان و معمولا به همراه گوشت برای پختن غذاهایی چونتاکو، بوریتو و انچیلاداو در صورتی که با کمی خمیر سیب‌زمینی درست شود به عنوان چیپس با انواع دیپ‌ها مصرف می‌کنند. 
 
 
 
 
 
 
توستادا
توستادا در لغت به معنی "تُست شده" است و در مکزیک و بخش‌هایی از آمریکای لاتین به عنوان پایه‌ای برای غذاهایی همچون سالاد و اسنک به حساب می‌آید. توستادا همان نان تورتیلاست که سرخ شده و معمولا به حالت تخت و یا شکل کاسه مانند استفاده می‌شود و داخلش را با انواع غذاهای دریایی، گوشت و مرغ و سالاد پر می‌کنند. توستادا به محض سرد شدن حالت سفتی به خود می‌گیرد که به همین دلیل می‌تواند به عنوان ظرفی برای انواع سبزیجات، گوشت، لوبیا و کاهوی خرد شده باشد.
 
 
 
 

انچیلادا

انچیلادا نوعی لازانیای مکزیکی است که پایه آن همان تورتیلای معروف است که سرخ شده و به دور انواع موادتشکیل دهنده ازجمله گوشت،پنیر،لوبیا،سیب‌زمینی،سبزیجات،غذاهای دریایی ویاترکیبی پیچیده و با سس چیلی پوشانده می‌شود. انچیلادا یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی مکزیک است که آن را هم به صورت ساده و با دیپ چیلی و هم به همراه مواد مختلفی که در آن وجود دارد می‌خورند و تاپینگ‌های آن معمولا پنیر،خامه ترش،کاهو،زیتون،پیازخردشده،فلفل تند،سالسا وگشنیزتازه هستند.

 

 

گواکاموله

گوآکاموله یک سس خوشمزه با پایه آووکادو است که علاوه بر استفاده در غذاهای مکزیکی به عنوان دیپ، سالاد و چاشنی وارد آشپزی مدرن شده است. به طور سنتی، گوآکاموله با له کردن آووکادوی رسیده به وسیله‌ی مولکاچته و نمک دریایی درست می‌شود ولی در بعضی دستورها این دیپ خوشمزه را با گوچه‌فرنگی، پیاز، چیلی، سیر، لیموترش، ماست و یا دیگر چاشنی‌ها درست می‌کنند.

 

 

بوریتو
بوریتو یک نوع ساندویچ خوشمزه‌ی مکزیکی به سبک تکس مکس (سبک تگزاسی_مکزیکی که ریشه در ایالت‌های جنوبی آمریکا دارد) است که در آن نان تورتیلا ابتدا تفت داده شده و سپس پیچیده و به صورت استوانه‌ای با برنج مکزیکی و یابرنج ساده،لوبیا،کاهو،سالسا،گوشت،گوآکاموله،پنیر،وخامه ترش پر می‌شود. بوریتو در زبان اسپانیایی به معنی "میمون کوچک" است و یکی از غذاهای محبوب در همه جای دنیا به حساب می‌آید. این غذا به عنوان صبحانه هم سرو می‌شود و محتویات آن در این روش شامل نیمرو، سیب‌زمینی، پنیر، پیاز و بیکن است. 
 
 
 
 
 
تاکو
تاکو یک غذای معروف مکزیکی است که این روزها تنوع و محبوبیت زیادی در همه جای دنیا کسب کرده است. در این غذا تورتیلای ذرت یا گندم ابتدا باانواع گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، سبزیجات و پنیر پر شده و سپس یک تا می‌شود. تاکو اساسا با دست خورده می‌شود و همراهان اصلی آن سالسا،آووکادو و یاگوآکاموله،گشنیز، گوجه فرنگی،گوشت چرخ شده،پیازوکاهو هستند. معمولا تاکوها به دو دسته اصلی نان سفت و نان نرم تقسیم می‌شوند.
 
 
 
 

ناچوز
ناچو از دیگر پیش‌غذاهای معروف مکزیکی است که در آن جیپس تورتیلا با پنیر و یا سسی که بر پایه پنیر درست شده پوشانده می‌شود. انواع پیچیده‌تر ناچو با مواد دیگر همچون گوجه‌فرنگی، پیاز، گوآکاموله، سالسا، هالوپینو و زیتون تزئین شده و گاهی به عنوان غذای اصلی نیز سرو می‌شود. نوع جدی‌تری از ناچو هم وجود دارد که در آن نان توستادا با لایه‌ای از لوبیای سرخ شده، انواع گوشت و پنیر پوشانده شده و سرو می‌گردد.
 

کسادیا

کسادیا نوعی پیش‌غذای محبوب مکزیکی است که به دلیل فلفلی که داخلش می‌ریزند تندی دلچسبی دارد. پایه اصلی کسادیا هم مثل اکثر غذاهای مکزیکی نان تورتیلاست که ابتدا در یک تابه گرم شده و سپس موادی مانند پنیر ذوب شده، فلفل، پیاز، گوشت خرد شده و گوآکاموله بر روی آن قرار می‌گیرد.

فاهیتا

 

فاهیتا هم از آن بشقاب‌های سبک تکس مکس است که معمولا اشاره به هر نوع گوشت گریل شده در تورتیلای ذرت و یا گندم دارد که در یک ظرف چدنی داغ به همراه پیاز، فلفل دلمه‌ای، کاهو،خامه ترش،گوآکاموله،سالسا،پیکودگالو،پنیروگوجهف رنگی خردشده سرو می‌شود. 

 
 
 
سالسا
سالسا واژه‌ای اسپانیایی به معنی سس است و یکی از دیپ‌ها و چاشنی‌های اصلی مکزیکی به شمار می‌آید. سالسا ترکیبی ساده از گوجه فرنگی، هالوپینو، پیاز و سیر است که پخته نمی‌شود و می‌توان آن را به مدت طولانی نگه داشت و به عنوان دیپ به همراه انواع چیپس یا نان تورتیلا و توستادا و یا به عنوان چاشنی انواع ناچوز، بوریتو و تاکو میل کرد. 
 
 
 

 

 

علیرضا حیدری

1393/11/29

تشکر، خیلی مطلب خواندنی ای بود

مهران لجميري

1393/12/4

مرسي. خيلي جالب بود.

ali hemmati

1393/11/30

خیلی مفید و کامل بود.ممنون

یاسمین قریب

1393/11/27

جالب بود ممنون