;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

برای تعادل بیشتر هورمون هایمان، چه بخوریم؟

صبا صفری

هورمون‌ها، پیام‌رسان سلامت بدن شما هستند و همانطور که در جریان خونتان شنا می‌کنند، هر پیغامی که مبنی بر سلامت یا عدم سلامت شماست به ارگان‌هایتان می‌رسانند. برخی از اصلی‌ترین عوارض عدم تعادل هورمون‌ها در بدن عبارتند از:

ناباروری

افزایش وزن

افسردگی

خستگی

بیخوابی

کاهش میل جنسی 

ریزش مو 

اندام ها و غددی مانند تیروئید، آدرنال، هیپوفیز، تخمدان، بیضه‌ها و پانکراس تولید بسیاری از هورمون‌ها را به عهده دارند و حتی اگر کمی در تولید آنها کوتاهی یا زیاده‌روی کنند باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای در سلامت بدن خواهند شد.

اما خبر خوب این است که شما به راحتی می‌توانید در سلامت هورمون‌هایتان دخالت کنید؛ آن هم با این غذاها!

روغن نارگیل و آووکادو

غذاهای سرشار از اسیدهای چرب مفید بنیان تولید هورمون‌ها هستند. آنها علاوه بر آنکه هورمون‌های شما را حسابی متعادل می‌کند، به بالا رفتن سوخت و ساز بدن و کاهش وزن هم کمک می‌کنند.

چهار غذای اصلی دارای اسیدهای چرب عبارتند از:

روغن نارگیل، آووکادو، سلمون وحشی و کره‌ی گیاهی

گیاه جینسِنگ

ازآنجایی‌که میزان هورمون‌ها نسبت مستقیمی با میزان استرس دارد، لازم است که تا جای ممکن استرس‌های روزانه را مدیریت کرده و کاهش دهید. گیاه جینسینگ و به‌طورکلی دم‌نوش‌های گیاهی، حاوی آداپتوژن هستند که به کنترل استرس و تنظیم عملکردهای بدن کمک می‌کنند.

تعادل امگا 3 و امگا 6

برای اینکه هورمون‌ها درست ترشح شوند لازم است که همواره تعادل این دو حفظ شود. تعادل آنها همچنین به کم شدن بیماری‌های مزمن و فرایندهای التهابی نیز کمک می‌کند.

غذاهای دارای امگا 6 عبارتند از: تخمه آفتابگردان، ذرت، پنبه دانه، کانولا، سویا و بادام زمینی و منابع غنی از امگا S، ماهی وحشی، بذر کتان، چیا دانه، گردو و انواع لبنیات هستند.

مشکلات گوارشی

ناراحتی های روده مشکلی است که نه تنها باعث به هم خوردن آرامش دستگاه گوارش می‌شود بلکه بر روند ترشح هورمون‌ها و به شکل خاص‌تر فعالیت تیروئید نیز اثر می‌گذارد. پروبیوتیک یکی از عواملی است که به فعالیت درست روده و همینطور تولید ویتامین‌هایی که بر سطح ترشح هورمون‌هایی مانند انسولین می‌شود، مربوط است.

غذاها و مکمل‌هایی که به پشتیبانی دستگاه گوارش مشغولند عبارتند از: عصاره استخوان، کفیر و غذاهای با فیبر بالا مانند سبزیجات و دانه‌ها.

سیر

اگر از اختلالات هورمونی رنج می‌برید باید بدانید که هر التهابی که در بدن ایجاد می‌شود، باعث بر هم زدن روند طبیعی عملکرد بدن می‌شود. سیر باعث کاهش التهاب شده و به هورمون‌ها کمک می‌کند تا مجبور به جبران تغییرات سلولی نشوند. 

جوانه‌ها

افزودن جوانه‌ها به سالاد روزانه و خوردن هرچه بیشتر آنها باعث تنظیم هورمون‌های بدن خواهد شد. مثلا جوانه‌ی گندم سرشار از ویتامین E است که ویتامین فعال کننده غدد جنسی به حساب می‌آید. جوانه‌ها یک غذای آماده هضم و جذب هستند و باعث از بین رفتن چروک‌های پوست صورت و بانشاط و با طراوت شدن آن می‌شوند. با مصرف چند قاشق از انواع جوانه ها در طول روز، اعصابی آرام‌تر،‌ پوستی بانشاط‌تر و گوارشی مناسب‌تر داشته باشید.