;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

چگونه به جنگ دیابت برویم (1)

یکی از روزهای مهم ماه آوریل سالروز  با سالروز تأسیس سازمان جهانی بهداشت است که در همه کشورها به‌عنوان روز جهانی بهداشت نام‌گذاری شده است. در کشور ما نیز از اول تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته‌ی سلامت نام گرفته است. شعار امسال روز جهانی بهداشت (غلبه بر دیابت) است. شاید بهترین کاری که در هفته‌ی سلامت می‌توان انجام داد آگاهی دادن به مردم در رابطه با این بیماری باشد. نحو زندگی خیلی از ما ایرانی‌ها به شکلی است که ناخود آگاه با دیابت پنهان و با آشکار دست و پنجه نرم می‌کنیم.

لبته این فقط مختص ایران نیست و در دنیا نیز آمار مبتلایان به دیابت رقم وحشتناکی را نشان می‌دهد، تنها 5 میلیون نفر در سال 2013 از دیابت درگذشتند که در سال 2015 این تعداد به 415 میلیون نفر رسید. مبتلا شدن به دیابت یا جلوگیری از آن ارتباط زیادی با غذاهایی که در طول روز می‌خوریم دار. اگر ما برنامه غذایی قابل کنترل داشته باشیم احتمال ابتلا به مریضی دیابت کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل تعدادی از بهترین غذاهایی که دشمن دیابت حساب می‌شوند را در این مطلب برای شما فهرست کرده‌ایم.

 

 

سیب

اکثر متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند حتماً در رژیم غذایی خود سیب را بگنجانید زیرا سیب کالری پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالا است و جلوی گرسنگی را می‌گیرد. سیب همچنین دشمن کلسترول بد است و میزان قند خون را کاهش می‌دهد.

روغن زیتون

روغن زیتون طلای مایع نامیده می‌شود زیرا حاوی ترکیبات ضد التهابی و قوی است که محققان آن را با آسپیرین مقایسه می‌کنند. افرادی که رژیم مدیترانه‌ای دارند و روغن زیتون، میوه و سبزیجات، غلات و گوشت کم چرب می‌خورند کمتر به دیابت و ناراحتی‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند. هر دوی این بیماری‌ها در پی التهاب در بدن به وجود می‌آیند. بر خلاف کره، چربی خوب روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را کاهش می‌دهد. روغن زیتون همچنین کند کننده‌ی هضم غذا است و باعث وارد شدن تدریجی قند به خون می‌شود.

جو

می‌توانید جو را جایگزین برنج سفید کنید تا میزان قند خونتان بعد از صرف غذا حدود ۷۰ درصد کاهش یابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند. فیبرهای حلال جو هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می‌شود.

میوه‌های گوشت دار دانه دار

انواع میوه‌های گوشتی حاوی یک یا چند دانه که به رنگ‌های قرمز یا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوی ترکیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند. محققان می گویند این دانه‌های رنگی می‌تواند سبب کاهش قند خون شده و در عین حال محرک تولید انسولین در بدن باشند.

 بروکلی

بروکلی غنی از کروم بوده که در درازمدت نقشی اساسی و مهم برای تنظیم قند خون دارد.

هویج

هویج یکی از منابع طبیعی غنی از بتاکاروتن است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و قند خون را تنظیم کند.

آواکادو

 این میوه غنی از اسیدهای چرب  غیراشباع است که سبب کند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قند خون بعد از صرف غذا می‌شود.

سبزیجات

فیبر حلال تمامی سبزیجات می‌تواند قند خون بالا را مهار کند. در ضمن سبزیجات غنی از پروتئین هستند و به راحتی می‌توان آنها را جایگزین گوشت قرمز کرد.

گوشت گاو

می‌توانید قسمت‌های کم چرب گوشت گاو را انتخاب کنید و یک‌چهارم بشقابتان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه پروتئین به بدن باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه‌ای‌تان کاهش نیابد. در ضمن مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم کمک می‌کند.

گوشت مرغ

 

گوشت سینه مرغ در مقایسه با ران یا سایر قسمت‌ها چربی کمتری دارد. توصیه ما به شما این است که در هر شرایطی به هیچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربی بالایی که دارد نخورید.